وزارت بهداشت در سال 1400، از طریق برگزاری آزمون کتبی در حیطه‌های عمومی و تخصصی استخدام می‌کند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور هماهنگی و استفاده مطلوب تمام افراد کشور از امکانات پزشکی بر اساس اهداف اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. این وزارتخانه وظیفه دارد با تامین بهداشت عمومی از طریق برنامه های بهداشتی در زمینه های مبارزه با بیماری‌ها، زمینه بهداشت محیط، بهداشت‌ خانواده و مدارس آموزش بهداشت عمومی، بهداشت کار و شاغلین و بهداشت مادران و کودکان، شرایط بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را درکشور مهیا کند. ساختار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از 9 معاونت بهداشت، درمان، آموزشی، پرستاری، تحقیقات و فناوری، فرهنگی و دانشجویی، حقوقی و امور مجلس، برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی و توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی تشکیل شده است هر یک از معاونت ها وظایف منحصر به فردی دارند. در حال حاضر دکتر بهرام عین‌اللهی به عنوان مختصص قرنیه چشم سکان دار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت سیزدهم را برعهده دارد.

برخی از وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- تأمین بهداشت عمومي و ارتقاء سطح آن از طريق اجراي برنامه هاي بهداشتي
2- تدوين و ارائه سياست ها، تعيين خط مشي ها و برنامه ريزي براي فعاليت هاي مربوط به تربيت نيروي انساني
3- تعيين رشته ها و مقاطع تحصيلي مورد نياز كشور جهت تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و اجراي برنامه هاي تربيت نيروي انساني گروه پزشكي
4- انجام تحقيقات بنيادي و كاربردي در جميع رشته هاي پزشكي و زمينه هاي بهداشتي و درماني
5- ايجاد گسترش مؤسسات و واحدهاي پژوهش پزشكي و نظارت بر پژوهش ها و هماهنگ ساختن برنامه هاي مؤسسات تحقيقات پزشكي
6- فراهم نمودن تسهيلات لازم براي برخورداري همگان از خدمات درماني در حدود امكانات
7- برنامه ريزي به منظور توزيع متناسب و عادلانه نيروي انساني
8- تأمین منابع مالي با بهره گيري از اعتبارات مردمي، حق بيمه، درآمدهاي اختصاصي و كمك ها و مشاركت مردمي
9- تأمین و ارائه خدمات لازم به معلولين جسمي، ذهني و اجتماعي و انجام اقدامات حمايتي براي كودكان
10- تعيين ضوابط مربوط به ارزيابي، نظارت و كنترل برنامه ها و خدمات واحدها و مؤسسات

شرایط استخدام وزارت بهداشت در سال 1400

همان طور که در بالا اشاره شد یکی از اهداف و وظایف اصلی وزارت بهداشت تامین امکانات پزشکی، آموزش ها و مراقبت های بهداشتی برای کل افراد و در تمامی استان های کشور است. بدین منظور این وزارتخانه تلاش خود را بکار می گیرد تا با تربیت نیروی انسانی از طریق دانشگاه‌های مربوط به این وزارتخانه در استان های مختلف، بتواند به اهداف خود دست پیدا کند و وضعیت پزشکی ایران را از طریق نیروی‌های انسانی متخصص در این حوزه بهبود پیدا کند. دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی و سایر تابعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همه ساله از طریق برگزاری آزمون کتبی در حیطه های عمومی و تخصصی به صورت پیمانی اقدام به تامین نیروهای مورد نیاز خود می کند.

داوطلبانی که در آزمون فوق، موفق به کسب حد نصاب نمره لازم شوند، پس از طی مراحل مصاحبه و گزینش بصورت پیمانی در این وزارتخانه و سازمان های تابعه مشغول به کار می شوند. در خصوص برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی این وزارتخانه در خبرگزاری ایلنا در اواخر مرداد ماه 1400، مجوز جذب 57 هزار نفر نیروی انسانی برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صادر شده است. بر اساس اطلاعیه های قبلی این وزارتخانه، این مجوز جذب نیرو، برای استخدام تمامی رشته‌های علوم پزشکی که شامل۶۰ درصد در بخش درمان و ۴۰ درصد در بخش بهداشت در سراسر کشور است و این تعداد نیرو به فراخور نیاز نظام سلامت کشور با تقاضای وزارت بهداشت و با صدور مجوز توسط سازمان برنامه و بودجه انجام شده است.

متقاضیان شرکت در آزمون وزارت بهداشت باید شرایط عمومی و اختصاصی لازم را دارا باشند. برخی از شرایط اعلام شده جنبه عمومیت دارد که معمولا بسیاری از سازمان ها و ارگان های دولتی در خصوص جذب نیروی انسانی این شرایط را اعلام می کنند و از داوطلبان درخواست می کنند پیش از شرکت در آزمون استخدامی، نسبت به شرایط اعلامی آگاهی داشته باشند. برخی از شرایط نیز با توجه به موقعیت های شغلی، فقط ارتباط به ارگان مربوطه است که اگر متقاضی به بندهای آنها توجه نکند، حتی در صورت پذیرفته شدن در آزمون، در مراحل بعدی استخدام با مشکلاتی روبه رو شده و حتی ممکن است از سوی مدیران مربوط به جذب نیروی انسانی، از استخدام شخص مربوطه ممانعت به عمل آید.

شرایط عمومی استخدام وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی

متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت، باید از 9 شرط لازم پیش از ثبت نام برخوردار باشند که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.
اولین شرط عمومی لازم جهت شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت، داشتن تابعیت ایرانی است.
اعتقاد به دين مبين اسلام يا يكي از اديان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران شرط دیگر استخدام در این وزارتخانه است. گفتنی است دین های رسمی کشور شامل اسلام، مسیحیت، یهودیت، زرتشتی و صابئی است.
سومین شرط اعلام شده جهت شرکت در این آزمون التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران است.
از آنجا که بخش عمده ای از شاغلین تمامی ارگان ها و سازمان های مختلف را مردان تشکیل می دهند، بنابراین داشتن کارت خدمات دوره ضرورت سربازی و یا معافیت قانونی (پزشکی و یا کفالت) برای این دسته از افراد برای شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت، الزامی است.
مورد پنجم از شرایط عمومی استخدام وزارت بهداشت در سال 1400 داشتن سلامت جسماني و رواني و توانايي براي انجام كاري كه استخدام مي شوند. این امر به تشخيص شوراي طب كار يا كميسيون پزشكي موسسه است و افرادی که بر اساس نظرات این شورا مورد تایید قرار بگیرند می توانند در مراحل بعدی استخدام حضور پیدا پیدا کنند.
ششمین و هفتمین شرط عمومی لازم برای استخدام، عدم اعتياد به دخانيات، مواد مخدر و نداشتن سابقه محكوميت جزايي موثر است. متقاضیانی که در آزمون فوق پذیرفته می شوند، در مراحل بعدی استخدام مطابق با قوانین وزارت کار باید گواهی سوء پیشینه خود را به سازمان مربوط تحویل دهند. لازم به ذکر گواهی سوء پیشینه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و یا پلیس 10+ و با ارائه معرفی نامه صادر می شود.
هشتمین مورد از شرایط عمومی استخدام در وزارت بهداشت و سایر ارگان ها و سازمان های دولتی، این است که متقاضی نسبت به استخدام در دستگاههاي اجرايي فاقد هرگونه ممنوعیتی باشد. این دسته از افراد حتی در صورت پذیرفته شدن در آزمون در صورت تایید مراجع قضایی در صورت ممنوعیت، امکان حضور در مراحل بعدی استخدام را نخواهند داشت.
نهمین و آخرین شرط عمومی این است که داوطلبان استخدام نبايد جزء نيروهای بازخريد خدمت و همچنين بازنشسته دستگاههای اجرايی باشند.

شرایط اختصاصی استخدام وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی

دومین بخش از شرایط استخدام وزارت بهداشت در سال 1400، شرایط اختصاصی است. این شرایط خود به بخش هایی از جمله شرایط سنی داوطلبان، ضوابط و مقررات پذيرش مشمولين قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان و پذيرش مشاغل مربوط به حيطه فوريت های پزشكی تقسیم می شود.

استخدام در وزارت بهداشت

شرايط سنی داوطلبان آزمون استخدامی وزارت بهداشت

بر اساس قوانین استخدامی وزارت بهداشت، حداقل سن داوطلبان جهت شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت، 20 سال در نظر گرفته شده است. حداکثر سن داوطلبان با مدرک تحصيلی كاردانی، كارشناسی و كارشناسی ارشد، 40 سال است و برای داوطلبان با مدرک تحصیلی دکتری و بالاتر، 45 سال می باشد.
بر اساس موارد زیر به شرط ارائه تاییدیه های معتبر، به حداکثر سن مقرر اعلام شده داوطلبان اضافه می شود:
1- جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر
2- مشمولين سهميه 25 درصد و 5 درصد مكلف به رعايت حداكثر سن هاي اعلام شده بر اساس موارد زیر است:
* پدر، مادر، همسر، برادر و خواهر شهيد به ميزان پنج سال
* خدمت در جبهه ها بطور داوطلبانه به میزان حضور در جبهه و مدت زمان بستري شدن و يا استراحت پزشکی
3- سابقه خدمت كارمندان تمام وقت دولتي به ميزان حداکثر 5 سال
4- سنوات قراردادی داوطلبان قراردادي شاغل در موسسات تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعم از قراردادكار معين و پزشک خانواده و قرارداد مشاغل كارگری حداكثر به ميزان 15 سال مطابق با سابقه بيمه قابل قبول
5- سنوات شركتی داوطلبان شركتي شاغل به صورت غيرمستقيم و از طريق شركت‌های پيمانكاری طرف قرارداد با موسسات تابعه وزارت بهداشت، حداكثر به ميزان 15 سال مطابق با سابقه بيمه قابل قبول
6- سنوات قراردادي يا شركتی داوطلبانی شاغل در موسسات تابعه وزارت بهداشت و يا شركتهاي پيمانكاري طرف قرارداد، طی سال های گذشته، حداكثر به ميزان 5 سال مطابق با سابقه بيمه قابل قبول
7- داوطلباني كه طرح خدمت نيروي انساني موظف را به استناد قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان انجام داده اند، به ميزان انجام خدمت فوق.
8- مدت خدمت سربازي

ضوابط و مقررات پذيرش مشمولين قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان

1- مشمولين قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان در رشته‌های داراي طرح اجباری باید از معافيت يا گواهي پايان انجام طرح خدمت مربوطه برخوردار است. این دسته افرادی که در در واحدهاي تابعه يک موسسه مي باشند، باید در آزمون هاي استخدامی همان موسسه شركت نمايند. همچنین داوطلبانی که نسبت به تمدید طرح اجباری اقدام کرده اند، نيازي به ارائه گواهي پايان طرح نمی باشند و گواهي اشتغال به طرح براي این دسته از افراد كفايت می کند. ضمنا داوطلبان رشته های شغلی پزشک متخصص داراي تعهد خدمت عام به وزارت بهداشت در صورتي مجاز به ثبت نام در آزمون می باشند كه از ميزان تعهدات آنان حداكثر 3 ماه باقي مانده باشد.
2- مشمولين قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان در رشته هاي داراي طرح اختياري، در صورت قبولي باید گواهي موافقت با انصراف از طرح در صورت پذيرش نهايي از دانشگاه محل انجام طرح خود را هنگام بررسی مدارک ارائه دهند.

شرايط اختصاصی و ضوابط پذيرش مشاغل مربوط به حيطه فوريت های پزشكی

1- سلامت كامل جسمانی و روانی با تاييد طب كار مورد تائيد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برای مشاغل كارشناس بالينی فوريتهای پزشکی، كاردان بالينی فوريتهای پزشكی و كارشناس ترياژ تلفني فوريت هاي پزشكي الزامي است.
در خصوص مشاغل كارشناس بالينی فوريتهای پزشكي و كاردان باليني فوريتهاي پزشكي علاوه بر شرايط مندرج در بندهاي قبلي، برخورداري از شرايط ذيل نيز الزامي است:
1-دارای  قد 165 سانتي متر و بالاتر
2- داراي شاخص توده بدني BMI  و یا Body Mass Index كمتر از 30 و بيشتر از 19
3- دارا بودن گواهينامه رانندگي با آمبولانس ( ب2 يا پايه دوم)
4 -داشتن آمادگي جسماني و مهارت هاي بدني براي امدادرساني سريع و صحيح. بدين منظور از داوطلبان واجد شرايط، آزمون آمادگي جسماني به عمل خواهد آمد.

منابع آزمون استخدامی وزارت بهداشت

یکی از عوامل اصلی موفقیت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت، مطالعه از مواد امتحانی و منابع آزمون است. مواد آزمون استخدامی این وزارتخانه از آزمون عمومی و آزمون تخصصی تشکیل شده است.

 

مواد آزمون

مباحث

معارف اسلامی

احادیث، شرک، نبوت، امامت، توبه، عدالت، خانواده، عفاف، بندگی و اخلاص، مرگ و دوزخ، معاد، توحید، ترجمه و تفسیر آیات، احکام

زبان انگلیسی عمومی

معنی لغات، گرامر، درک مطلب

هوش و توانمندی‌های ذهنی

استدلال و درک مطلب، حل مسائل کیفی و جبری، حل مسئله توسط اجسام تجسمی

ریاضی و آمار مقدماتی

احتمال، شاخص ها، آمار، دنباله و تصاعد، انتگرال، حل مسائل جبری و کسری، معادله خط، نامعادله ها، مساحت ها، لگاریتم، حد و پیوستگی، توابع، ریشه یابی معادلات، مجموعه ها، رگرسیون

فناوری اطلاعات

اینترنت، ویندوز، کلیدهای ترکیبی و میانبر، شبکه، ایمیل، powerpoint، excel، word، access

زبان و ادبیات فارسی

قرابت معنایی، ساختار فعل، قواعد و دستور زبان، آرایه ها، معنی واژگان، مفهوم جمله، قالب های شعری، ساختار جمله، املا

اطلاعات سیاسی، اجتماعی و قانونی

جنگ ایران و عراق، مسائل ورزشی، انقلاب، تاریخ اسلام و معاصر، وصیت نامه امام، سند چشم انداز 1404، تشکیلات کشور، قانون اساسی، تاریخ و ادبیات، توافقات هسته ای، جغرافیا

زمان ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت

زمان و نحوه برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org اطلاع رسانی می شود. توصیه می شود پیش از ثبت نام در این آزمون به طور کامل دفترچه راهنمای منتشر شده را با دقت مطالعه کنید.  متقاضیان استخدام در وزارت بهداشت می توانند پس از طی مراحل آزمون و مصاحبه علمی در صورت کسب حد نصاب های لازم می توانند در ارگان و شغل مورد تقاضا استخدام شوند.