منطقه 17 به دلیل خدمات رسانی مناسب در حوزه حمل و نقل عمومی، از مناطق پرطرفدار برای خرید خانه محسوب می‌شود.

منطقه 17 در جنوب غربی شهر تهران واقع شده است. منطقه ای قدیمی و مهاجر پذیر که شکل گیری آن به سال 1340 بر می‌گردد. این منطقه به عنوان یکی از مناطق پر تراکم تهران شناخته می شود و هم اکنون 4 برابر استاندارد، جمعیت در آن ساکن هستند. منطقه 17 از شمال با منطقه ۱۰ و ۹، از شرق با منطقه ۱۱ و ۱۶، از غرب با منطقه ۱۸  و از جنوب با منطقه ۱۹ در همسایه می باشد. همچنین این منطقه از 16 محله و 3 ناحیه نیز برخوردار است. قیمت خرید خانه در این منطقه 17 آنچنان تفاوتی ندارد و بر اساس موقعیت و امکانات ممکن است شاهد تغییرات قیمتی باشیم.

معرفی منطقه 17:

منطقه 17 از جنوب به محدوده بزرگراه چراغی، از شمال به خیابان قزوین و خیابان چهل و پنج متری زرند، از غرب به اتوبان آیت‌الله سعیدی و از شرق به اتوبان نواب محدود شده است. در این منطقه همچنین شاهد عبور خطوط ریلی راه‌آهن تهران - تبریز و تهران - اهواز نیز هستیم. یکی از دلایل اصلی رونق اقتصادی این منطقه فعالیت بازار مبل فروشی یافت‌آباد با مغازه‌ها و پاساژهای گوناگون می‌باشد. پس از منطقه 10، این منطقه به عنوان کوچکترین منطقه شهر تهران شناخته می‌شود. همچنین به لحاظ آلودگی در وضعیت بسیار خوبی قرار ندارد. در صورتی که با بیماری‌های تنفسی دست و پنجه نرم می کنید، سکونت در منطقه 17 به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

محله‌های منطقه ۱۷ تهران:

منطقه ۱۷ دارای ۳ ناحیه و ۱۸ محله است. ابوذر غربی، امام‌زاده حسن، آذری، یافت آباد، جلیلی، زهتابی، زمزم، سجاد، گلچین، وصفنارد، ابوذر شرقی، باغ خزانه، بلور سازی، مقدم، قزوین، قلعه مرغی، بهاران و فلاح از جمله محله های منطقه 17 به شمار می آید.

معرفی ناحیه‌های منطقه ۱۷:

ناحیه ۱: شامل محله‌های یافت آباد، ابوذر غربی، آذری، فلاح و امام‌زاده حسن

ناحیه ۲: شامل محله‌های زهتابی، وصفنارد، جلیلی، گلچین، سجاد و زمزم

ناحیه ۳: شامل مقدم، ابوذر شرقی، باغ خزانه و بلورسازی

 معروف‌ترین محله منطقه ۱۷

محله آذری یکی از معروف ترین محله های منطقه 17 تهران شناخته می شود. این محله از جهت شمال به خیابان ۴۵ متری زرند، از سمت جنوب به راه آهن تهران، از جهت شرق به خیابان لقمان حکیم و از سمت غرب به بزرگراه آیت‌الله سعیدی متصل شده است. محله آذری در زمان‌های قدیم یکی از صنعتی‌ترین محله‌های این منطقه بوده است که در آن بسیاری از کارخانه‌های صنعتی از جمله ریسندگی، روغن و تولید برق وجود داشته است. یکی از خیابان‌های موجود در این محله که در قدیم سازمان گوشت نام می گرفت، خیابان قدرت پاکی است. در دوران انقلاب در این خیابان گوشت یارانه‌ای توزیع می‌شد و به همین خاطر به آن خیابان سازمان گوشت می‌گفتند.

آشنایی با امکانات منطقه ۱۷

امکانات مذهبی:

منطقه ۱۷ تهران ۱۵۷ مسجد و ۶۴ حسینیه دارد و به این دلیل که در دوران ۸ سال دفاع مقدس، شهدای بسیاری داشته است به دارالشهدا کلان‌شهر تهران معروف است. بقعه متبرکه امام‌زاده حسن در خیابان امین الملک بین پل امامزاده معصوم و سه راه آذری واقع شده است.

امکانات تفریحی:

 این منطقه از تهران دارای ۶۹ پارک رسمی است که این پارک‌ها پاتوق کودکان برای بازی، میان‌سالان برای ورزش و تفریح و افراد سالخورده جهت گذران زندگی و انرژی بخشی است. البته ناگفته نماند میزان فضای سبز منطقه ۱۷ تهران بالغ بر ۹۰ هزار مترمربع است.

امکانات حمل و نقل:

منطقه ۱۷ تهران دارای ۲ خط مترو، ۴ ایستگاه مترو، ۶۷ ایستگاه اتوبوس، ۲ خط اتوبوس‌‌های BRT، ۱۴ پل هوایی عابر پیاده و ۴ پل هوایی عابر مکانیزه است.

امکانات فرهنگی:

در این منطقه بوستان‌های زیادی وجود دارد که تعداد آن‌ها حدودا ۳۰ بوستان است. از مهمترین آن‌ها می‌توان به پارک یا بوستان بهاران، الهادی، زمزم، صالحان، معلم، خانواده، صبا و هزار شهید اشاره کرد. افرادی که اهل هنر و سینما هستند تنها یک سینما در این منطقه به پخش فیلم‌های روز سینمای ایران می‌پردازد. سینما بهاران که در محله وصفنارد قرار دارد پخش فیلم‌های سینمایی را انجام می‌دهد.

امکانات درمانگاهی:

یک بیمارستان در منطقه ۱۷ قرار دارد. بیمارستان ضیاییان در مرکز این منطقه در حال خدمات رسانی به مردم است. درمانگاه‌های زیادی نیز در سطح محلات مختلف منطقه هفده به بیماران خدمات پزشکی ارائه می‌دهند.

مسیرهای دسترسی به این منطقه:

خطوط ۱۰ و ۲ اتوبوس تندرو شهری از این منطقه عبور می‌کند. خط ۱۰ مربوط به دانشگاه آزاد علوم تحقیقات به پایانه آزادگان است. این خط راستایی شمالی جنوبی دارد و ایستگاه‌های بلوار معلم، آموزش و پرورش، شهرداری منطقه ۱۸، پژاوند، سرو شرقی و سرو غربی در این منطقه قرار دارند. خط ۲ اتوبوس تندرو شهری از میدان آزادی آغاز شده و در پایانه خاوران پایان می‌یابد. این خط امتدادی شرقی و غربی دارد. ایستگاه‌های سه راه بوتان، جرجانی، میدان شمشیری، فرهنگسرای قرآن، دو راهی قپان، امامزاده معصوم، کشاورز و هلال احمر در این منطقه قرار دارند. خط  ۳ مترو تهران نیز از این منطقه عبور می‌کند. ایستگاه‌های مترو زمزم، شهرک شریعتی و عبدل‌آباد از این خط، در این منطقه از تهران توقف دارند. خطوط عادی اتوبوسرانی نیز در این منطقه با پراکنش مناسب در حال سرویس‌دهی برای جابجایی مردم در این منطقه و مناطق اطراف است.

قیمت خرید خانه در منطقه 17:

میانگین قیمت خانه در محله سجاد و بلورسازی از دیگر محله‌های منطقه ۱۷ بیشتر است. قیمت هر مترمربع در محله سجاد، 17 میلیون تومان و در محله بلورسازی به 16 میلیون تومان رسیده است. همچنین محله باغ ‌خزانه با قیمت متری 20  میلیون تومان و محله ابوذر غربی با 18 میلیون تومان جزو محله‌های گران قیمت منطقه ۱۷ محسوب می شوند.

میانگین قیمت خانه در محله زمزم و مقدم از دیگر محله‌های این منطقه کمتر است. قیمت هر مترمربع در محله زمزم به 16 میلیون تومان و در محله مقدم با 15 میلیون تومان رسیده است و جزو محله‌های ارزان منطقه ۱۷ محسوب می‌شوند.