پیش از حضور در مصاحبه شغلی گرافیست و طراح نسبت به سوالات احتمالی مصاحبه کنندگان آگاهی داشته باشید.

گرافیست و طراحی از جمله مشاغلی است که طی چند سال اخیر با استقبال بسیار زیادی از سوی جوانان همراه بوده است و به همین خاطر به عنوان یکی از سخت ترین رقابت ها برای استخدام به شمار می آید. در مصاحبه شغلی این حوزه کاری، تعداد افراد زیادی با توانایی ها و تجربیات مختلف رزومه خود را برای چنین عنوان شغلی ارسال می کنند. بنابراین شما فارغ از این که به عنوان یک نیروی خبره درخواست استخدام می دهید، یا این که تازه وارد بازار شده اید، باید خودتان را برای یک مصاحبه کاری سخت آماده کنید. در این رقابت بسیار سخت، در حوزه گرافیک، کارهای متفاوت زیادی از قبیل طراحی لوگو، طراحی اینوگرافیک، جلد کتاب، صفحات وبسایت ها و صفحات کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی وجود دارد، که کارفرمایان هم به دنبال یک نیرویی با ترکیبی از این توانمندی ها و مهارت های شبکه اجتماعی هستند.

ما در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری، قصد داریم سوالات بسیار مهم و کلیدی ای که بسیاری از مصاحبه کنندگان در خصوص شغل طراحی مطرح می کننند را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید با اطلاعات و آگاهی بیشتری در جلسه مصاحبه شغلی حضور پیدا کنید. با ما تا پایان همراه باشید.

1- توضیح درباره دانش طراحی و تجربیات شخصی

پیش از حضور در مصاحبه شغلی متنی از گذشته کاری حوزه طراحی آماده کرده و آن را با خود تمرین کنید تا در زمان مصاحبه بتوانید خیلی مسلط به سوالات مصاحبه کننده پاسخ دهید. توصیه می شود درباره آموزشگاه هایی که در آنها دوره های طراحی گذرانده اید و ارتباطی که با شغل شما دارد را به ذهن تان بسپارید تا در صورت پرسش از سوی کارفرما بتوانید با سرعت بالا پاسخ دهید.

در صورتی که سابقه کاری زیادی در حوزه طراحی ندارید، لیستی از گواهینامه‌های آموزشی را جمع آوری کنید تا بتوانید ضعف بخش سوابق کاری رزومه تان را پوشش دهید. همچنین اگر در شرکت های مطرح، سابقه فعالیت خوبی در شغل طراحی را دارید، حتما در رزومه خود اکثریت آنها را قید کنید تا بتوانید میزان خلاقیت و انطباق حداکثری خود با شغل جدید نشان دهید.

2- توصیف چگونگی روند طراحی

یکی از سوالات مهمی که برای جذب نیرو در حوزه طراحی از سوی مصاحبه کننده مطرح می شود، توصیف روند طراحی است. برای پاسخ به این پرسش شما باید به آن چیزی که مشتریان نیاز دارند اشاره کنید. کار خود را متناسب با نام تجاری و همکاری با آنها در طول پروژه توسعه دهید. حتماً با داشتن نیم نگاهی به بحث تحقیق، محدودیت های مالی و فرآیند حل مسئله، در روند خلاقانه خود یک تعادل برقرار کنید. چرا که شما باید از دید کارفرما و مشتری به کار نگاه کرده تا بتوانید درک کنید که هر کاتالوگ، وبسایت، گزارش و هر چیز تبلیغاتی که طراحی می کنید باید بر اساس مشتریان آن ها باشد.

3- معرفی نمونه کاری‌های مورد علاقه

شغل طراحی از آن دسته از مشاغلی است که در موقع مصاحبه شغلی باید بتوانید نمونه کارهایتان را به کارفرما نشان دهید. فرقی هم نمی کند که این نمونه کارها را در تبلت یا لپتاپ خود آماده کنید یا از آن ها نسخه چاپی تهیه نمایید. این سوال فرصت بسیاری خوبی است تا بتوانید موفقیت هایی که در گذشته بدست آورید را برجسته و پررنگ کنید و خود را به کارفرما نشان دهید.

4- تجربه استفاده از نرم افزارهای گرافیکی

تمامی گرافیست ها برای اینکه وضعیت کاری خود را در سطح بالا نگه دارند، از نرم افزارهای مختلف و به روزی استفاده می کنند. در صورتی که قصد دارید در شغل طراحی در شرکت جدید استخدام شوید، در جلسه مصاحبه تمام نرم افزارهایی که قبلا در حوزه طراحی با آنها کار کرده‌اید را به کارفرما اعلام کنید. لازم به ذکر است ادوب،GIMP  و اسکچاپ از جمله نرم افزارهای مطرح و به روز در حوزه طراحی است.

5- مهم ترین چالش شما در خصوص تحویل پروژه ها

هدف از کارفرما برای پرسش چنین سوالی، سنجش توانایی تحمل فشار کاری و استرس زیاد شما می باشد. لذا بهترین پیشنهاد برای پاسخگویی به این سوال این است که شما بر روی مهارت های مدیریت زمان خود تمرکز دارید و کارها را با هم تیمی های خود تقسیم بندی و اولویت بندی می کنید.

6- علت کار کردن شما در شرکت مورد نظر

این سوال به این دلیل پرسیده می شود تا میزان شناخت شما درباره این شرکت مشخص شود. پاسخ شما باید بر روی خود شرکت، محصولات، ماموریت ها و اهداف آن ها متمرکز شود و قرار نیست در پاسخ به این سوال دلیل اینکه چرا شما به آن جایگاه شغلی مشخص نیاز دارید را بیان کنید.

7- واکنش شما با نظرات مخالف

در صورتی که به عنوان فرد تازه کار رزومه خود را برای شرکت مورد نظر ارسال کرده اید، باید برای پاسخ دادن به چنین سوالی از سوی کارفرما، بر روی منعطف بودن و جهت پذیری و توانایی همسو شدن با مجموعه و ظرفیت انتقاد پذیری خود اشاره کنید. اما در صورتی که تعداد زیادی پروژه انجام داده در پاسخ به این سوال قدرت خود در زمینه طراحی و همین طور توانمندی در قانع کردن دیگران و اعتقاد راسخ به نحوه طراحی خود اشاره کنید.

8- علاقه شما به کار فردی و یا کار گروهی

در صورتی که قرار است به صورت فریلنسر کار کنید، برای کارفرما مهم است که آیا شما انسان مستقل و خودجوشی هستید و می توانید خودتان را مدیریت کنید یا خیر؟ و اگر قرار است تحت مدیریت شخص دیگری و در کنار طراحان دیگر کار کنید بر روی مهارت های کارگروهی خود تاکید کنید.

9- نحوه طراحی لوگو برای شرکت مورد نظر

برای مصاحبه کاری شغل گرافیست و طراح نیز به دست آوردن اطلاعات کافی از آن شرکت، می تواند به شما در پروژه ای که از شما بخواهند بسیار کمک کننده و مفید باشد. قبل از حضور در مصاحبه شغلی پیشنهاد می کنیم چند نمونه لوگو برای آن شرکت طراحی کنید و آن ها را به همراه خود ببرید. برای اینکه اگر شما این کار را خواستند آنجا کارتان را در یک چک نویس انجام ندهید و بتوانید چند نمونه واقعی و نهایی شده از لوگوی شرکت را به آن ها ارایه دهید.

نکته پایانی:

در صورتی که قصد دارید در شغل گرافیست و طراح  در شرکت معتبر استخدام شوید، سایت و اپلیکیشن نیازمندیها با انتشار روزانه 2000 اگهی استخدام، فرصت اشتغال شما را فراهم می کند.