برای اینکه انتظار خوبی از محصول کاشته شده داشته باشید، باید به نکات مهم پیش از خرید زمین کشاورزی توجه کنید.

برخی از افراد بنا به دلایلی قصد دارند به تازگی وارد تولید محصولات کشاورزی شوند اما با وجود اینکه ممکن است اطلاعات کافی درباره محصول مورد نظر داشته باشند، اما انتظارات شان برآورده نشود. یکی از مواردی که ممکن است از دید این دسته افراد پنهان بماند، انتخاب زمین مناسب کشاورزی است. در صورتی که تصمیم به خرید زمین کشاورزی گرفته اید، بهتر است به نکات پیش از خرید توجه کنید که ما در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری به بررسی آنها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

1- شرایط آب و هوایی منطقه

مهم ترین نکته پیش خرید زمین کشاورزی سنجش شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر است. کاربری زمین مورد نظر را باید به دقت مورد بررسی قرار دهید. دمای هوا، ارتفاع از سطح دریا و میانگین بارش منطقه از جمله شاخص های مهمی که باید پیش از خرید زمین کشاورزی مورد توجه قرار بگیرد. برخی از محصولات برای کشت به آبیاری زیادی نیاز است بنابراین بهتر است به دنبال مناطقی باشید که دغدغه ای بابت کمبود آب، شما را درگیر نکند. اگر قصد دارید در مناطقی با آب ناکافی سرمایه‌گذاری کنید شاید بتوانید برخی محصولات که نیاز کمی به آب دارند را کشت دهید.

2- دسترسی به خدمات

توصیه می شود هنگام انتخاب زمین کشاورزی حتما دسترسی به امکاناتی مانند برق، مسیر عبور و مرور مناسب و غیره را مورد بررسی قرار دهید. قطعاً شما به این امکانات نیاز دارید و بهتر است از همان ابتدا فکری برای این مسائل بکنید تا در آینده هزینه‌های زیادی برای به دست آوردن آن‌ها پرداخت نکنید.

3- بررسی جهت زمین

در خرید زمین کشاورزی عدم توجه به مسائلی که اصلا به چشم نمی آید، ممکن است شما در هنگام بهره برداری از زمین با مشکلات عدیده‌ای روبه رو کند. جهت زمین یکی از همین مسائل است که می‌تواند در رشد و پرورش محصولات تأثیر به سزایی داشته باشد. هر گیاهی به نور کافی نیاز دارد. زمین‌هایی که برخلاف جهت طلوع خورشید شیب دارند نمی‌توانند نور کافی را برای محصولات تأمین کنند و محصولات بار کمی خواهند داشت. بنابراین این مسئله به خصوص در زمین‌های کشاورزی که در دامنه تپه‌ها قرار دارد و پشت به مشرق است بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

4- توجه به شیب زمین

همان طور که می دانید در زمین‌هایی که شیب بالایی دارند مشکلاتی مانند شستن خاک توسط رواناب بیشتر انجام می‌گیرد و به مرور شیب زمین کاهش می‌یابد. فرسایش خاک به مرور بیشتر می‌شود. به خصوص زمانیکه در جهت شیب شخم زدن انجام گیرد سرعت فرسایش نیز بیشتر می‌شود. از این‌رو به مرور زمین کارایی خود را از دست می‌دهد. بنابراین توصیه می شود هنگام خرید زمین کشاورزی شیب آن را در اندازه کمتر از 8 درصد در نظر بگیرید.

5- بررسی منابع آبی

یکی از موارد مهمی که پیش از خرید زمین کشاورزی باید مورد توجه قرار بگیرد، بررسی منابع آبی است. بررسی میزان آب و فصلی یا دائمی بودن آنها باید در زمان خرید زمین کشاورزی مورد توجه قرار گیرد. ممکن است رودخانه‌ای فصلی بتواند تا زمانی خاص منابع آبی مورد نیازتان را فراهم کند ولی نمی‌تواند به طور دائم آب داشته باشد و ممکن است به دلیل مسائلی از جمله خشکسالی در فصل‌های گرم به مشکل بر می‌خورید.

6- بررسی عمق خاک

شما باید متناسب با نوع محصولات، عمق زمین کشاورزی مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که قصد دارید در زمین مورد نظر درختکاری کنید، به عمق خاک بالایی نیاز دارید و در صورتی که عمق خاک کم باشد فقط می‌توانید محصولات بوته‌ای بکارید. از این رو بهتر است ابتدا راهنمای خرید زمین کشاورزی را بدانید سپس اقدام به خرید زمین کنید.

7- جنس خاک

همان طور که می دانید خاک ها به سه نوع اسیدی، قلیایی و خنثی تقسیم‌بندی می‌شوند. بهترین نوع زمین دارای PH خنثی است، زیرا می‌توان به راحتی بر روی آن کشت محصولات مختلفی را انجام داد. اگر زمین دارای PH مناسبی نباشد، احتمالاً هزینه‌های زیادی باید برای تغییر شرایط خاک آن پرداخت کنید و به مرور ممکن است این هزینه‌ها بسیار به پای شما گِران بیفتد. بنابراین حتما جنس خاک زمین مورد را پیش از خرید مورد بررسی قرار دهید.

8- بررسی آلودگی‌های احتمالی

یکی از موارد که ممکن است در آینده محصولات شما را با مشکل مواجه کند، آلودگی ها احتمالی است. این آلودگی‌ها ممکن است به منابع آبی وارد شوند و به محصولات نفوذ کرده و کیفیت و کمیت آن‌ها دچار دستخوش تغییرات زیادی کنند.

9- سوابق زمین

معمولاً اگر یک زمین دارای مشکل خاصی باشد، همسایگان می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. همچنین سوابقی مانند آزمون خاک، سیستم‌های زهکشی، افت کشی، نتایج کیفیت آبیاری و را از صاحب ملک بخواهید تا بتوانید تصمیم‌گیری بهتری در این زمینه داشته باشید.