کبد چرب یکی از خطرناک ترین بیماری هایی است که در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب خطرات جبران ناپذیری به وجود خواهد آورد.

 

همان طور که می دانید اولین جایی که خون پس از مسیر گوارش وارد آن می شود و ترکیبات پروتئین و چربی های مورد نیاز بدن را تولید می کند کبد می باشد. در صورتی که سطوح بالایی از چربی های خاص و قندها وارد کبد شود به شدت سلامت این عضو بسیار حیاتی بدن به خطر می افتد. به همین خاطر علاوه بر ایران در سایر کشورهای جهان نیز کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری های شناخته شده است.

از سوی پزشکان متخصص، شاخص های مختلفی برای این بیماری اعلام شده که خطرناک ترین آن چاقی است. چنین افرادی در صورتی که بتوانند تا 10 درصد وزن خود را با یک رژیم غذایی مناسب کاهش دهند تا حد بسیار قابل قبولی می توانند با این بیماری خطرناک مبارزه کنند. لازم به ذکر است همیشه افراد چاق با این بیماری دست و پنجه نرم نمی کنند و هستند افرادی که در شرایط وزنی نرمال هم ممکن است در خطر مبتلا به کبد چرب باشند. در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید قبل از هرگونه تغییر در برنامه غذایی و مصرف دارو جدید با پزشک خود حتما مشورت کنید.

در ادامه این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری قصد داریم به رژیم غذایی مناسب برای مبارزه با کبد چرب به پردازیم. با ما همراه باشید.

1- مصرف امگا ۳

افرادی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند توصیه می شود از مصرف غذاهای سرشار از امگا 3 غفلت نکنند. همچنین برای این دسته از افراد از سوی پزشکان متخصص تاکید می شود روزانه یک گرم مکمل روغن ماهی را مصرف کنند تا هرچه زودتر به درمان آن کمک شود. بهترین منابع غنی امگا 3 شامل ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین، ماهی خال مخالی، هالیبوتو  ماهی تن و از منابع گیاهی نیز گردو، بذر کتان، شاهدانه و روغن زیتون می توان نام برد.

2- کاهش مصرف چربی‌ها

چربی های ترانس و اشباع تاثیر بسیار مستقیمی بر روی سلامتی کبد دارد. مصرف زیاد فست فودها به دلیل چربی های اشباع و ترانس احتمال افزایش ابتلا به کبد چرب را افزایش می دهد. همچنین زیاده روی در مصرف امگا 6 نیز می تواند سلامتی این عضو از بدن را به خطر بی اندازد. گوشت حیوانات، لبنیات و غذاهای فرآوری منابع سرشار از چربی های اشباع شده می باشد. بنابراین برای پرهیز از چربی های ترانس توصیه می شود به برچسب غذاها نگاه کنید.

3- مصرف قند و فروکتوز

علاوه بر چربی ها، قند و فروکتوز نیز می توانند بر روی سلامتی کبد تاثیر بگذارند. یکی از منابع اصلی فروکتوز شهد ذرت است که در نوشیدنی های گازدار، شیرینی ها، نان ها، غلات صبحانه، غذاهای منجمد، سس ها یا چاشنی ها و برخی آب میوه ها وجود دارد که مصرف زیاد آن باعث آسیب رسیدن به کبد شود و خطر ابتلا به کبد چرب شود.

رژیم مناسب برای جلوگیری از بیماری کبد چرب

یک برنامه غذایی مناسب تا حد بسیار زیادی شما را از ابتلا به کبد چرب باز می دارد. برنامه غذایی که در آن قند کم، چربی های اشباع و ترانس کاهش و سرشار از امگا ۳ باشد نشان از رژیمی متعادل دارد. در یک برنامه غذایی متعادل مصرف میوه، سبزیجات، لوبیا ها، آجیل ها، دانه ها، روغن زیتون و غلات کامل توصیه می شود.

فعالیت ورزشی

ترکیب فعالیت فیزیکی و برنامه غذایی سالم برای کاهش وزن بسیار مهم است و فعالیت فیزیکی نباید نادیده گرفته شود. روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی در کنار پیروی از برنامه غذایی سالم برای داشتن کبدی سالم و همچنین التیام آن توصیه می شود. وقتی افراد در طول هفته فعالیت فیزیکی خود را به بالای ۶۰ دقیقه افزایش می دهند، شاهد کاهش وزن و بهبود عملکرد کبد خواهند بود.