عاشقان طراحی و ساخت و ساز، مهندس عمران گزینه مناسبی برای اشتغال شما در این حوزه است.

اکثر افرادی که در قصد دارد به عنوان یک مهندس عمران در شرکت ها و یا سازمان های مختلف فعالیت کنند و پروژه های بزرگی را مدیریت و اجرا کنند، باید مهارت کافی را در این شغل داشته باشند. این دسته از افراد در شرایطی می توانند در این این شغل موفق شوند که در ریاضیات و مهارت های فناوری اطلاعات در وضعیت بسیاری خوبی قرار گرفته باشند. ممکن است برخی از مشاغل با رشته های تحصیلی غیرمرتب بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند اما برای مهندسین عمران، کسب مدارک معتبر دانشگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این افراد باید بصورت اکادمیک این رشته تحصیلی را پشت سر بگذارند. ما در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری به طور کامل شغل مهندس عمران را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با دید بهتری این شغل را انتخاب کنید

شغل مهندس عمران مناسب چه شخصیت‌هایی است؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین خصوصیات یک مهندس عمران می توان به سعی و تلاش برای رسیدن به اهداف مورد نظر اشاره کرد. این دسته از افراد با برخورداری از قدرت خلاقیت همواره به دنبالی راهی هستند که بن بست های پیش روی خود را باز کنند و بتوانند به آنچه که مدنظرشان است، دست پیدا کنند. معمولا تمامی مهندس ها از ذهنی خلاق و محاسبه گر برخوردار هستند و غالبا تمامی افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، از ذهنی منظم و دقیق برخوردار می باشند. مهندسین عمران با برخوداری از ذهنی پرسشگر بر اساس استدلال های خود می توانند به خوبی علت ها و معلول ها را مورد بررسی قرار داده و به نتایج کامل دست پیدا کنند. افرادی که از چنین ویژگی های برخودار نباشند قطعا نمی توانند در این شغل به مدت طولانی فعالیت کنند و قطعا در مقطع ای از زمان ادامه کار برایشان مشکل خواهد بود.

برای شغل مهندس عمران چه دانش و مهارتی مورد نیاز است؟

بر اساس بررسی ها صورت گرفته فردی که قصد دارد به عنوان یک مهندس عمران در شرکتی مشغول به کار شود باید از یکسری مهارت ها برخوردار باشد که در زیر به برخی از آنها می پردازیم:

1- تحویل پروژه در زمان مشخص و تعیین شده

2- پیش بینی و ارزیابی دقیق خطرات احتمالی در زمان اجرای پروژه

3- برنامه ریزی دقیق پیش از شروع پروژه

4- بررسی و تجزیه و تحلیل گزارش داده‌ها و نقشه‌ها

5- ارائه توضیح دقیق و مشخص در خصوص ایده ها

6- توانایی ارائه گزارش‌های بصورت جامع و قابلیت بررسی توسط اعضای پروژه

7- طراحی و ساخت نقشه به کمک کامپیوتر

8- محاسبات دقیق طراحی و طرح بندی شفاف

9- بررسی محل پروژه در راستای سلامت و ایمنی کارکنان

10- قابلیت نظارت و مدیریت ساخت و ساز

11- برخورداری از تفکر تحلیلی

12- توانایی مدیریت و نظارت تمامی مراحل پروژه

13- مدیریت تعمیر و نگهداری از زیرساخت‌های عمومی و خصوصی

14- ارائه تخمین هزینه تمامی مراحل انجام پروژه

مهندس عمران چه وظایفی و مسئولیت هایی دارد؟

بر اساس بررسی هایی که سایت betterteam.com انجام داده است مهندس مهندس عمران باید متفکر انتقادی باشد و از دانش ریاضی و فیزیک برای شناسایی و حل مسائل مهندسی برخوردار باشد. این دسته از افراد همچنین باید سطح خاصی از خلاقیت را داشته باشید تا راه حل های نوآورانه و بهبود فرایندهای فنی را ارائه دهید. برخی از وظایف مهم شغل مهندسی عمران به شرح زیر است:

1- توسعه طرح های دقیق

2- انجام امکان سنجی و بازرسی محل

3- تهیه و اجرای طرح های پروژه

4- تحقیق و ارائه برآورد پروژه ها

5- بازنگری در قوانین و مقررات دولتی

6- نظارت و بهینه سازی روش های ایمنی، فرآیندهای تولید و رعایت مقررات

7- ارائه توصیه ها یا راه حل های جایگزین برای حل مشکلات

8- ارتباط محرمانه با مشتریان و سایر پیمانکاران حرفه ای

برای ورود به شغل مهندس عمران چه تحصیلاتی لازم است؟

در صورتی که علاقمند به فعالیت در حوزه مهندسی عمران هستید، پیشنهاد می شود برای حضوری قدرتمند در این شغل، رشته مهندسی عمران را به صورت آکادمیک دنبال کنید. فارغ التحصیلان این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند وارد این حوزه از فعالیت شوند. البته برخی از شرکت ها برای استخدام مشاغل مهندسی عمران، رشته های تحصیلی معماری و یا شهرسازی را در لیست الزامات شغلی عنوان می کنند.

حقوق مهندس عمران در سال 1400 چقدر است؟

به طور کل های شرکت های خصوصی بر اساس پروژه و سیاست ها و شرایط مالی و همچنین توانایی و مهارت های مهندس عمران، حقوق یک این دسته از افراد را تعیین می کنند. مهندس هایی که از دانش تخصصی بسیار خوبی برخوردار هستند می توانند درآمد خوبی کسب کنند.

چطور یک رزومه مهندس عمران خوب تهیه کنیم؟

یکی از مهم ترین گام های مهم در خصوص رسیدن به جایگاه مناسب شغلی در رشته مهندسی عمران نوشتن یک رزومه دقیق است. تمام تلاش خود را به کار گیرید که بتوانید تمام اطلاعات خواسته شده در رزومه را دقیق و شفاف تکمیل کنید. بسیاری از متقاضیانی که در این رشته درخواست شغلی خود را برای شرکت ها ارسال می کنند. قطعا در این رشته تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده اند. بنابراین فردی می تواند جزو گزینه های اصلی برای دعوت به مصاحبه حضوری و یا آنلاین شود که مهارت های بدست آورده را به طور دقیق بر اساس خواسته های کارفرما در رزومه شرح دهد. توصیه می شود نوشتن رزومه را به هیچ عنوان سرسری نگرفته و با دانش لازم آن را تکمیل کنید.

شغل مهندس عمران با چه چالش هایی روبه رو است؟

وضعیت اشتغال مهندس عمران از گذشته همواره تابعی از قوانین دولتی است. چرا که بودجه عمرانی سالانه تصویب می شود و همواره تا پایان سال تعداد پروژه ها کاملا مشخص است. علاوه بر آن شرکت های خصوص در کشور تابع قوانین و بودجه های دولتی است و تقاضای نیروی انسانی نیز در بازار کار بسته به شرایط ممکن است افزایش و یا کاهش پیدا کند.