تمامی اشخاصی که یک و یا دو دوز واکسن کرونا زده‌اند می‌تواند برای دریافت کارت واکسن دیجیتال فارسی و انگلیسی خود را به صورت رایگان اقدام کنند.

تزریق واکسن کرونا در کشور از بهمن ماه سال گذشته بر اساس شرایط سنی و گروه بندی افراد خاص آغاز شد. بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا روز جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰، مجموعا ۳۹ میلیون و ۴۱۸ هزار و  ۷۷۹ نفر دوز اول واکسن کویید-۱۹ را دریافت کرده اند. همچنین تعداد افرادی که دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند به ۱۶ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۹۶ نفر رسیده است. با این احتساب، در مجموع ۵۵ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۲۷۵ دوز تزریق شده است. گسترش تزریق واکسن کرونا در ایران، باعث شده است تا بر اساس گفته‌های دکتر بهرام عین الهی وزیر بهداشت، به زودی محدودیت حضور افرادی که واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند در امکان مختلف عمومی اعمال شود. در بسیاری از کشورهای جهان از ماه‌های گذشته محدودیت‌های برای سفرهای خارجی اعمال کرده‌اند که در این بین ورود گردشگران را به ارائه کارت واکسن مشروط کرده‌اند. بدین منظور وزارت بهداشت، به منظور ورود بدون دغدغه افراد مسافران به کشورهای خارجی، سامانه صدور کارت واکسن دیجیتال را راه اندازی کرد.

کارت دیجیتال واکسن کرونا

افرادی که در مراکز واکسیناسیون تحت نظر وزارت بهداشت، واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، برگه و یا کارتی حاوی اطلاعات واکسن تزریق شده، دریافت می‌کنند. این کارت‌ها بیشتر به منظور اطلاع از تاریخ و نوع واکسن تزریق شده برای افراد کارایی دارد و این دسته از اشخاص نمی‌توانند با آن به کشورهای خارجی سفر کنند. بدین منظور مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، سامانه‌ای برای صدور کارت دیجیتال فارسی و انگلیسی واکسن کرونا برای سفر به کشورهای خارجی راه اندازی کرد. تمامی افراد متقاضی این کارت می‌توانند با ورود به سامانه صدور کارت دیجیتال واکسن به نشانی vcr.salamat.gov.ir اقدام کنند. افراد مختلف با استفاده از این کارت علاوه برای اینکه می‌توانند به کشورهای خارجی سفر کنند، امکان بهره‌مندی از خدمات مختلف اجتماعی برای آنها مهیا می‌شود. کارت دیجیتال واکسن کرونا اطلاعات مربوط به فرایند تززیق واکسن را به صورت PDF در اختیار افراد قرار می‌دهد و حتی می توان به صورت اسکرین‌شات آن را چاپ کرد. لازم به ذکر است ثبت نام و فرایند دریافت کارت دیجیتال برای تمامی افراد رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای نیست.

کارت دیجیتال واکسن کرونا

خدمات قابل ارائه با کارت دیجیتال واکسن کرونا

در حال حاضر افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را داشته باشند می‌توانند با ثبت نام در سامانه صدور کارت دیجیتال واکسن کارت دیجیتال واکسن کرونا را دریافت کنند و از خدمات آن بهره‌مند شوند. این اشخاص باید دو هفته قبل از سفر برای دریافت کارت واکسن اقدام کنند. بر اساس اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی، واکسن‌‎های فایزر، مادرنا، جانسون اند جانسون، آسترازنکا، کووی شیلد (آسترازنکا تولید هند)، سینوفارم و سینوواک مجوز مصرف اضطراری را از این سازمان را دریافت کرده‌اند. کشورهای مختلف اروپایی جدا از دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا، ممکن است قوانین مختلفی را وضع کرده باشند و در این بین باید پیش از سفر به کشورهای اروپایی نسبت به قوانین اطلاعات کامل را بدست آورد. در سایت VisaGuide.World قوانین سفر به کشورهای مختلف اروپا بر اساس وضعیت کرونا درج شده است.

راهنمای دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا

بر اساس آخرین اخبار، به زودی قرار است از حضور افرادی که واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند ممانعت به عمل آید. بنابراین لزوم دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا علاوه بر سفرهای خارجی، برای حضور در امکان ورزشی و آموزشی و مکان‌های عمومی و مشاغل مختلف نیز، اهمیت پیدا می‌کند.

مراحل ثبت نام کارت دیجیتال واکسن کرونا برای خدمات داخلی

۱- ابتدا وارد سامانه ثبت درخواست کارت واکسن به نشانی salamat.gov.ir شوید.
۲- پس از ورود به سایت فوق، گزینه ثبت نام کارت واکسن دیجیتال فارسی را کلیک کنید.
۳- در صفحه مربوطه شماره ملی، تاریخ تولد و شماره موبایل خود را به طور کامل وارد کنید و سپس در قسمت پایینی سایت کد امینی خواسته شده را درج نمایید.
۴- در مرحله آخر کد پیامک ارسال شده را در وارد کنید تا بتوانید کارت دیجیتال واکسن کرونا را دریافت کنید.
۵- با وارد کردن کد تأیید ارسال شده، مراحل مربوط به احراز هویت به پایان می‌رسد. پس از آن پیغامی مبنی بر ارسال لینک کارت دیجیتال شما نمایش داده می‌شود.

واکسن کرونا

مراحل ثبت نام کارت دیجیتال واکسن کرونا برای سفرهای خارجی

۱- ابتدا وارد سامانه ثبت درخواست کارت واکسن برای سفرهای خارجی به نشانیvcr.salamat.gov.ir  شوید.
۲- در صفحه مربوطه شماره ملی، تاریخ تولد و شماره موبایل، نام و نام خانوادگی انگلیسی و شماره گذرنامه خود را متناسب با گذرنامه خود وارد کنید. سپس در قسمت پایینی سایت، کد امینی خواسته شده را درج نمایید.
۳- در مرحله آخر کد پیامک ارسال شده را در وارد کنید.
۴- با وارد کردن کد تأیید ارسال شده، مراحل مربوط به احراز هویت به پایان می‌رسد. پس از آن پیغامی مبنی بر ارسال لینک کارت دیجیتال شما نمایش داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code