بانک تجارت جهت تکمیل نیروی انسانی خود در مشاغل بانکدار و متصدی امور اداری، آگهی استخدام می‌دهد.

 

مشاغل بانکی همواره به خاطر مزایای شغلی و شرایط مناسبی که دارند مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد بوده است. بسیاری از جوانان جویای کار علاقه دارند که شانس خود را برای استخدام در بانک ها امتحان کنند. برای این کار لازم است در ابتدا از شرایط استخدامی هر بانک اطلاعات کافی را داشته باشید. بانک تجارت یکی از بانک های مورد علاقه ی گروه های مختلف برای استخدام است. در این مقاله تصمیم داریم تا چند و چون و شرایط استخدامی بانک تجارت را برای شما توضیح سبدهیم.

استخدام بانک تجارت با توجه به آیین نامه استخدامی بانک ها و بر طبق ضوابط ویژه ای صورت می گیرد. متقاضیان علاقه مند به استخدام نیاز است شرایطی را داشته باشند؛ مانند اینکه دارای تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند و همچنین بومی و ساکن یکی از شهر های درج شده در آگهی باشند.

 توجه کنید که تعداد نیروی درخواستی در هر شهر با توجه به نیاز آن منطقه اعلام شده است است و ممکن است در برخی از شعبات شهرها نیاز به نیروی مازاد وجود نداشته باشد. به همین علت مهم است که هنگام ثبت‌نام حتماً به تعداد نیروی مورد نیاز شهر محل سکونت خود توجه کنید و چنانچه در زمینه شما نیرویی درخواست نشده ثبت نام نکنید.

علاوه بر موارد ذکر شده ثبت نام و گزینش استخدام بانک تجارت نیازمند شرایط عمومی و اختصاصی است.

شرایط استخدام بانک تجارت

شرایط عمومی و اختصاصی استخدام بانک تجارت 

اولین شرط استخدام در بسیاری از نهادهای کشور دارا بودن تابعیت جمهوری اسلامی است.

 مقید بودن به یکی از ادیان رسمی کشور ایران و همینطور تعهد به نظام جمهوری اسلامی شرط دیگر استخدام در بانک ها است. (دین های رسمی کشور شامل اسلام مسیحیت یهودیت زرتشتی و صابئی میشوند)

از آنجا که عمده نیرو های استخدامی بانک از بین آقایان هستند، سومین شرط مهم گزینش کارمند، داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه و یا دارا بودن کارت معافیت نظام وظیفه به صورت دائم و قانونی می باشد. (نکته قابل توجه این است که تاریخ پایان خدمت نظام وظیفه و یا زمان صدور کارت معافیت دائم ای و قانونی حتماً باید پیش از تاریخ برگزاری آزمون استخدامی آن سال باشد. همچنین در صورت برگزیده شدن افرادی که دارای کارت معافیت دائم پزشکی هستند لازم است برای تایید به پزشک معتمد بانک ارجاع داده شوند و در صورتی که پزشک معتمد بانک آنها را تایید کند می‌توانند مراحل بعدی استخدام را سپری کنند.)

مورد چهارم از شروط استخدامی بانک تجارت عدم اشتغال فرد به صورت رسمی یا پیمانی و همینطور نداشتن تعهد خدمت به هرگونه سازمان و نهاد و موسسه دولتی و غیر دولتی است.

پنجمین مورد داشتن سلامت و توانایی کامل روحی و جسمی برای سمت های محوله بانک داری است؛ که برای این امر تایید پزشک معتمد بانک لازم و اجباری است.

از دیگر موارد مهم شروط استخدام هر نهادی نداشتن سوء پیشینه کیفری و عدم محکومیت با تایید مراجع مربوطه و همچنین نداشتن اعتیاد به هر نوع مواد مخدر و روانگردان است. برای اثبات این دو مورد نیاز است که شما اقداماتی انجام دهید که به اختصار هرکدام از آنها را توضیح خواهیم داد. پس از مراحل آزمون و گزینش اولیه، زمانی که به اداره استخدام مراجعه کنید به شما ۴  نامه داده می شود. تشخیص هویت و سوپیشینه، نظام وظیفه، انجام ازمایش اعتیاد و  سایر آزمایشات پزشکی.

گواهی عدم سوپیشینه

برای گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه که نشان می دهد شما سابقه کیفری ندارید، نیاز است به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و یا پلیس + ۱۰ مراجعه کنید. در حال حاضر امکان دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت الکترونیکی وجود ندارد شما لازم است به همراه مدارک خود به این مراکز مراجعه کنید و با پرداخت هزینه صدور گواهی عدم سوء پیشینه درخواست خود را ثبت کنید پس از بررسی وضعیت شما این گواهی از طریق پست به دست شما می‌رسد. هنگام به مراجعه به این دفاتر لازم است این مدارک را ارائه بدهید:

1- اصل شناسنامه و اصل کارت ملی شخص مورد تقاضا

2- ارائه عکس بیومتریک همراه با مشخصات تعیین شده. در صورت نداشتن عکس می‌توانید همانجا درخواست گرفتن عکس را با پرداخت هزینه جدا بدهید.

3- داشتن معرفی نامه از محل کار و یا فرم درخواست خواست صدور گواهی الزامی است.

4- فراموش نکنید که حتما کد پستی ده رقمی به همراه آدرس کامل پستی را برای ارسال مدارک به همراه داشته باشید.

هزینه های صدور گواهی عدم سوء پیشینه از طریق دستگاه کارت خوان قابل پرداخت است و وجه نقد دریافت نمی شود.

فرایند صدور گواهی عدم اعتیاد

دریافت گواهی عدم اعتیاد نیز مراحلی دارد که به صورت کامل برای شما توضیح می‌دهیم:

 برای صدور گواهی عدم اعتیاد داشتن معرفی نامه معتبر الزامی است و از آنجا که این آزمایش لازم است بعد از مراحل اولیه گزینش انجام شود، در مورد مقرر، این معرفی نامه از طرف بانک برای شما صادر می‌شود؛ که باید آن را به آزمایشگاه‌های مورد تایید بانک ارائه دهید. پس از پذیرش و ثبت در کامپیوتر و پرداخت هزینه‌های مربوطه، نمونه گیری با حضور ناظر انجام می شود و بعد از دریافت جواب آزمایش، در تاریخ مشخص شده لازم است آن را هرچه سریع تر به بانک برای انجام سایر امور اداری تحویل دهید. فراموش نکنید که معرفی نامه دارای شماره، تاریخ و عکس است و اعتبار آن تنها تا یک هفته می‌باشد.

در ضمن برای دریافت جواب، آدرس اداره استخدام را بدهید تا جواب آزمایش به اداره مربوطه ارجاع داده شود.

رشته‌های تحصیلی داوطلبان

 همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شد، یکی از موارد اساسی و مهم استخدام در بانک داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد است که تاریخ فراغت از تحصیل داوطلبین باید قبل از زمان برگزاری آزمون استخدامی آن سال باشد.

در ادامه مطلب رشته‌های تحصیلی مجاز به شرکت در آزمون استخدامی را شرح خواهیم داد.

آزمون استخدامی بانک تجارت

توجه داشته باشید که تنها متقاضیان مرد رشته حقوق صرفاً در استان‌های آذربایجان غربی، گلستان، مازندران و یزد برای پذیرش در شعب بانک تجارت این استان ها مورد نیاز است.

نکات مهم مربوط به مدارک تحصیلی

نکته۱: تنها متقاضیان دارای مدرک تحصیلی مورد تایید از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فن اوری، مجاز به شرکت در آزمون استخدامی بانک می باشند.

نکته۲: متقاضیان دانشجوی مقاطع بالاتر، لازم است قبل از به کارگیری در بانک، از ادامه تحصیل انصراف دهند و برگه تسویه حساب نهایی با دانشگاه را به بانک، ارائه کنند.

نکته3: دارندگان مقاطع تحصیلی بالاتر، امکان شرکت در مقطع تحصیلی پایین‌تر را ندارند.

نکته۴: متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد بخش حقوقی، صرفاً در صورت داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق قضائی مجاز به شرکت در آزمون هستند.

نکته5: متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد بخش مهندسی ساختمان تنها در صورت دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی عمران مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود.

نکته6: تاریخ فراغت از تحصیل داوطلبان، باید قبل از تاریخ برگزاری آزمون استخدامی سال مربوطه باشد.

نکته مهم: حداقل معدل لازم برای هر مقطع تحصیلی 14 می باشد.

سن مجاز ثبت نام برای داوطلبان دارای مدرک کارشناسی، حداکثر 28 سال است و برای داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ارشد حداکثر سن مجاز 32 سال می‌باشد.

مراحل استخدام بانک تجارت

مراحل استخدامی بانک تجارت، به ترتیب شامل ثبت نام، شرکت در آزمون کتبی، آزمون روانشناختی، مصاحبه های استخدامی(تخصصی و رفتاری)، گزینش و معاینات پزشکی، مطابق دستورالعملها و ضوابط بانک است. توجه داشته باشید که اطلاعیه و فراخوان مربوط به استخدام در بانک های کشور روند مشخصی ندارند و حتی ممکن است این روند هر چند سال یک بار برگزار شود.

مراحل ثبت نام استخدام بانک تجارت

1- به سایت بانک تجارت به نشانی tejaratbank.ir وارد شوید.

2- فرم تقاضانامه الکترونیکی را در سایت ذکر شده پر کنید.

3- ارسال عکس: داوطلبان آزمون باید عكس 4*3 پرسنلی خود را با عرض 150 و ارتفاع 200 پیکسل و با فرمت JPG و حجم حداکثر 200 کیلو بایت اسکن کنند و درقسمت مربوطه در سایت قرار دهند.

4- پرداخت وجه ثبت نام: داوطلبان دارای شرایط ذکر شده، جهت  ثبت نام در آزمون استخدامی لازم است در زمان مشخص شده ، مبلغ درخواست شده  را به صورت اینترنتی پرداخت کنند و سایر مراحل ثبت نام را تا زمان دریافت کد رهگیری طی نمایند.

توجه: با توجه به عدم امکان پس دادن هزینه ثبت نام، لازم است تنها افرادی  که واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در جداول و متن آگهی می باشند، برای ثبت نام و واریز وجه اقدام کنند.

دقت کنید که قبل از ثبت نام به راهنمای نحوه تكمیل فرم موجود در سایت مراجعه کنید و مندرجات آن را به صورت کامل و با دقت مطالعه نمایید. 

مسئولیت صحت ثبت اطلاعات در سایت اینترنتی بر عهده داوطلب خواهد بود و پس از مراحل اولیه ی گزینش، نسبت به اخذ و بررسی اصل مدارک پذیرفته شدگان در آزمون اقدام خواهد شد و در صورت وجود مغایرت در مندرجات مدارک ارائه شده با شرایط ذکر شده در آگهی بانک ،از ادامه مراحل استخدامی متقاضی در هر مرحله از فرایند استخدام، جلوگیری خواهد شد و متقاضی حق هیچگونه اعتراضی نخواهد داشت.

استخدام بانک تجارت

آزمون کتبی استخدام بانک تجارت

قبولی در مرحله آزمون کتبی استخدام بانک تجارت، نیازمند کسب حداقل نمره است و در این مرحله سه برابر ظرفیت مورد نیاز هر شهر قبول اعلام خواهد شد. آزمون کتبی شامل سوالات چهارگزینه‌ای است و دارای نمره منفی خواهد بود.

حوزه امتحانی توسط داوطلبان تعیین می‌شود و محل برگزاری آزمون کتبی در کارت ورود به جلسه ذکر خواهد شد. 

همانطور که قبلاً ذکر شده جنسیت پذیرش در این آزمون صرفا مختص آقایان خواهد بود.

مراحل انجام آزمون کتبی شامل ثبت نام اینترنتی، دریافت کارت ورود به جلسه و آزمون کتبی است که زمان دقیق هر یک از این فرایند ها در سایت بانک تجارت اعلام می گردد.

متقاضیان هر شهر حتماً باید ساکن و بومی شهر مورد نظر باشند و علاوه بر سکونت در شهر مورد تقاضا لازم است که یکی از شروط زیر را برای اثبات بومی بودن داشته باشند:

1- داوطلب باید متولد شهر مورد نظر باشد

2- حداقل 4 سال در آن شهر در یکی از مقاطع ابتدایی راهنمایی و یا دبیرستان تحصیل کرده باشد

3- داشتن سابقه 3 سال پرداخت حق بیمه به صورت پیوسته می تواند یکی از راه های احراز بومی بودن در شهر مورد نظر باشد

4- سکونت در 3 ساله منتهی به زمان برگزاری آزمون با ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه دارای کد رهگیری با نام خود و یا پدر مادر یکی دیگر از راههای اثبات بومی بودن خواهد بود

پذیرفته شدگان لازم است تعهد بدهند که برای حداقل ۱۵ سال در شهر مورد نظر اشتغال خواهند داشت.

پس از اعلام نتایج آزمون و قبولی در مرحله ی کتبی، پذیرفته شدگان لازم است یک گواهی ارائه دهند که نشان دهنده ی تسلط آنها بر مهارت های هفتگانه کامپیوتری (ICDL) باشد. مراحل بعدی و تاریخ انجام مصاحبه، گزینش و انجام آزمایشات پزشکی تماما از طریق سایت بانک تجارت اعلام خواهد شد و لازم است داوطلبان پذیرفته شده، اخبار مربوطه را از طریق سایت tejaratbank.ir دنبال کنند. پذیرفته شدگان نهایی می توانند پس از گذراندن دوره آموزشی مورد نیاز، فعالیت خود را در شعبه بانک مورد نظر آغاز نمایند.

 توجه داشته باشید که اعلام قبولی متقاضیان به منزله استخدام آنها نیست و بعد از موفقیت در تمامی مراحل استخدامی و با توجه به نمرات کسب شده ی داوطلبان و همچنین نیاز هر شهر، نسبت به بکارگیری متقاضیان به ترتیب اولویت اقدام می شود و بانک مسئولیتی بابت استخدام سایر نیروهای ذخیره (مازاد بر نیاز هرشهر) نخواهد داشت و هزینه شركت در آزمون، به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد.