خرید آپارتمان در منطقه ۳ تهران به دلیل برخورداری از امکانات شهری گزینه مناسبی برای خرید است.

همان طور که می دانید سرمایه گذاری در امور ملک همواره به عنوان یکی از مطئمن ترین و پوسودترین سرمایه گذاری ها شناخته می شود. بنابراین با توجه به افزایش قیمت طی چند سال اخیر پیش از خرید ملک در هر منطقه از تهران باید اطلاعات لازم را درباره منطقه مورد نظر بدست آورید. ما در ادامه معرفی مناطق مختلف تهران، در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری، شما را با منطقه 3 آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی منطقه 3

این منطقه از شمال به بزرگراه شهید چمران، بزرگراه شهید مدرس و بزرگراه صدر، از شرق نیز به خیابان پاسداران و بخشی از شریعتی محدود و از جنوب به بزرگراه رسالت و بزرگراه همت منتهی می‌شود. منطقه 3 با مساحتی بالغ بر 3 هزار هکتار، به عنوان یکی از بزرگترین منطقه تهران شناخته می شود.

محله های منطقه 3

منطقه ۳ شهرداری دارای ۶ ناحیه و ۱۲ محله است. منطقه ۳ تهران شامل محله‌های زیر است:

قلهک، قبا، حسن‌آباد زرگنده، آرارات، اختیاریه، دیباجی، امانیه، دروس، میرداماد، ظفر، ونک

آشنایی با برخی از محله های منطقه 3

محله دیباجی:

یباجی محله مرفه‌نشین تهران است و خانه‌های لوکس و گران‌قیمت در آن وجود دارد. کوچه باغ‌های پهن و خوش آب و هوا بودن از ویژگی‌های مثبت این محله است.

محله دروس:

از ویژگی‌های مثبت این محله می‌توان به خیابان بندی منظم و رعایت اصول شهرسازی، خانه‌های ویلایی، بافت نوسازی شده و دنج بودن محله اشاره کرد.

محله میرداماد:

میرداماد علاوه بر کاربری مسکونی، کاربری تجاری و اداری بسیاری هم دارد. امکانات رفاهی برای زندگی در این محله به راحتی در دسترس است.

محله ظفر:

قیمت خرید و یا رهن و اجاره آپارتمان در این محله بسیار گران است و بیشتر افرادی که وضع مالی خوبی دارند در این محله ساکن هستند.

محله ونک:

ونک یکی از محله‌های قدیمی تهران است که در گذشته روستا با باغ‌های بسیاری بوده است.

مسیرهای دسترسی  به منطقه 3

وجود وسایل حمل و نقل عمومی، ایستگاه‌های مترو متعدد در سطح منطقه ۳ به کم شدن بار ترافیکی در این منطقه کمک ویژه‌ای کرده است.     این منطقه به دلیل برخورداری از 5 ایستگاه مترو، رفت و آمد را برای مردم آسان کرده است. دکتر شریعتی، شهید حقانی، شهید همت، قلهک و میرداماد 5 ایستگاه فعال این منطقه می باشد.

امکانات منطقه  3

از بوستان‌ها و فضای سبز زیبایی که در این منطقه قرار دارد می‌توان به پارک آب و آتش، بوستان طالقانی، بهشت مادران و پارک قدیمی ملت اشاره کرد.

منطقه ۳ دارای کتابخانه و فرهنگسرا‌های متعددی مانند ارسباران،‌ آفتاب، رسانه و طبرستان است.

امکانات رفاهی دیگری نظیر پردیس سینمایی قلهک، ‌سینما فرهنگ و سالن‌های سینمایی سینما جوان از جمله امکانات فرهنگی دیگری هستند که در این منطقه به رفاه حال ساکنین کمک می‌کنند.

در منطقه ۳ امکانات درمانی خوبی به صورت تخصصی و فوق تخصصی فراهم شده است. مراکزی که در این زمینه به ارائه خدمات می پردازند بیمارستان‌های خاتم‌الانبیاء، بقیه‌الله اعظم، کودکان مفید، بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر، ایرانمهر، ولی‌عصر، کیان، جواهری، پگاه، قلب و عروق رجایی، قلب و عروق محب، بیمارستان زنان و زایمان جواهری، بیمارستان روانپزشکی آیت الله صدر، بیمارستان زنان و زایمان هدایت، بیمارستان‌های چشم پزشکی نگاه و نور، بیمارستان تخصصی کلیه شهید هاشمی نژاد و سوانح و سوختگی مطهری هستند.

بافت منطقه 3

منطقۀ 3  به دلیل وجود محله‌هایی مثل ده ونک، زرگنده، رستم آباد و قلهک و... بافتی سنتی‌تر و سبزتر نسبت به سایر مناطق تهران داشت. اما امروزه با توسعۀ شهری، تمام نقاط شهر مثل منطقۀ سه دچار تغییراتی شده‌اند. ولی می‌توان گفت که ردپای بافت سبز و قدیمی این منطقه هنوز هم چشم‌نواز است.

قیمت خرید خانه در منطقه 3

روند تغییرات قیمت خانه در منطقه ۳ در طی سال‌های گذشته رو به رشد بوده است. در یک نمای کلی می‌توان به تفکیک متراژ قیمت خانه‌ در منطقه ۳ بر اساس متراژ را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

میانگین قیمت خانه در منطقه ۳ برای متراژ پایین‌تر از ۸۵ متر در حدود 4 میلیارد تومان

میانگین قیمت خانه در منطقه ۳ برای متراژ ۸۵ تا ۱۵۰ متر در حدود 7 میلیارد تومان

میانگین قیمت خانه در منطقه ۳ برای متراژ بالاتر از ۱۵۰ متر در حدود 9 میلیارد تومان