نوشتن یک رزومه حرفه‌‎ای، شما را در رسیدن به شغل مناسب و مورد دلخواه تان نزدیک‌تر می‌کند.

 

شغل برنامه نویسی از آن دسته از مشاغلی است که با پیشرفت تکنولوژی همواره توسعه پیدا می کند و مورد توجه بسیاری از شرکت ها نیز قرار می گیرد. در صورتی که بتوانند در این رشته تخصص لازم را داشته باشید و اطلاعات خود را به روز نگه دارید می توانید در شرکتهای مختلف مشغول به کار شوید و درآمدی خوبی بدست آورید. اولین قدم برای اینکه بتوانید خود را به کارفرمایان معرفی کنید این است که بتوانید رزومه بسیار حرفه ای را تهیه و در اختیار کارفرمایان قرار دهید. در صورتی که بتوانید با دقت بالایی روزمه خود را تهیه کنید امکان موفقیت شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

به عنوان یک برنامه نویس در صورتی که قصد دارید به تازگی در شرکتی مشغول به کار شوید و یا با هدف توسعه فردی تصمیم دارید شرکت دیگری را برای ادامه فعالیت خود انتخاب کنید باید با یکسری از وظایف و مسئولیت ها آشنا باشید که در ادامه به برخی از مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

1- نوشتن برنامه های کامپیوتر در زبان های مختلف مطابق با نظر طراح یا کارفرما و مشتری

2- گسترش برنامه های موجود بر اساس نیاز کارفرما یا بازار

3- کار کردن با نسخه های آزمایشی برنامه ها برای اطمینان از برنامه نوشته شده

4- استفاده از کتابخانه کدها برای سهولت در نوشتن برنامه ها

5- بررسی مداوم فن آوری های جدید در حوزه برنامه نویسی

6- استفاده از آخرین تکنیک ها برای نوشتن کدها و برنامه های جدید

7- تهیه برنامه های لازم به منظور اخذ گزارشات از عملکرد سیستم ها

8- بررسی مستمر برای ارتقاء کارآیی برنامه ها

9- همکاری با طراحان، تحلیل گران، کارشناسان شبکه و بانک های اطلاعاتی به منظور ایجاد تسهیلات لازم در بکارگیری سیستم های مورد نظر

10- همکاری با طراحان گرافیکی برای زیباتر شدن ظاهر نرم افزار تولید شده

ممکن است شما در این شغل یکسری از مسئولیت‌ها و وظایف را در شرکت‌های مختلف تجربه کرده باشید اما به طور کلی در خصوص مشاغل برنامه نویسی موارد مطرح شده در بالا جزو مهم ترین و کلی ترین وظایف و مسئولیت‌های یک برنامه نویس است.

برنامه نویسی از جمله مشاغلی است که بسیاری شرکت ها در حال توسعه همواره به دنبال استخدام این دسته از افراد با حقوق نسبتا قابل توجه هستند. با این حال شما به عنوان یک برنامه نویس در صورتی که قصد دارید در یکی از شرکت ها مطرح، این شغل را تجربه کنید بهتر است در نوشتن رزومه خود دقت کنید. نوشتن یک رزومه حرفه‌ای شما به برای فعالیت در شرکتی که خواهان آن هستید نزدیک‌تر می کند. ما در ادامه این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری به طول کامل، شما را با نحوه نوشتن یک رزومه برنامه نویس آشنا می کنیم که در ادامه می‌خوانید:

خلاصه رزومه (درباره من) شغل برنامه نویس در رزومه

شما باید در این بخش از رزومه چکیده ای از سوابق شغلی و مهارت هایی که از مشاغل دیگر بدست آورده اید را در حد یک الی دو خط عنوان کنید. توصیه می شود در این بخش از ذکر مهارت های شخصی و استعدادها خودداری کنید. 

عنوان رزومه شغل برنامه نویس در رزومه

یکی از نکات مهمی که ممکن است رزومه متقاضیان توسط بسیاری از کارفرمایان مورد بررسی قرار نگیرد، عدم ذکر عنوان دقیق رزومه است. توصیه می شود این مورد از رزومه را با دقت تکمیل کنید.  

سوابق تحصیلی شغل برنامه نویس در رزومه

یکی از مشاغلی که ممکن است از دید کارفرما از درجه اهمیت زیادی برخوردار نباشد، سوابق تحصیلی است. مهارت ها، تجربه کاری و پروژه ها به نسبت تحصیلات برای کافرما بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در بسیاری از شرکت ها ممکن است رشته تحصیلی افراد با عنوان کاری اصلا ارتباطی نداشته باشد اما شخص مورد نظر بر اساس تجربیات و مهارت توانسته در این کار موفق باشد. در نوشتن سوابق تحصیلی حتما بر اساس آخرین مدرک تحصیلی این بخش از رزومه را تکمیل کنید و نیازی نیست مدارک مورد به دیپلم را عنوان کنید.

سوابق شغلی شغل برنامه نویس در رزومه

به طور کلی رزومه ای می تواند از نگاه یک کارفرما بسیار مناسب باشد که متقاضیان در قسمت سوابق شغلی مهم ترین و موفق ترین سوابق کاری مرتبط را عنوان کنند. در شغل برنامه نویسی نیز این مورد نیز از اهمیت ویژه ای دارد. شما به عنوان کارجو هر کار کوچکی که حتی در حوزه برنامه نویسی انجام داده اید را عنوان نکنید چرا که از دید کارفرما، این کار شما رزومه تان را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است در جمع رزومه های رد شده قرار گیرد. پیشنهاد می شود برای نوشتن پیش از نوشتن این بخش از رزومه، تمام فعالیت هایی در حوزه برنامه نویسی انجام داده اید را لیست کنید و خودتان بر اساس درجه اهمیت آنها، مشاغل را اولویت بندی کنید و سپس آن را در رزومه عنوان کنید. در خصوص نوشتن سوابق شغلی این نکته را به یاد داشته باشید که اگر فعالیتی را به صورت پروژه ای انجام داده اید حتما در رزومه خود عنوان کنید. چرا که معمولا پروژه ها بصورت دو سه ماهه انجام می شود و اگر شما از نوشتن نام پروژه صرف نظر کنید ممکن است از نگاه کارفرما شما شغلتان را هر چند ماه یکبار تغییر می دهید و ثبات لازم را ندارید.  

مهارت‌های شغل برنامه نویس در رزومه

برنامه نویس برای این‌که بتواند با چالش‌های سر راهش موجه شود و یکی‌یکی حل‌شان کند باید مهارت‌های خاصی داشته باشد. برخی از مهارت هایی که یک برنامه نویس باید داشته باشد به شرح زیر است:

1- برنامه نویس باید تفکر تحلیلی داشته باشد

2- برنامه نویسی که هنگام کار تمرکز کافی نداشته باشد هرلحظه درمعرض خطا و اشتباه است. خطاهایی که شاید بعضی‌هایشان تاوان سنگینی داشته باشند. بنابراین داشتن تمرکز بسیار مهم است.

3- برنامه نویسی چیزی که زیاد دارد پیچیدگی و مسئله است. کسی که می‌خواهد برنامه نویس خوبی شود باید سرش درد کند برای حل مسئله و هضم پیچیدگی‌ها.

4- این برنامه‌نویس‌های خلاق هستند که نیاز کاربران را می‌شناسند و به شیوه‌ای جدید به‌شان پاسخ می‌دهند. برنامه‌های پرطرفدار و اسم‌ورسم‌دار را همین برنامه نویسان خلاق نوشته‌اند.

5- برنامه نویسان باید روحیه‌ی کار گروهی و توانایی همکاری با برنامه نویسان دیگر را داشته باشند.

در صورتی که از این دسته از مهارت ها برخوردار است حتما در بخش مهارتهای رزومه عنوان کنید. علاوه براین ممکن است شامل مهارت هایی دیگه ای باشید که بهتر است به صورت خلاصه آنها را عنوان کنید.

نحوه استخدام برنامه نویس

در صورتی که قصد دارید در این شغل مشغول به کار شوید و یا با استفاده از تجربیات گذشته این شغل را در محل کار دیگری دنبال کنید، وارد سایت و اپلیکیشن نیازمندی های همشهری شوید و در بخش استخدام، آگهی استخدام برنامه نویس را ملاحظه کنید.