جهت استخدام در سازمان آتش نشانی می‌توانید از طریق شرکت در آزمون بر اساس شرایط و ضوابط اقدام نمایید.

 

سازمان آتش نشانی در ایران به عنوان یک سازمان دولتی، زیر نظر مستقیم شهرداری هر شهر با هدف حفاظت از جان و مال هموطنان فعالیت می کند. به طور کلی این سازمان مسئولیت مقابله با کنترل حریق، آتش و سوانح را برعهده دارد. با توجه به حوادث جبران ناپذیر حوادث طبیعی و غیرطبیعی و آتش سوزی های ویران کننده به منظور به حداقل رسیدن خسارات جانی و مالی، بر اساس موقعیت جغرافیایی و تراکم جمعیت و املاک مسکونی و اداری در تمامی شهرهای کشور چندین ایستگاه آتش نشانی ساخته و فعالیت می کنند. در صورتی ایستگاه های آتش نشانی می توانند در عملیات مختلف میزان خسارت های مالی و جانی را در اثر حوادث گوناگون به حداقل برسانند که از آتش نشانان خبره و کاربلد بهره مند باشند.

آتش نشان کیست؟

آتش نشان فردی که با گذراندن دوره های آموزشی مختلف، از مهارت های اطفاء حریق (خاموش کردن انواع آتش) و عملیات امداد و نجات (نجات افراد محبوس در چاه، معدن ، آسانسور، زیر آوار مانده و ...) برخوردار باشد. این دسته از افراد به منظور کمک به افراد گرفتار و به حداقل رساندن خسارات مالی در حوادث مختلف، در بحرانی ترین شرایط جان خود به خطر می اندازند و ایثارگرانه به هموطن خود خدمت می کنند.

شرایط استخدام در آتش نشانی

شرایط احراز شغل آتش نشانی

برای افرادی که قصد دارند به تازگی به عنوان آتش نشان مشغول به کار شوند به لحاظ سنی باید حداقل 18 سال و حداکثر 25 سال داشته باشند. همچنین این دسته از متقاضیان باید حداقل 170 سانتی متر قد داشته و از آمادگی جسمانی بسیار خوبی برخوردار باشند. با توجه به یکی از ویژگی های مهم هر آتش نشانی، توانایی نشان دادن عکس العمل های سریع و به موقع و همچنین حفظ آرامش در شرایط بحرانی است. چرا که این شغل بسیار استرس زا بوده و خطرات مختلفی از جمله سوختگی، انفجار، مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی، سقوط این دسته از افراد را تهدید می کند. داشتن روحیه کار تیمی، توانایی مدیریت شرایط سخت‌، مهارت گزارش نویسی، مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس بالا از دیگر شرایط احراز شغل آتش نشانی است.

نحوه ارتقا شغلی آتش نشانان

افرادی که به تازگی به استخدام سازمان آتش نشانی درمی آیند، در ابتدا به عنوان مامور آتش نشان مشغول به کار می شوند که با گذشت بر اساس قابلیت ها و تشخیص مدیر ایستگاه، به سمت های بالاتری از جمله راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه ها دست پیدا می کنند. در صورتی که این افراد از مدرک تحصیلی بالاتری برخوردار باشند، می توانند به عنوان افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی فعالیت خود را در این سازمان ادامه دهند.

ساعات کاری آتش نشان

آتش نشانان باید همیشه برای فعالیت در شرایط مختلف آماده باشند. حتی ممکن است بزرگی حادثه احتمالی به گونه ای باشد که افراد در زمان استراحت خود به ماموریت فراخوانده شوند. به طور کلی ساعات کاری آتش نشانان به صورت 24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت می باشند. البته بر اساس مشاغل موجود در سازمان آتش نشانی، ساعات کاری افراد مختلف بسته به نوع پست و سمت، متفاوت است.

آتش نشان چه وظایفی دارد؟

افرادی که قصد دارند شغل آتش نشانی را برای فعالیت انتخاب کنند باید با یکسری از وظایف و مسئولیت های این شغل آشنایی داشته باشند. در ادامه به برخی از وظایف آتش نشان می پردازیم:
1- حمل ابزارهای لازم برای خاموش کردن آتش تا محل حادثه
2- نجات مصدومان و آسیب دیدگان در حوادث مختلف از جمله گیر کردن زیر آوار، آتش سوزی، آسیب دیدگی با دستگاه هایی مانند دستگاه برش، چرخ گوشت، حلقه های فلزی، سقوط در چاه و...
3- تهیه گزارش روزانه از نحوه عملکرد
4- برگزاری دوره های آموزشی برای ارگان ها و مدارس
5- بازرسی ساختمان های در حال ساخت و چک کردن رعایت مسائل ایمنی در پروژه در حال انجام
6- مقابله با حوادث مواد شیمیایی خطرناک

چگونه آتش نشان شویم؟

افراد علاقمند به آتش نشانی از دو طریق می توانند وارد این شغل شوند. اولین روش برای استخدام در آتش نشانی، تحصیل در مقطع دبیرستان در رشته های ایمنی و شاخه کار و دانش، دوره کاردانی و یا کارشناسی در گرایش‌های مدیریت عملیات و پیشگیری و دوره کارشناسی ارشد در گرایش مدیریت عملیات و پیشگیری است. این دسته از علاقمندان در صورتی که از مدارک تحصیلی بالایی برخوردار باشند، می توانند در سمت هایی از جمله افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی در سازمان آتش نشانی فعالیت کنند. دومین روش برای استخدام در آتش نشانی، شرکت در آزمون استخدامی آتش نشانی بر اساس شرایط عمومی و اختصاصی است.

استخدام آتش نشانی

شرایط استخدام در آتش‌نشانی از طریق آزمون

در صورتی که فرصت تحصیل در رشته های مرتبط با آتش نشانی را پیدا نکردید می توانید از طریق آزمون شانس خود را برای استخدام در آتش نشانی امتحان کنید. سازمان آتش نشانی همه ساله بر اساس نیاز تمامی ایستگاه ها، با برگزاری آزمون ورودی، اقدام به جذب نیرو می کند. آن دسته از افرادی که از طریق آزمون قصد دارند وارد این شغل شوند، باید از یکسری شرایط بر اساس قوانین برخوردار باشند که در ادامه بررسی آنها می پردازیم. لازم به ذکر اطلاعیه برگزاری آزمون استخدامی آتش نشانی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org اطلاع رسانی می شود.

شرایط عمومی استخدام آتش نشانی در سال 1400

تابعیت و اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و متدین به یکی از ادیان رسمی کشور یکی از اولین شروط تمامی سازمان ها و ارگان های دولتی به شمار می آید.
یکی دیگر از شروط لازم برای استخدام در سازمان آتش نشانی، دارا بودن مدرک تحصیلی است. آقایانی که قصد دارند وارد این شغل شوند باید دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشند. در خصوص بانوان علاقمند برای اشتغال در این سازمان نیز دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی از الزامات عمومی به شمار می آید. این دسته از افراد پیش از هرگونه اقدامی برای استخدام، باید در یکی از رشته های عمران، معماری، مکانیک، صنایع، حقوق، روانشناسی، مدیریت صنعتی، بازرگانی، برق، جامعه شناسی، بهداشت حرفه ای و فارغ التحصیلان رشته های کارشناسی مرکز علمی و کاربردی آتش نشانی، ایمنی و خدمات شهری شهرداری تهران، دارای مدرک کارشناسی باشند.
عدم اشتهار به فساد اخلاقی و نداشتن پیشینه کیفری (سوء سابقه موثر) برابر گواهی مراجع ذیصلاح شرط دیگر استخدام در سازمان آتش نشانی است.
آقایان متقاضی شرکت در آزمون استخدامی آتش نشانی باید دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت غیر پزشکی نظام وظیفه عمومی باشند.
همان طور که در بالا اشاره شد یکی از الزامات استخدام آتش نشان، برخورداری از سلامت کامل جسمانی و روانی و توانایی لازم برای انجام کار است.
این دسته از داوطلبان جهت شرکت در آزمون، هیچ گونه ممنوعیت استخدامی در دستگاه های اجرایی را نباید داشته باشند.

شرایط اختصاصی استخدام آتش نشانی در سال 1400

داوطلبان آقا جهت استخدام در آتش نشانی باید حداقل 165 سانتیمتر قد و داوطلبان خانم نیز باید حداقل 160 سانتیمتر قد داشته باشند.
یکی از شرایط اختصاصی استخدام در این سازمان، دارا بودن شرایط بومی است. داوطلبان جهت شرکت در این آزمون باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:
1- داوطلب حداقل 4 سال از سنوات تحصیلی (دبیرستان و یا دانشگاه) را به صورت متوالی یا متناوب در شهر مورد تقاضا برای استخدام طی کرده باشد.
2- همسر و فرزندان تحت تکفل کارمندان رسمی و پیمانی دولت و یا نیروهای مسلح (صرفاً شاغلین) که شهر محل خدمت فعلی با شهر مورد تقاضا برای استخدام یکسان باشد.
3- حداقل ۱ سال سابقه سکونت دائم داوطلب در استان محل سکونت
فرزندان شهداء، مفقودین، جانبازان ۲۵% به بالا و آزادگان، همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور در جبهه از سهمیه قانونی برخوردار و دارندگان مدال طلای مسابقات جهانی در شرایط مساوی، از اولویت برخوردار می باشند.

مواد آزمون عمومی استخدام آتش نشانی

 

ردیف

مواد آزمون

مباحث

1

فناوری اطلاعات

(مهارت های هفتگانه ICDL)

ویندوز، اینترنت، کلیدهای ترکیبی و میانبر، شبکه، ایمیل، powerpoint، excel، word، access

2

ریاضی و آمار مقدماتی

انتگرال، احتمال، شاخص ها، آمار، دنباله و تساعد، حل مسائل جبری و کسری، معادله خط، نامعادله ها، حد و پیوستگی، رگرسیون، مساحت‌ها، لگاریتم، توابع، ریشه یابی معادلات، مجموعه ها

3

زبان و ادبیات فارسی

ساختار فعل، قرابت معنایی، قواعد و دستور زبان، آرایه‌ها، املا، معنی واژگان، مفهوم جمله، قالب های شعری، ساختار جمله

4

معارف اسلامی

احکام، احادیث، نبوت، امامت، توبه، عدالت، بندگی و اخلاص، خانواده، عفاف، مرگ و دوزخ، معاد، شرک، توحید، ترجمه و تفسیر آیات

5

زبان انگلیسی عمومی

معنی لغات، گرامر، درک مطلب

6

اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی

جغرافیا، مسائل ورزشی، انقلاب، قانون اساسی، تاریخ اسلام و معاصر، وصیت نامه امام، سند چشم انداز 1404، جنگ ایران و عراق، تشکیلات کشور، تاریخ و ادبیات، توافقات هسته ای

7

هوش و توانمندی های عمومی

حل مسئله توسط اجسام تجسمی، استدلال و درک مطلب، حل مسائل کیفی و جبری

 

مواد آزمون تخصصی استخدام آتش نشانی

1- مدیریت بحران
2- ایمنی حوادث و آتش سوزی
3- پیشگیری از بروز و گسترش حریق
4- آئین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار (HSE)
چند نکته مهم در خصوص مواد آزمون استخدام آتش نشان
1- سطح سوالات به تناسب شغل انتخابی داوطلبین خواهد بود.
2- کلیه سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینه ای با ضریب یک است. ضمناً به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.

منابع آزمون عمومی استخدام آتش نشانی

 

ردیف

مواد امتحانی

منابع

1

فناوری اطلاعات  (ICDL)

مجموعه کتاب های آموزش  word، powerpoint،  access و  excel  از حسن کریمی، کتاب کامپیوتر  ICDL درجه 1 و 2، کتاب های آقای زرین، تمرین عملی با کامپیوتر

2

ریاضی و آمار مقدماتی

ریاضی و آمار آمادگی آزمون های استخدامی انتشارات امید انقلاب، ریاضیات دوران دبیرستان، کتاب ریاضیات مدرسان شریف

3

زبان و ادبیات فارسی

کتاب ادبیات گاج، کتاب ادبیات جامع خیلی سبز، کتاب فارسی عمومی چاپ دانشگاه پیام نور

4

معارف اسلامی

احکام دین 1 و 2 از محمد حسن فلاح زاده، اصول اعتقادات از اصغر قائمی انتشارات ادباء، کتاب دین و زندگی جامع گاج، حکومت اسلامی از احمد واعظی - انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم

5

زبان انگلیسی عمومی

کتاب زبان انگلیسی دوره های راهنمایی و دبیرستان، کتاب 504،کتاب لغت دبیرستان لقمه انتشارات مهر و ماه، کتاب tick eight گاج

6

اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی

تاریخ و جغرافیای دبیرستان، کتاب دانش و مسائل روز ماهان، قانون اساسی، چشم انداز 20 ساله، کتاب دانش مسائل روز مدرسان شریف، حقوق اساسی

7

هوش و توانمندی های عمومی

کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف، سوالات هوش آزمون دکتری، کتاب هوش و استعداد تحصیلی محمود شمس انتشارات امید انقلاب، کتاب استعداد تحصیلی دکتر مسیح خواه انتشارات فرهنگ

منابع آزمون اختصاصی استخدام آتش نشانی

 

ردیف

مواد امتحانی

منابع

1

مدیریت بحران

کتاب مدیریت بحران از برایان تریسی - ترجمه فاطمه محمدی، سواد رسانه ای و مدیریت بحران (نویسندگان: مصطفی ساوه درودی، جابر پوریانی و مرتضی چشمه نور)، کتاب مدیریت بحران ویژه آزمون آتش نشانی از محمد علی عزیزی

2

ایمنی حوادث و آتش سوزی

کتاب ایمنی، حوادث و آتش سوزی از ناصر غفوری، کتاب ایمنی حوادث و آتش سوزی ویژه آزمون آتش نشانی از محمد علی عزیزی

3

پیشگیری از بروز و گسترش حریق

کتاب پیشگیری از بروز و گسترش حریق ویژه آزمون آتش نشانی از محمد علی عزیزی، اصول پیشگیری و علل بروز و گسترش حریق از هوشنگ شریف‌زاده

4

آیین نامه‌های حفاظت فنی و بهداشت کار (HSE)

کتاب آیین نامه‌های حفاظت فنی و بهداشت کار ویژه آزمون آتش نشانی از محمد علی عزیزی، کتاب آموزش HSE برای همه (نویسندگان: سعید عظیمی، رضا امیر نژاد)