از روز سه‌شنبه اولین گروه هدف مطابق سند واکسیناسیون مورد تایید در ستاد ملی که شامل افراد شاغل در آی‌سی‌یوها هستند واکسن دریافت می‌کنند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، پس از افراد فعال در بخش ICU، سایر کادر سلامت، گروه‌های آسیب‌پذیر در سرای سالمندان، سالمندان بالای ۶۵ سال و…‌ مرحله به مرحله واکسن دریافت می‌کنند.

آغاز واکسیناسیون کرونا از فردا ازدحام عجیب در بازار تهران

درهمین حال کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن روسی در مرحله اول حدود چند ۱۰ هزار دز وارد شد و بخشی از آن هم برای نمونه‌برداری و تایید نهایی و انطباق با اسناد فنی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو خواهد رفت. با این حال با همین تعداد از روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن اولین تزریق واکسن کرونا با اولویت‌بندی مشخص شده، آغاز می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر، جهانپور گفت: احتمالا این اقدام با یک مراسم نمادین در تهران کلید خواهد خورد و آغاز واکسیناسیون را ما با همین تعداد همکاران بخش‌های ICU بیمارستان‌های ریفرال شروع می‌کنیم.

وی افزود: واکسیناسیون با روزانه هزار نفر آغاز خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه ۵ هزار، ۱۰ هزار و به‌صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. البته واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می‌شود که تست مثبت PCR نداشته باشند، اما به‌طور کلی در پروسه واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلا مبتلا شده‌اند، نداریم. سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز از ورود ۲۰ هزار دز واکسن روسی به کشور خبر داد و گفت: قرار شده این واکسن‌ها ۲ هفته یک‌بار وارد کشور شود و با اولویت کادر درمان، بیماران زمینه‌ای و افراد مسن تزریق شود. اولین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی کرونا» پنج‌شنبه هفته گذشته وارد کشور شد و روسیه ۵۰۰ هزار دز واکسن را که برای ۱۰هزار نفر استفاده می‌شود به ایران ارسال کرد. به گفته کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه محموله‌های بعدی واکسن ۳۰ بهمن و ۱۰ اسفند و فروردین ارسال می‌شود و تلاش بر این است میزان دز خرید واکسن به تعداد بیشتری افزایش یابد.
همچنین آن‌طور که کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرده است: اسناد یک واکسن کرونای دیگر هم برای ورود به کشور کامل شده که آن واکسن «کواکسین هند» است.

افزایش مبتلایان به کرونا درکشور

همزمان خبرها از افزایش تدریجی آمار مبتلایان کرونا در بسیاری از شهرها حکایت می‌کند. براساس معیارهای قطعی تشخیصی نیز طی ۲۴ساعت گذشته ۷ هزار و ۶۵ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و ۵۴۴ نفر از آنها بستری شدند. این درحالی است که میزان ابتلای روزانه به کرونا در زمان اعمال محدودیت‌ها تا پیش از این روزانه ۶ هزار نفر بود که خود رقم بالایی محسوب می‌شد. آخرین گزارش وزارت بهداشت نیز از فوت ۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌دهد. در همین راستا مینو محرز عضو ستاد مقابله با کرونا گفت: نگران اسفند ماه هستیم؛ زیرا دوباره تعداد مبتلایان کرونا افزایش یافته و این زنگ خطر جدی است و باید برای تعطیلات نوروز تمهیدات جدی اندیشید. به گزارش خبرگزاری فارس، وی افزود: ما هنوز در معرض پیک‌ها و موج‌های بعدی بیماری هستیم. محرز با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه نباید برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی کرد، گفت: وضعیت هنوز جدی و خطرناک است و تزریق واکسن هیچ محدودیتی را کمتر نخواهد کرد.

از سوی دیگر فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران نسبت به تغییرات آماری مربوط به کرونا در تهران هشدار داد.  علیرضا زالی با اشاره به رشد بیش از سه درصدی مبتلایان به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در تهران افزود: از ابتدای هفته گذشته تا به امروز تعداد مبتلایان به کرونا با شیبی ملایم‌ درحال تغییر است. وی همچنین گفت: کماکان بخش‌هایی از مناطق ۲،۴،۵، ۱۸ و شمال منطقه ۱۵ از نقاطی در تهران هستند که شمار مبتلایان به کرونا بیشتر است و این نقاط از نقاط داغ کرونایی در تهران به حساب می‌آیند. این هشدارها در شرایطی است که عکس‌های منتشرشده از بازار تهران و مراکز خرید بیانگر شلوغی بیش از حد این مکان‌ها بدون فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دراین میان در آستانه تعطیلات ۲۲ بهمن، ستاد کرونا ۳۶ شهر را پرخطر و سفر به آنها را ممنوع اعلام کرد. در بین این مناطق، جزایر قشم، هرمز و کیش نیز فقط برای خودروهای شخصی و نه مسافران هوایی ممنوع‌الورود شده‌اند. همچنین وضعیت اصفهان و گیلان نیز پرخطر گزارش شده است.
در کنار آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور، تلاش‌ها برای تولید واکسن کرونا در کشور ادامه دارد. در همین ارتباط روز گذشته دومین واکسن ایرانی کرونا با نام رازی کوو فارس رونمایی شد. مراسم رونمایی از این واکسن با حضور وزرای بهداشت، جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، واکسن تزریقی- استنشاقی کرونا با نام رازی کُوو پارس با تلاش محققان موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی موفق به دریافت مجوز مراحل یک و دو آزمایش انسانی شده است. وزیر بهداشت نیز اعلام کرد که فاز اول تست انسانی واکسن «کووبرکت» رو به اتمام است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code