جاذبه‌های دیدنی و تاریخی همدان

۱۳ مرداد ۱۴۰۰ زمان مطالعه:۱۱ دقیقه

کرمانشاه به عنوان غربی‌ترین استان کشور که در دوران باستان با نام‌های کانبادین، قرمسین و  الیپی شناخته می‌شد، پرجاذبه ترین منطقه کشور به شمار می آید. این استان که به عنوان هفدهمین استان کشور شناخته می‌شود با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی همه ساله در تمام ایام سال میزبان گردشگران زیادی از تمامی استان‌های کشور است. در میان آثار تاریخی این استان هنوز مکان‌های مختلف گردشگری وجود دارد که هنوز در بین مردم ناشناخته است. آثاری که می‌توانند به رونق گردشگری استان بسیار کمک کنند. ما در این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری به برخی از مکان های گردشگری پربازدید و همچنین ناشناخته می پردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی برخی از مکان های دیدنی کرمانشاه

طاق بستان


طاق بستان که در قرن سوم میلادی ساخته شده است از سنگ نگاره‌ها و سنگ نوشته‌های دوره ساسانی تشکیل شده است. این مکان که در کنار چشمه‌ای در شمال غربی کرمانشاه واقع شده است به دلیل برخورداری از کوه و چشمه از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. یکی از مهم‌‎ترین اثر طاق بستان که موجب خیره شدن بسیاری از گردشگران شده است، به چشم خوردن تاجگذاری خسرو پرویز روی طاق بزرگ این مجموعه است. یکی از عوامل اصلی در جذابیت این طاق بستان وجود دریاچه بسیار زیبا در نزدیکی این دریاچه است که و حال و هوای خاصی را برای گردشگران ایجاد می کند.
آدرس طاق بوستان: کرمانشاه، بلوار شهید شیرودی، میدان طاق بستان

گوردخمه دکان داوود


علاقمندان به آثار تاریخی، تماشای گوردخمه دکان داوود در شهرستان کرمانشاه را به هیچ از دست نخواهند داد. چرا که این آثار باستانی با دخمه بسیار متفاوت است و با نوعی معماری خاص طراحی و ساخته شده است. این مکان تاریخی برای خاک سپاری مردگان در ایران باستان بوده و به شکل اتاق برای دفن یک یا چند نفر در دل کوه‌ها، تپه‌ها یا صخره‌ها کنده می‌شد. بر اساس نظریه ها، قدمت این گوردخمه به دوران ماده ها بر می گردد و دکان داوود هم مقبره آخرین پادشاه مادها است که توسط کوروش بزرگ از سلطنت خلع شد.
آدرس گوردخمه دکان داوود: کرمانشاه، سرپل ذهاب، ابتدای جاده انزل

سراب نیلوفر


یکی از مناظر طبیعی کرمانشاه که چند سالی به دلیل خشکسالی از اویل دهه ۸۰ و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی مورد بی مهری قرار گرفته است، سراب نیلوفر است. این سراب در زمانی پر آبی این منطقه مملو از گل‌های نیلوفر آبی بود که در فصول بهار و تابستان غنچه‌ها سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشاند. با وجود اینکه این منطقه همانند گذشته زیبایی‌های خود را از دست داده است، اما مسئولان این شهر با تاسیس مکان های رفاهی، شرایط مناسبی برای حضور گردشگران فراهم کرده است.
آدرس سراب نیلوفر: کرمانشاه، ۲۴ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، ابتدای منطقه سنجابی

تالاب هشیلان


هشیلان به معنای لانه‌ی ماران، به عنوان یکی از هزار عجایب استان کرمانشاه شناخته می‌شود. این تالاب که در یک منطقه دشتی با شیب مختصر قرار دادرد زیستگاه مناسبی برای انواع پرندگان است. با شروع فصل سرما و آغاز باران‌های پاییزی پرندگان زیادی از آسیای مرکزی به این زیست بوم مهاجرت می کنند. تالاب هشیلان به عنوان یک اکوسیستم آبی همواره مورد توجه بسیاری علاقمندان به طبیعت قرار دارد.
آدرس تالاب هشیلان: کرمانشاه، مسیر جاده کرمانشاه روانسر در ۲۶ کیلومتری شمال غربی

طاق گرا (طاق شیرین)


یکی از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کرمانشاه که همه ساله میزبان گردشگران زیادی از این استان و سایر مناطق کشور می‌باشد، بنای طاق‌گرا یا طاق شیرین است. این بنای تاریخی که در دوره اشکانیان ساخته شده است به شکل یک ایوان و از جنس سنگ طراحی شده است. از جمله کاردهای این بنا می توان به توقف گاه موکب شاهی، اریکه سلطنتی، یادگار احداث راه کاروانرو، بنای یادبودی از پیروزی و پاسگاه مرزی اشاره کرد.
آدرس طاق گرا (طاق شیرین): کرمانشاه، گردنه پاتاق، ۱۵ کیلومتری سرپل ذهاب

تکیه معاون الملک


تکیه معاون الملک به عنوان یکی از زیباترین آثار زیبا و باشکوه کرمانشاه در دوره قاجاریه طراحی و ساخته شده است. اینک تکیه که در گذشته به عنوان یکی از مکان‌ها برای میزبانی بسیاری از مراسم های بزرگ بوده است، هم اکنون به یک عنوان آثار تاریخی پذیرای بسیاری گردشگران است. از جمله ویژگی‌های برجسته این آثار زیبا می‌توان به کاشی کاری‌های آن اشاره کرده که به دو نوع هفت رنگ و برجسته تقسیم شده است.
آدرس تکیه معاون الملک: کرمانشاه، محله آبشوران قدیم، خیابان شهید حداد عادل

سراب صحنه


اگر قصد دارید به کرمانشاه سفر کنید و به تماشای طبیعت علاقمند هستند، سراب صحنه را به هیچ عنوان از دست ندهید. طبیعت چشم نواز این سراب زیبا با برخورداری از کوه های بلند، باغ های میوه و چشمه سارها هر گردشگری را مجذوب خود می کند. این منطقه از کرمانشاه به دلیل بهره مندی از آب و هوای بسیار مناسیب در گذشته نیز تفرجگاه شاهان در طول تاریخ ایران بوده است.
آدرس سراب صحنه: کرمانشاه، ۵۵ کیلومتری شهر کرمانشاه، شهرستان صحنه

غار قوری قلعه


قوری قلعه علیرغم اینکه به عنوان یکی از جذاب‌ترین و طولانی‌ترین غارهای ایران شناخته می شود اما کمتر کسی با این غار دیدنی و زیبا آشنایی است. یکی از نکات جالب توجه در خصوص غار قوری قلعه این است که دمای آن در طول مدت سال ثابت بوده و در بازه ۷ الی ۱۱ درجه سانتی گراد است. بر اساس تجربه بسیاری از گردشگران، شش ماهه نخست سال بهترین زمان برای سفر به این غار زیباست؛ چرا که در این مدت هوای غار بسیار مطبوع بوده و می‌توان از خنکی در فصول گرما بهره مند شد.
آدرس غار قوری قلعه: کرمانشاه، مسیر جاده پاوه – شمال شهر جوانرود

همدان به دلیل بهره مندی از امکان تاریخی و قرار گرفتن در منطقه ای مرتفع و برخورداری از آب و هوای بسیار مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است. تعداد آثار دیدنی و گردشگری این استان به اندازه ای است که در یک سفر ۲ الی ۳ روز نمی‌توان برای تماشای همه مراکز گردشگری را از نزدیک مشاهده کرد. همچنین همدان با برخورداری از کوه های مملو از برف در فصل زمستان شرایط را برای ورزش های زمستانی و علاقمندان به اسکیت رو برف فراهم کرده است. این استان زیبا در فصل تابستان نیز با بهره مندی از آب و هوای خنک لذت گردشگری را برای مسافران در این فصل نیز مهیا کرده است. ما در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری به معرفی برخی از امکان دیدنی و گردشگری استان همدان می پردازیم که در ادامه می خوانید:

آرامگاه بو علی سینا همدان


به پاس قدردانی از افتخارات ارزشمند شاعران و دانشمندان بزرگ ایران آرامگاه های در خور شخصیت ساخته شده است. آرامگاه شیخ‌الرئیس ابن سینا ملقب به بوعلی سینا از دانشمندان، طبیبان و فیلسوفان بزرگ ایران و جهان نیز از جمله آرامگاه هایی است که به منظور قدرشناسی از این داشمند بزرگ در استان همدان ساخته شده است. معماری بکار گرفته شده در این آرامگاه باعث شده است تا به عنوان یکی از مراکز دیدنی همدان میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد. نقطه عطفی که باعث شده تا این آرامگاه به عنوان یکی از مکان های گردشگری در این استان باشد، استفاده از المان های الهام گرفته از برج گنبد قابوس، بهره مندی از باغچه ای با طراحی کاملا ایرانی و آب نمای متاثر از حوض خانه های سنتی است. از دیدنی های این آرامگاه می توان به موزه آن اشاره کرد که در تالار جنوبی واقع شده است و محلی برای نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیای کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی می باشد.

سراب گاماسیاب همدان


سراب گاماسیاب به عنوان یکی از بزرگترین سراب در غرب کشور در ۲۰ کیلومتری شهر نهاوند قرار دارد. منشا این سراب زیبا یخچال های طبیعی است که آبدهی آن ۵ متر مکعب در ثانیه است که به نسبت سایر سراب های کشور عدد بسیار قابل توجه ای است. این سراب از رودخانه بزرگ گاماسیاب سرچشمه می گیرد. این رودخانه پس از ورود به استان کرمانشاه و عبور از استان های لرستان و خوزستان، سرانجام به خلیج فارس سر ریز می شود. این منطقه که گذشته به لوکنی شهرت داشت به عنوان یکی از سردترین آب های ایران نیز شناخته می شود.

دره مراد بیگ همدان


دره مراد بیگ به عنوان بزرگترین و دیدنی ترین دره کوهستانی الوند در دامنه کوه های الوند در جنوب غربی استان همدان قرار دارد. این دره سرسبز به دلیل موقعیت قرار گیری و برخورداری از آب و هوای بسیار مناسب از زمان تشکیل دولت مادها مورد توجه بسیاری حاکمان قرار گرفته است. ، منبع، حمام خرابه، دره گرگ، گوشتخل دره، دره غول، دره حاج احمد (جاحمد)، لژه، شرشرآب/چرچرآب، ، قزله/قزوله رود، قلعه/روستا سیلوارمحمود دره، قرق، کندوخانهپیررحمان و دره بهشت از جمله مکان های معرفو دره مراد بیگ محسوب می شود. در صورتی قصد دارید همدان را برای مقصد گردشگری خود انتخاب کنید، دیدن این دره خوش آب و هوا را به هیج عنوان از دست ندهید.

غار علیصدر همدان


یکی از زیباترین و دیدنی ترین مکان های گردشگری همدان بدون شک غار علیصدر است که همه ساله در فصول مختلف سال گردشگران زیادی برای تماشای این غار به این استان سفر می کنند. غار علیصدر که در دوران دوم زمین شناسی (ژوراسیک) کشف شد، به عنوان بزرگترین غار آبی جهان شناخته می شود. اگر قصد دارید سفری هیجان انگیز را در دل اعماق زمین تجربه کنید، تماشای این غار اسرار آمیز را به هیچ عنوان از دست ندهید. شگفتی های این غار از زمانی جذاب تر خواهد بود که پس از عبور دالان های پرپیچ، بخشی عمده ای از مسیر را با قایق های پدالی عبور خواهید کرد و دهلیزهای چشم نوازی را در طول مسیر مشاهده خواهید کرد. در حالی که تاکنون حدود ۱۲ کیلومتر از مسیرهای غار شناسایی شده اما فقط کمتر از ۳ کیلومتر از آن در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. غاز علیصدر در ۷۵ کیلومتری شهر همدان و در روستانی علیصدر قرار دارد.

باغ ایرانی همدان


باغ ایرانی همدان که نامش در بین ۹ باغ ایرانی ثبت شده در فهرست یونسکو قرار دارد با برخورداری از فضای سرسبز و معماری سنتی به کار گرفته شده به عنوان یکی از دیدنی ترین مکان های گردشگری استان همدان شناخته می شود. از ویژگی های منحصر به فرد این این باغ زیبا می توان به وجود گیاهان چهار فصل و آبنماها و استخر روباز آن اشاره کرد. این باغ که به پارک حکمتی نیز شناخته می شود، علاوه بر پوشش گیاهان بومی، از گیاهان سایر مناطق ایران نیز برخوردار است. با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه از همدان خرداد و اوایل مهرماه بهترین زمان برای بازدید از باغ ایرانی است. برای تماشای این باغ دیدنی می توانید با استفاده از خودروی شخصی و یا تاکسی می توانید به سمت بلوار فلسطین همدان حرکت کنید.

آرامگاه باباطاهر همدان

یکی از نمونه های ممتاز معماری باستان که ادبیات ایران را به رخ گردشگران کشیده است، آرامگاه بابا طاهر شاعر بزرگ ایران زمین است. این آرامگاه در میدان بابا طاهر و در مقابل قله الوند علم شده است که با برخورداری از گنبد فیروزه ای و سقف کاملا کاشیکاری شده توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند. علیرغم اینکه سال هاست از ساخت این بنای زیبا می گذرد اما بسیاری فرهنگ دوستان در برنامه ریزی های خود هنگام سفر به همدان، تماشای این آرامگاه را از دست نخواهند داد. یکی از ویژگی های بارز این آرامگاه می توان به حکاکی و نصب ۲۴ دوبیتی از این شاعر بزرگ ایرانی روی سنگ مرمرین اشاره کرد. گفتنی است این بنای تاریخی در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران ثبت شد.

دشت میشان همدان

علاقمندان به طبیعت از تماشای فضاهای دیدنی و سرسبز دشت میشان در استان همدان را به هیچ عنوان از دست ندهید. این دشت زیبا را باید در دامنه های کوه الوند جستجو کرد. دشتی پهناور و سرسبز که شما را از دغدغه های روزانه زندگی کاملا دور می کند و فضای دل انگیزی برای شما ایجاد می کند. برای اینکه خود را به این دشت خوش آب و هوا برسانید باید یک کوهپیمایی نیمه سنگینی را پشت سر بگذرانید. بنابراین برای اینکه سفری کاملا لذت بخش را تجربه کنید حتما لوازم لازم برای سفر و کوهپیمایی را با خورد همراه داشته باشید. یکی از قسمت های جذاب این دشت، کتیبه باستانی گنجنامه می باشد که در نزدیکی آبشار قرار دارد و با ارتفاع ۱۲ متر چشم هر گردشگری را خیره می کند. به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب دشت میشان، فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این منطقه محسوب می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code