راهنمای جامع خرید ویلا

نویسنده: گروه نویسندگان

۲۵ مهر ۱۴۰۰ زمان مطالعه:۵ دقیقه ,

برای خرید ویلا حتما نسبت به مکان و شرایط مورد نظر احتمال حاصل نموده و بدون تحقیقات نسبت به خرید آن اقدامی نکنید.

این روزها به دلیل افزایش استرس، فشارهای زندگی، آلودگی هوا و شلوغی معابر در شهرهای بزرگ از جمله تهران شرایطی را رقم زده است تا خرید ویلا مناسب را برای رسیدن به آرامش، جزو برنامه‌های زندگی بسیار از خانواده ها قرار بگیرد. اما سوالی که قطعا ذهن چنین خانواده‌هایی که بودجه‌ای برای خرید ویلا در نظر گرفته‌اند این است که چه ویلایی و چه مکانی را برای خرید ویلای مورد نظر را انتخاب کنند تا به هدفی که قصد دارند، دست پیدا کنند.

ما در این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری قصد داریم به طور کامل شما را با خرید ویلا آشنا خواهید شد تا با اطلاعات بیشتری دست به انتخاب بزنید.

نکات مهم پیش از خرید ویلا

در صورتی که تصمیم شما برای خرید ویلا در یکی از مناطقی مورد نظر جدی است، نباید بی‌گدار به آب زده و به اقداماتی که ممکن است به ضررهای مالی ختم شود، دست بزنید. بنابراین توصیه می‌شود با در نظر گرفتن تمامی جوانب دست به خرید بزنید. همچنین به نکاتی توجه کنید که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

مدیریت مالی خرید ویلا

اولین نکته مهمی که در ارتباط با خرید ویلا به خصوص در شهرهای شمالی باید به آن توجه کنید، بررسی هزینه‌ها و بودجه مورد نظر است. شما باید پیش از هرگونه اقدامی باید ببینید از ویلا قرار است چند بار در سال استفاده کنید و آیا با توجه به شرایط اقتصادی برایتان مقرون به صرفه است که تمام یا بخشی از سرمایه خود را برای خرید ویلایی هزینه کنید یا فقط بخشی از سرمایه خود را به این امر اختصاص دهید؟

بدین منظور باید به محض خرید ویلا فکر نکنید تمام هزینه‌های مورد نظر را پرداخت کرده‌اید و دیگر قرار نیست مخارجی متوجه شما شود. چرا که خرید ویلا همانند خرید منزل مسکونی بوده و ممکن است هزینه‌های بعدی و غیر قابل پیش بینی برایتان ایجاد کند.

هزینه‌های جانبی

همان طور که می‌دانید برای ویلا همانند املاک مسکونی مانند منزل یا آپارتمانی باید به صورت ماهانه یا سالانه مبالغی را تحت عنوان شارژ که شامل هزینه‌های نگهداری و سایر مشاعات است، پرداخت کنید. این را هم بدانید که معمولا شارژ ویلاها حتی در بسیاری موارد از مبلغی که بابت شارژ ساختمان مسکونی می‌پردازید، بیشتر است. علاوه بر این ممکن است در شهرک‌های ویلایی بنا بر تصمیم مدیریت شهرک و صاحبان ویلاها هزینه‌هایی برای بهبود فضا بر شما تحمیل ‌شود که اگر نتوانید میزان هزینه مورد نیاز را پرداخت کنید به هیچ وجه خرید ویلا مقرون به صرفه نخواهد بود.

تعمیرات سالانه

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در خرید ویلا به آن اشاره کرد رسیدگی و تعمیرات به موقع آن است. ویلاهایی که به صورت انبوه در بازار املاک و به خصوص در شهرهای شمالی عرضه و به فروش می‌رسند اغلب به صورت بساز و بفروشی ساخته می‌‎شوند.

ممکن است سازه ساخته شده چندان مقاومت و استانداردی نداشته باشد و بعد از یک الی دو سال از ساخت آن به تعمیرات سالانه اساسی نیاز پیدا کند و مدام به آنها رسیدگی شود. اگر وقت و بودجه لازم برای رسیدگی مداوم ویلایتان را ندارید از خرید ویلا منصرف شده و در جای دیگری سرمایه گذاری کنید.

محل مورد نظر

از جمله نکات بسیار مهم در خرید ویلا، منطقه انتخابی است. ممکن است مکانی خوش آب و هوا را برای خرید ویلا انتخاب کرده اما به دلیل عدم آگاهی از منطقه مورد نظر ممکن است پس از مدتی از سکونت در آن منصرف شوید. وضعیت رفتاری نامناسب مردم محله نسبت به افراد خارج از منطقه، قطعی زودهنگام یکی از مواد مصرفی از جمله آب، برق، گاز و تلفن، امکانات نامناسب و عدم دسترسی به فروشگاه‌های مورد نیاز و… از جمله مواردی که باید پیش از خرید ویلا به آنها توجه کنید.

استعلام سند

سند تک برگ یا منگوله دار به عنوان معتبرترین سند کشور شناخته می‌شود. بنابراین پیش از خرید ویلا باید سند مالکیت آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و از طریق دفترخانه استعلام بگیرید.

مصالح

ویلاهایی که در مناطق شمالی کشور ساخته می‌شود، اگر از مصالح خوبی برخوردار نباشند به دلیل رطوبت دچار فرایش می‌شود. پیش از خرید ویلا حتما به مصالح به کار گرفته شده اطمینان حاصل نمایید و ترجیعا از سازندگان به نام ویلای مورد نظر را خریداری کنید.

 ویلای مستقل یا شهرکی

ویلاهای کشور به خصوص در شهرهای شمالی به دو صورت شهرکی و یا مستقل به مشتریان فروخته می‌شود. اگر خانواده شما از آن دسته از کسانی هستند که فضای کاملا خصوصی برایشان در اولویت قرار دارد، ویلای مستقل گزینه بسیاری خوبی محسوب می‌شود. اما اگر امنیت برای خانواده شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ویلای شهرکی را می‌توان پیشنهاد دارد. چرا که ویلاهای شهرکی از چندین نگهبان برخوردار هستند و می‌توانند امنیت ویلای شما را تضمین کنند. در صورتی که شما از آن دسته از افرادی هستید ماهی یکی دو بار به ویلای خود سر می‌زنید، ویلای شهرکی مناسب‌تر است.

نورگیری ویلا

یکی از مواردی که ممکن است سازندگان نسبت به ساخت ویلا بی‌توجه باشند، نورگیری است. با توجه به اینکه ویلاها با فاصله‌های استاندارد از یکدیگر طراحی و ساخته می‌شوند، ساکنان آنها از نورگیری پنجره‌ها نتوانند به خوبی بهره مند شوند. بنابراین زمانی را برای بازدید ویلا در نظر بگرید که بتوانید به طور کامل وضعیت نورگیری آنها مورد بررسی قرار دهید.

چه ویلاهایی نخریم؟

اگر ویلای مورد نظر در موقعیت جغرافیایی بسیار خطرناکی احداث شده است، برای خرید آن هیچ اقدامی نکنید. حریم رودخانه‌ها از جمله مکان‌هایی است که ممکن است به دلیل سستی زمین آسیب ببیند.

خرید ویلا در حریم دکل‌های برق با فشار قوی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. چرا که تشعشعات برای انسان بسیار مضر بوده و خطرات جبران ناپذیری را به ساکنان ایجاد می‌کند.

بسیاری از خانواده‌ها به منظور دوری از هرگونه صدا، اقدام به خرید ویلا می‌نمایند. حتما پیش از خرید ویلای مورد نظر نسبت به محیط تحقیقات لازم را به عمل آورده و اطمینان حاصل نموده تا مکان مورد نظر کاملا در وضعیت آرامش قرار داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code