متقاضیان خرید خانه در تهران می‌توانند تا ۴۸۰ میلیون تومان از بانک مسکن تسهیلات دریافت کنند.

با افزایش قیمت مسکن طی چند سال اخیر در تهران و سایر شهرهای کشور و کاهش قدرت خرید خانه، در آخرین تصمیم شورای پول و اعتبار شرایط دریافت وام مسکن با تغییراتی همراه شد. مطابق با تصمیم جدید شورای پول و اعتبار، سقف دریافت تسهیلات برای متقاضیان خرید خانه در تهران، مراکز استان‌ها و سایر مناطق شهری ۲ برابر افزایش پیدا کرد. در این بین متقاضیان دریافت وام مسکن بر خلاف گذشته، باید ۲ برابر بیشتر از مصوبات قبلی شورای پول و اعتبار هزینه کنند تا امکان بهره مندی از تسهیلات برای آنها فراهم شود. به منظور آشنایی بیشتر با شرایط جدید دریافت تسهیلات خرید مسکن ادامه این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری را به طور کامل بخوانید.

شرایط دریافت وام مسکن در تهران

زوجین تهرانی به منظور خرید ملک در این شهر بر اساس تصمیم جدید اخذ شده می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. این وام شامل تسهیلات خرید مسکن و وام جعاله می‌باشد. بر همین اساس از ۴۸۰ میلیون در نظر گرفته شده، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید خانه برای هر یک از نفرات زوجین و ۸۰ میلیون تومان نیز به عنوان وام جعاله در نظر گرفته شده است. این دسته از متقاضیان دریافت وام، باید ۸۰۰ برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن و ۱۶۰ ورق بابت وام جعاله خریداری کنند. بر اساس آخرین قیمت اوراق مسکن (۶ مهرماه ۱۴۰۰) برای خرید ۸۰۰ ورق باید ۴۸ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و برای خرید ۱۶۰ ورق مربوط به وام جعاله نیز باید ۹ میلیون و ۶۹۶ هزار تومان هزینه کرد. با این اوصاف رقم واقعی دریافت وام برای زوجین تهرانی نزدیک به ۴۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

راهنمای دریافت وام مسکن 480 میلیون تومانی
مطابق با آخرین اطلاعیه بانک مرکزی، مجردان تهرانی می‌توانند تا سقف ۲۸۰ میلیون تسهیلات دریافت کنند. ۲۰۰ میلیون تومان مربوط به تسهیلات خواهد بود و ۸۰ میلیون تومان دیگر مربوط به وام جعاله می‌باشد. بدین منظور متقاضیان برای دریافت ۲۰۰ میلیون باید  ۴۰۰ برگه با مبلغ ۲۴ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و برای دریافت ۸۰ میلیون تومان وام جعاله نیز باید  ۱۶۰ ورق به مبلغ ۹ میلیون و ۶۶۴ هزار تومان هزینه کنند.

شرایط دریافت وام مسکن در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز سقف تسهیلات دریافت وام مسکن افزایش پیدا کرد. بر همین اساس متاهلین در این دسته از مراکز، می توانند حداکثر ۳۲۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. برای چنین وامی، ۶۴۰ برگه تسهیلات با مبلغ ۳۸ میلیون و ۷۸۴ هزار تومان باید پرداخت شود. همچنین مجردها نیز باید خرید ۳۲۰ برگه با قیمت ۱۹ میلیون و ۳۹۲ میلیون تومان، می‌توانند ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

شرایط دریافت وام مسکن در سایر مناطق شهری

سقف ارائه تسهیلات در سایر مناطق شهری کشور شامل شهرهایی با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و کمتر برای مجردها ۱۲۰ میلیون تومان و برای زوجین نیز ۲۴۰ میلیون در نظر گرفته شده است. بر این اساس مجردین در این دسته از مناطق شهری، با خرید برگه تسهیلات با مبلغ ۷ میلیون و ۲۷۲ میلیون تومان و متاهلین نیز با پرداخت ۱۴ میلیون و ۵۴۴ هزار تومان می‌توانند وام فوق را دریافت کنند.

راهنمای دریافت وام مسکن 480 میلیون تومانی

اقساط وام مسکن و وام جعاله

حداکثر مدت زمان بازپرداخت وام مسکن ۱۲ سال و با سود ۱۷.۵ درصد در نظر گرفته شد است. زوجین تهرانی برای ۴۰۰ میلون تومان تسهیلات خرید مسکن باید ۶.۶۶۱.۰۰۰ تومان ماهانه قسط پرداخت کنند. همچین مجردهای تهرانی نیز برای ۲۰۰ میلون تومان وام خرید خانه باید ماهانه ۳.۳۳۰.۰۰۰ تومان پرداخت کنند. زوجین و مجردهای مراکز استان‌ها برای وام های ۳۲۰ و ۱۶۰ میلیون تومان باید به صورت ماهانه به ترتیب ۵.۳۳۰.۰۰ و ۲.۶۶۵.۰۰۰ قسط پرداخت کنند. همچنین اقساط تسهیلات خرید مسکن برای زوجین و مجردهای شهرهای کوچک ماهانه به ترتیب ۴ و ۲ میلیون تومان خواهد بود. لازم به ذکر است قسط وام جعاله ۸۰ میلیون تومانی ماهانه ۲ میلیون تومان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code