عمر موتورسیکلت با چندین راهکار ساده می‌تواند افزایش پیدا کند و از هزینه‌های سرسام آور تعمیرات دور شد.

با گران شدن اتومبیل و افزایش هزینه‌های نگهداری و همچنین سرعت رسیدن به مقصد باعث شده عملا استفاده از موتورسیکلت در سطح شهر افزایش یابد. اما یکی از نگرانی‌ها پیرامون آن، عمر موتورسیکلت است که بسیاری از مردم به دنبال راهکارها و آموزش‌هایی هستند تا بتوانند عمر موتورسیکلت خود را افزایش بدهند. ما در این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری راهکارهایی که می‌تواند در جهت افزایش عمر موتورسیکلت مفید باشد را ارائه داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

تعویض به موقع روغن موتور و گیربکس موتورسیکلت

در ابتدا باید روغن موتور و روغن گیربکس را با توجه به میزان کارکرد و زمان توصیه شده در دفترچه راهنمای رسمی موتورسیکلت تعویض نمایید. این کار باعث روان شدن موتور و دنده‌ها شده و همچنین موتور را خنک نگه می‌دارد. عوض نکردن روغن موتور باعث ایجاد آسیب هایی در موتور می شوند که ممکن است در ابتدا قابل مشاهده نباشد.

تعویض شمع مطابق با دفترچه راهنما

سپس نوبت به شمع موتورسیکلت می رسد. این قطعه باعث ایجاد جرقه‌ای می شود که احتراق بنزین را به دنبال دارد. شمع باید مطابق با آنچه که در دفترچه راهنمای رسمی موتورسیکلت توصیه شده و یا در صورت بروز مشکل، تعویض شود. این بسیار مهم است که از نوع درست شمع موتورسیکلت استفاده شود. اگر راهنمای موتور شمع های ایریدیوم را پیشنهاد می‌کند، این شمع ها ارزش قیمت بیشتری دارند، با دوامی حدود ۱۶۰۰۰ کیلومتر یا بیشتر. با توجه به این موضوع که دسترسی پیدا کردن به شمع بسیاری از موتورسیکلت های مدرن ساعت ها طول می کشد، این یک سرمایه گذاری مناسب محسوب می شود.

روان کردن چرخ عقب موتورسیکلت

زنجیری که چرخ عقب را می‌چرخاند باید روان باشد. با این کار، عمر مفید کارکرد آن افزایش پیدا می کند. اگر چرب و روان نماند، به خاطر اصطکاک، گرمای زیاد تولید می‌کند و باعث صدمه دیدن و ساییده شدن می شود. این ساییدگی که به مرور زمان بیشتر می شود باعث ضعیف شدن زنجیر شده و احتمال افتادن آن از چرخ دنده نیز افزایش می یابد. این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد. فرآیند سفت کردن زنجیر باید در راهنمای موتورسیکلت توضیح داده شده باشد، اما این را هم در نظر داشته باشید که خیلی سفت کردن زنجیر بسیار بدتر از شُل بودن آن است.

شسشتوی به موقع موتورسیکلت

همچنین بخشی از سرویس و نگهداری موتورسیکلت، شستشوی آن است. تمیز نگه داشتن موتور از خاک و کثیفی نه تنها باعث زیبایی آن می‌شود، بلکه مزیت های ویژه ای دارد برای موتورسیکلتی که می‌تواند برای مدت‌ها کار کند. همچنین باعث می‌شود پیچ و مهره های گم یا شل شده شناسایی شوند.

بررسی هفتگی و یا ماهانه آج‌ها موتورسیکلت

بررسی آج های تایر موتورسیکلت باید به صورت هفتگی یا ماهانه انجام شود. زمان تعویض تایر هنگامی فرا می‌رسد که در کنترل و هندلینگ موتور تغییری احساس کنید و یا هنگامی که آج‌ها کاملا ساییده شده باشند. تایرهای کم باد به دلیل اصطکاک بیش از اندازه گرم می‌شوند و ممکن است دچار فرسایش زود هنگام شوند و تایرهای خیلی پر باد نیز احتمال ترکیدنشان افزایش پیدا می‌کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code