یکی از مهم‌ترین بیمه هایی که متاسفانه توجه کمتری به آن می شود و از نگاه بسیاری از مردم پنهان است بیمه آتش سوزی است.

به طور کلی صاحبان املاک با بهره مندی از این بیمه، منزل شان در برابر حوادثی از جمله آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار بیمه می شود. با وجود اینکه سالانه آمارهای بسیار قابل توجه ای در خصوص حوادث آتش سوزی منتشر می شود اما هنوز این بیمه در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و هنوز نسبت به بهره مندی از خدمات بیمه آتش سوزی در نزد بسیاری از افراد ابهامات زیادی وجود دارد. ساخت و سازهای غیر اصولی و غیر استاندارد یکی از عوامل اصلی برای توجیه صاحبان املاک است که برای تحت پوشش قرار گرفتن این بیمه تردیدی نداشته باشند.

بیمه آتش سوزی چیست و چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد؟

بیمه آتش سوزی بیمه‌نامه‌ای است برای جبران خسارات مالی وارد شده به اموال فرد بر اثر حوادثی که منجر به آتش سوزی و سایر خسارات تحت پوشش این بیمه نامه باشد.

واحد های مسکونی

مراکز صنعتی

غیر صنعتی

انبارها

واحدهای مسکونی

بنا به درخواست بيمه‌گذار واحد مسكوني، علاوه بر خطرهاي حريق، انفجار و صاعقه در برابر كليه خطرهاي اضافي كه به آن اشاره شد با سرمايه دلخواه و به قيمت روز تحت پوشش قرار مي‌گيرد و حق بيمه سالانه آن با توجه به ارزش ساختمان و اثاث منزل و خطرهاي بيمه شده محاسبه خواهد شد.

 مراكز صنعتي

شامل تمامي كارخانجات صنايع غذايي، آشاميدني، دخانيات، نساجي، پوشاك، چرم، چوب، كاغذ، مقوا، چاپ و صحافي، شيميايي، محصولات كاني غيرفلزي، فلزات اساسي و صنايع متفرقه مي‌شود.

مراکز غیر صنعتی

سرمايه ارزش اعياني ساختمان و تاسيسات منصوبه، ارزش دکوراسيون واثاثه اداري، و موجودي‌ در اين بيمه‌نامه تحت پوشش قرار مي‌گيرند. واحدهاي تجاري، اداري، مجموعه‌هاي رفاهي، آموزشي، خدماتي از جمله مراکزي هستند که در اين طبقه قرار مي‌گيرند. بنابراين طيف وسيعي از مشاغل واصناف در ابن گروه قرار دارند. نرخ بيمه‌نامه آتش‌سوزي براي هريک از مشاغل زيرگروه (غير صنعتي) مستقيما با ماهيت ريسک و شدت و تواتر ريسک حريق در آن شغل و شرايط محيطي وايمني محل مورد بيمه مرتبط است و طبيعي است که واحدهايي که از شرايط ايمني بهتري نسبت به سايرين برخوردارند حق بيمه کمتري براي تحت پوشش قرار دادن اموال خود پرداخت نمايند.

انبارها

انبار کالا به محلی اطلاق می گردد که یک یا چند نوع کالای بازرگانی، محصولات صنعتی، مواد اولیه و یا فرآورده های دامی وکشاورزی در آنجا نگهداری می شود. انبارها بر اساس ماهیت نگهداری و مالیکت آن به انبارهای عمومی (بنگاه عمومی)، انبار اختصاصی، انبار گمرکی و ... تقسیم می‌شوند.  

بیمه آتش سوزی چه خسارت هایی را تامین می کند؟

بر اساس قوانین شرکت های بیمه ای، بیمه اتش سوزی فقط خسارت های مالی تامین می شود و خسارت های جانی را در بر نمی گیرد. افراد صدمه دیده بر اثر حادثه مشمول دریافت خسارت نخواهد شد.

بیمه آتش سوزی به چند دسته تقسیم می شود؟

بیمه آتش سوزی به دو دسته پوشش خطرهای اصلی و پوشش خطرهای اضافی تقسیم می شود.

خطرهای اصلی

آتش، صاعقه و انفجار به عنوان پوشش های خطرهای اصلی در بیمه های آتش سوزی است که باید هنگام خرید بیمه آتش سوزی به آن توجه کرد. چرا که تمامی شرکت های بیمه موظف هستند این 3 خطر اصلی را در بیمه آتش سوزی قید کنند.

خطرهای اضافی

در بیمه آتش سوزی علاوه بر خطرهای اصلی، بیمه گزار می تواند به اختیار خطرهای اضافه را به بیمه خود اضافه کند. زلزله، سیل، آتش فشان، طوفان، سقوط بهمن، ترکیدن لوله آب، سقوط هواپیما، پاکسازی و برداشت ضایعات، سرقت، انفجار تحت فشار صنعتی، ریزش سقف ناشی از سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه، برخورد اجسام خارجی به ساختمان، مسئولیت خسارت های آتش سوزی وارد شده به همسایه به عنوان خطرات اضافه شناخته می شود. لازم به ذکر است بیمه گزار در صورتی می تواند از خطرهای اضافه در بیمه آتش سوزی خود بهره مند شود که خطرهای اصلی را خریداری کند.

بیمه آتش سوزی چه اموالی را تحت پوشش قرار می دهد؟

برای ساختمان های مسکونی تمامی ساختمان و اثاثه موجود

برای ساختمان های صنعتی تمامی کارگاه ها، کارخانجات تولیدی و تاسیسات و تجهیزات موجود

برای ساختمان های غیرصنعتی تمامی واحدهای تجاری، اداری و آموزشی و انبارها

قیمت بیمه آتش سوزی چقدر است؟

قیمت بیمه آتش سوزی به 5 عامل زیر بستگی دارد:

متراژ ساختمان: افزایش قیمت بیمه آتش سوزی با افزایش متراژ

هزینه ساخت هر متر مربع از ساختمان: بررسی هزینه ساخت هر متر مربع از ساختمان مورد نظر

ارزش لوازم خانه: اعلام ارزش لوازم خانه در زمان خرید بیمه آتش سوزی

پوشش‌های اضافی: در صورت اضافه شدن پوشش های اضافه به حق بیمه آتش سوزی اضافه خواهد شد.

تخفیف‌های بیمه آتش سوزی: ارائه تخفیف از سوی برخی از شرکت های بیمه. مانند تخفیف مناسبتی، تخفیف داشتن بیمه عمر، تخفیف گروهی