با اطلاع از اصل و تقلبی بودن روغن موتور، خودروی خود را از فرسودگی نجات دهید.

یکی از موارد مصرفی خودرو که باید به طور منظم تعویض شود، روغن موتور می باشد. اما در این بین ممکن است صاحبان خودرو بر اثر بی‌اطلاعی از روغن های اصلی یا تقلبی دچار اشتباه شوند و از روغن هایی استفاده کنند که در آینده خودرو آنها با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد. بدین منظور به سراغ تعدادی از صاحبان تعمیرگاه های مجاز رفتیم تا با نحوه تشخیص روغن موتور اصلی و تقلبی آشنا شویم. با مجله اینترنتی راهنمای همشهری همراه ما باشید تا 4 روش کلیدی را بیان کنیم.

* قیمت

شاید برای شما پیش آمده باشد که برای خرید کالایی از چندین مغازه پرسش و جو کرده اید و فروشنده ای که کمترین قیمت را اعلام کرد برای خرید به آن مراجعه کرده اید. چنین موردی در خصوص خرید روغن موتور به هیچ عنوان صدق نمی کند. چرا که هیچ ارزانی بی حکمت نیست. ممکن است یک روغن موتور در دو مغازه با اختلاف بسیار کمی به فروش برسد اما نصف شدن قیمت آن کاملا غیر عقلانی است. رنج قیمت روغن های موتور بر اساس شرکت سازنده کاملا مشخص می باشد بنابراین به هیچ وجه گول این قیمت پایین را نخورید. زیرا ممکن است روغن تقلبی باشد و یا از تاریخ انقضای آن گذشته باشد.

* هولوگرام

شرکت های معتبر تولید کننده روغن های موتور به نشانه اطمینان، هولوگرام مخصوص خود را بر روی کالای خود قرار می دهند. بنابراین توصیه می کنیم پیش از خرید روغن موتور، حتما به این نشانه توجه کنید. معمولا روغن موتورهای تقلبی از برچسب های بی کیفیت استفاده می کنند و می توان به خوبی آنها را تشخیص داد.

* ظرف روغن

یکی از راه های تشخیص تقلبی بودن روغن موتور، ظرف های استفاده شده از آنها می باشد. معمولا ظرف هایی که شرکت های تولید کننده روغن های تقلبی استفاده می کنند دارای فرو رفتگی ها و خط و خش هایی هستند. در مقابل ظرف های روغن موتورهای اصلی از اجناس مرغوب استفاده می کنند.

* ظرف روغن

بوی روغن یکی دیگر از راه های تشخیص تقلبی و یا اصل بودن روغن موتور می باشد. روغن های تقلبی بوی بدی دارند و بیشتر شبیه بوی نفت می باشند. در مقابل روغن های اصل کاملا بدون بو است.