همه ما حداقل برای یک بار در طول زندگی خود، تجربه اجاره خانه یا رهن خانه را داشته‌ایم. از آنجا که ما قرار است مدت زمان زیادی را در خانه اجاره‌ای یا رهن بگذارنیم، لازم است نکات مهم درباره اجاره آپارتمان مسکونی و اجاره آپارتمان اداری را بدانید تا دست به انتخاب خوبی بزنید. از طرفی هر گونه پشیمانی و فسخ قرارداد نیز می‌تواند تبعات زیادی برای شما داشته باشد و به دردسرتان بیندازد. در ادامه با ما همراه باشید. ما در این مقاله درباره نکات مهم و حائز اهمیت در زمان اجاره خانه یا رهن خانه گفته‌ایم که آگاهی از آن می‌تواند.

مزایا و معایب اجاره خانه

از آنجایی‌ که مستاجران خانه‌های اجاره‌ای، میزان پول پیش و اجاره‌بهایی که به‌صورت ماهیانه می‌پردازند، بسیار کمتر از مبلغ رهن است، افراد زیادی به اجاره خانه تمایل دارند. اما همین که مبلغ اجاره‌بهای پرداختی هر ماه بعد از اتمام قرارداد به مستأجر برنخواهد گشت، نوعی عیب محسوب می‌شود. البته باید این را هم درنظر داشت که اگر مالک کارهای مربوط به خانه را که طبق توافق برعهده اوست، به‌موقع انجام ندهد و از انجام وظایفش خودداری کند، مستأجر می‌تواند با ندادن اجاره، مالک را تحت‌فشار قرار دهد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که طبق قوانین، اگر مستاجری حداقل به‌مدت ۳ ماه اجاره‌بها را نپردازد، مالک می‌تواند حکم تخلیه مستأجر را بگیرد.

مزایا و معایب رهن خانه

در رهن خانه نیازی نیست که مستأجر به‌صورت ماهانه به پرداخت اجاره‌ بپردازد. همچنین مالک خانه، مبلغ رهن را بعد از اتمام قرارداد به مستأجر برمی‌گرداند. باید این را هم بدانید که اگر مالک در پایان قرارداد مبلغ رهن تعیین‌شده را خرج کرده باشد و نتواند آن را به شما برگرداند شما می‌توانید در آن خانه بمانید و قرارداد را تمدید کنید. رهن خانه نسبت به اجاره‌بهای ماهانه مبلغ بیشتر و چشمگیری است. به همین دلیل ممکن است انتخاب‌های شما محدودتر شود، زیرا مالکان مایل هستند که به‌صورت ماهانه اجاره‌بها دریافت کنند. این احتمال هم وجود دارد که شما برای فراهم کردن مبلغ رهن به دردسر بیفتید.

نکات مهم درباره اجاره و رهن خانه

در ادامه به نکاتی اشاره کرده‎ایم که آگاهی از آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا با دقت و آگاهی بیشتری خانه‌ای مناسب و مطابق با بودجه و سلیقه‌تان رهن یا اجاره کنید.

بازدید حضوری در زمان اجاره یا رهن خانه

قبل از هر چیزی باید به شما بگوییم که با رونق گرفتن درج آگهی اجاره آپارتمان مسکونی در سایت‌‎های مختلف، هنگام اجاره خانه به هیچ عنوان به دیدن عکس‌ها و فیلم‌ها اکتفا نکنید و حتما با مالک خانه قرار بازدید حضوری بگذارید تا از نزدیک آپارتمانی مسکونی مد نظرتان را بررسی کنید.

بررسی پارکینگ یا فضای بیرون برای پارک کردن ماشین

احتما قبل از بازدید به شما درباره پارکینگ داشتن یا نداشتن آپارتمان مسکونی اطلاعاتی می‌دهند، اما هنگام اجاره آپارتمان مسکونی مورد پسندتان که بدون پارکینگ است، قبل از هر چیزی وضعیت خیابان‌ها و کوچه‌ها را از نظر امنیت و داشتن فضای کافی برای پارک کردن بررسی کنید. اگر شما صاحب ماشین باشید و خانه مورد نظرتان پارکینگ نداشته باشد، به دردسر می‌افتید. بنابراین حتما فضای کوچه‌ها و خیابان‌ها و شرایط امنیت آن‌ها را با هدف پارک کردن ماشین در بیرون بررسی کنید. در صورتی که خانه‌ای اجاره دارای پارکینگ است، باز هم از محل پارکینگ خود بازدید کنید. برخی از پارکینگ‌ها در محلی قرار گرفته‌اند که اصلا فضای مناسبی ندارد و ممکن است شما را به دردسر بیندازد.

عقد قرارداد اجاره خانه در املاک معتبر و شناخته‌شده

بسیاری از مستاجران و مالکان در زمان اجاره آپارتمان مسکونی برای این‌ که هزینه اضافه‌ای برای عقد قرارداد در یک املاک یا بنگاه متقبل نشوند، خودشان قراردادی نوشته و طبق توافق‌شان امضا می‌کنند. با وجود این که خود این برگه سندیت قانونی دارد، بهتر است این ریسک را نکنید و عقد قرارداد را به منظور جلوگیری از هر گونه سوء تفاهم، مشکل و تبعات خاص در املاک انجام دهید.

بررسی فضای داخلی خانه

در هنگام بازدید حضوری، کلید پریزها، نوع کابینت‌ها، طول و عرض کمد دیواری‌ها، راهروها، انباری، پارکینگ، قفل‌های درب و پنجره و… را بررسی کنید. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که واحد مسکونی اجاره‌ای مورد نظر شما، هیچ رطوبت و قارچ‌زدگی‌ای به‌خصوص در سرویس‌های بهداشتی (حمام و توالت) نداشته باشد.

بررسی راه‌پله‌ها، مشاعات و درها و فضای عمومی

شرایط راهروها، راه‌پله‌ها و حتی اندازه در خانه و حیاط شاید در نگاه اول زیاد مهم نباشند، اما ممکن است شما موقع جابه‌جایی و اساباب‌کشی به زحمت بیندازد. تنگ بودن راه‌پله و درب ورودی به‌شدت در اسباب‌کشی آزاردهنده است.

به توافق رسیدن با مالک خانه درباره تعمیرات

در حالت کلی، خانه‌ها نیاز به دو نوع تعمیرات دارند؛ تعمیرات جزئی و تعمیرات اساسی. تعمیرات جزئی مثل تعویض لامپ، تعویض پوشال‌های کولر و… برعهده مستاجر است و خودش باید هزینه آن‌ها را تقبل کند. تعمیرات اساسی نیز مانند رنگ‌آمیزی خانه، تغییر در ساخت ساختمان، تعمیر سیستم گرمایشی و سرمایشی و…نیز  تعمیراتی هستند که هزینه‌های آن‌ها را مالکان باید بپردازند.

اگر واحد مورد نظر شما نیازمند تعمیرات اساسی یا تغییرات لازم است، قبل از عقد قرارداد اجاره آپارتمان مسکونی با صاحب خانه به توافق برسید. برخی از تعمیرات اساسی که جزو نیازهای اولیه و ضروری یک واحد آپارتمان مسکونی محسوب می‌شود، مثل  برعهده مالک است. با این حال، اگر خواستار برخی از تعمیرات و تغییرات سلیقه‌ای نظیر تغییر رنگ یا تعویض کابینت‌ها بودید، آن را با صاحب خانه مطرح کنید.

بررسی شرایط اجاره‌نامه

قبل از امضای قرارداد اجاره خانه یا رهن حتما آن را با دقت بخوانید تا نکته، قوانین ومقررات قیدشده در اجاره‌نما برای شما مبهم نباشد. همچنین باید کلیه قوانین مربوط به پس گرفتن ودیعه و اجاره خانه را بخوانید. شما نمی‌خواهید که بعد از مدتی با رفتار غیر منتظرانه صاحب‌خانه شگفت‌زده شوید. قبل از امضای قرارداد اجازه رسمی حتماً با دقت کافی همه‌چیز را بررسی کنید.

سخن پایانی

از آنجا که خرید خانه و ساخت و ساز با این هزینه‌های سرسام‌آور سخت شده، افراد زیادی با همان میزان پولی که در سال‌ها قبل می‌توانستند خانه‌ای بخرند، در تلاش برای پیدا کردن خانه‌ای برای اجاره یا رهن هستند. ما در این مقاله در تلاش بودیم تا قبل از پرداختن به نکات مهم در زمان اجاره خانه یا رهن خانه، به بررسی مزایا و معایب رهن و اجاره بپردازیم. احتمالا فهرست نکاتی که باید در زمان رهن یا اجاره خانه مورد توجه قرار بگیرد، بیشتر از نکاتی است که در این نوشته به آن اشاره‌ کرده‌ایم. اگر شما هم در زمان اجاره یا رهن خانه نکات مهم دیگری را مدنظر قرار می‌دهید، آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code