خبرهای جدید از مسکن ملی

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ زمان مطالعه:۴ دقیقه

 
به گزارش مجله اینترنتی راهنمای همشهری، ابراهیم صادقی فر گفت: در شهرهای جدید درصدد هستیم به دلیل عدم توان پرداخت کارگران و بازنشستگان، ورود کنیم. خوشبختانه مدل‌های خوبی تهیه و پیش بینی شده که هفته آینده این مدل‌ها ارائه و اخبار خوبی از طرح مسکن ملی اعلام خواهیم کرد.
معاون وزیر کار درباره آخرین اخبار از ثبت نام در طرح جامع اقدام ملی مسکن اظهار کرد: کسانی که در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند چه کارگر چه بازنشسته به شکل فردی اقدام کرده‌اند و عضو تعاونی یا تشکل کارگری نبوده‌اند ولی پروژه‌هایی که هم اکنون تحت پوشش وزارت کار در حال ساخت است گروهی ساز و نوعا به شکل تعاونی است که این پروژه‌ها پیش رفته و زمینها اختصاص یافته و سازندگان هم کارهای تامین منابع مالی را در دست انجام دارند.
وی از کلنگ زنی برخی از پروژه‌ها در سطح کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر پروژه‌هایی داریم که آماده کلنگ‌زنی است و قبل از پایان سال کلنگ آنها زده خواهد شد.
۶۰ هزار نفر آورده اولیه را واریز کردند
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کار درباره آمار ثبت نام کنندگان و واریز آورده اولیه متقاضیان نیز، گفت: بر اساس آخرین آمارها حدود ۶۰ هزار نفر از کارگران و بازنشستگانی که ثبت نام کرده‌اند پولشان را پرداخت کرده و وارد پروژه شده اند. در مورد آن دسته از کسانی هم که ثبت نام کرده و واجد شرایط شناخته شده اند کارها در حال انجام است.
صادقی فر تصریح کرد: در یکسری از استانها و شهرستانها زمینها هنوز آماده نشده که در دست پیگیری است؛ بخشی دیگر در قالب تفاهم نامه و با فرمتی که خود وزارتخانه بسازد در حال سازماندهی است و یک فرمت هم که قرار است با همکاری اتاق تعاون ایران ساخته شود و در حال انجام است.
امکان واریز و تکمیل سهم آورده در برخی شهرها
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در میان ثبت نام کنندگان کسانی بوده اند که هنوز آورده اولیه را واریز نکرده باشند و با توجه به اتمام مهلت تمدید تدابیری برای واریز این دسته افراد پیش بینی شده است؟ گفت: یکسری از متقاضیان را طی رایزنی هایی که با وزارت راه و شهرسازی داشتیم تمدید کردیم، عده بسیاری پرداخت اولیه را انجام داده اند فقط سهم آورده اولیه را کامل نکرده اند که وزارت راه و شهرسازی برای واریز همراهی کرد و وزیر راه هم اصرار داشت که طرح در این مرحله به بن بست نخورد و اجازه واریز داده شود.
به گفته معاون وزیر کار، علیرغم آنکه مهلت تمدید به پایان رسیده ولی در برخی شهرها و استان‌ها به دلیل آنکه هنوز زمین یا پروژه آماده نبوده اجازه واریز داده شده تا متقاضیان سهم آورده خود را تکمیل کنند.
صادقی فر به ساخت مسکن ملی در شهرک‌های صنعتی اشاره و اظهار کرد: اتاق تعاون ایران در این زمینه اقدامات موثری داشته و چهار شهرک صنعتی ایوانکی، کاسپین، اشتهارد و شمس آباد همگی در مرحله کلنگ زنی هستند. در حال حاضر تعداد شهرکهای صنعتی افزایش یافته و به ۱۳ شهرک رسیده است.
اعلام خبرهای خوش از مسکن ملی در هفته آینده
وی خاطرنشان کرد: در شهرهای جدید استقبال کارگران و بازنشستگان بسته به توان اقتصادی و آورده اولیه آنها دارد و ما در وزارت کار درصدد هستیم تا در این بخش که به دلیل عدم توان پرداخت، مشارکت کمی پایین است ورود کنیم. خوشبختانه مدل های خوبی در وزارت کار و صندوق‌های وابسته به آن و همچنین وزارت راه و شهرسازی تهیه و پیش بینی شده که هفته آینده این مدل ها ارائه و اخبار خوب و خوشی از طرح مسکن ملی اعلام خواهیم کرد.
معاون وزیر کار درباره علت تاخیر در آغاز ساخت و ساز طرح‌های مسکن ملی گفت: کار ساخت مسکن پروسه‌ای طولانی است و آداب و اصول خود را دارد؛ در طرح‌های بزرگ مسکن ابتدا باید تامین مالی صورت گیرد و آماده سازی آن مهم است چون کیفیت زمین اعم از سنگلاخی یا صخره‌ای بودن اثرگذار است و تایید کمیسیون ماده ۵ شهرداری هم جزو موارد اساسی است و همه این موارد و شرایط تاثیرگذاری خود را دارد و در ساخت مسکن یا پروژه‌های ساخت و ساز مدنظر قرار می‌گیرد.
منبع: ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code