خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر فرد است، پس کارهایی که پیش از خواب انجام می‌دهیم نیز حائز اهمیت است.

بسیاری افراد، قبل از خوابیدن تا دیر وقت برنامه‌های تلویزیونی تماشا می‌کنند. مقدار زیادی فست فود به همراه نوشیدنی میل می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی در دسترس‌شان را چک می‌کنند یا تا جایی که از شدت خستگی خواب‌شان برد، کار می‌کنند. اما افراد شاداب برای زمان قبل از خواب برنامه خاصی دارند تا خواب آرامش بخش و لذت بخشی داشته باشند. در این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری به بعضی از این رفتارها اشاره می‌کنیم.

قبل از خوابیدن ذهنشان را آرام می‌کنند

افراد شاداب قبل از خوابیدن زمانی را برای کسب آرامش ذهنی صرف می‌کنند. آثار مثبت این رفتار از نظر علمی ثابت شده است و انجام آن به صورت مرتب، باعث بهبود کارکرد مغز می‌شود. از سوی دیگر خطر حمله و ایست قلبی را کاهش می‌دهد. با انجام این کار قبل از خواب، ذهن‌تان را از همه مشکلات روز خالی کنید.

برنامه ریزی می‌کنند

دانستن برنامه فردا و این‌که فردا چه‌کارهایی باید انجام دهید، باعث می‌شود که احساس راحتی و آرامش کنید. قبل از خواب، افراد سرزنده و شاداب، برای روز بعد برنامه ریزی می‌کنند و به این ترتیب وقتی از خواب بیدار می‌شوند با عزم و اراده بالا کارهایی را که برای آن برنامه ریزی کرده بودند، انجام می‌دهند.

زمانی را به مطالعه اختصاص می‌دهند

افراد شاداب قبل از خواب مطالعه می‌کنند. افراد سرزنده و شاد قبل از خواب اقدام به خواندن کتاب، مقالات و داستان‌ها می‌کنند. خواندن یک کتاب باعث می‌شود قوه تخیل شما، تصورات و انرژی مثبتی دریافت کند و این انرژی مثبت به زندگی‌تان نیز تسری پیدا کند. اگر شما با افکار مثبت بخوابید، جسم و روح شما به طور کامل استراحت می‌کند و صبح با تمایل بالایی برای انجام اهداف زندگیتان بیدار خواهید شد.

تجزیه و تحلیل می‌کنند

زمان باارزش ترین چیزی است که انسان در اختیار دارد و باید به درستی از آن استفاده کند. سرزنده‌ها در پایان هر روز کارهای خوبی را که انجام داده‌اند، مرور می‌کنند و هر ساعت آن روز را تجزیه و تحلیل می‌کنند. این کار باعث می‌شود بفهمند چه دستاوردهایی کسب کرده و چه‌کارهایی باید در ادامه انجام دهند. ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از خواب سعی کنید چنین کاری انجام دهید.

قدردان هستند

افراد شاداب همیشه به خاطر دارایی هایشان و افرادی که می‌شناسند، قدردان هستند. این کار خوبی است؛ سعی کنید قبل از خوابیدن چشمان‌تان را برای چند لحظه ببندید و در رابطه با چیزهایی که باید به خاطر داشتن شان سپاسگزار خداوند و اطرافیانتان باشید، فکر کنید. از همکارتان که ماشینش را در اختیار شما قرار داده و یا از پیش خدمتی که زمانی که شما عجله داشتید به سرعت غذای شما را آماده کرده است، قدردانی کنید. قدردانی یک حس خوب است که باعث می‌شود شما انگیزه بالایی پیدا کنید. اگر با افکار خوب بخوابید، پرانرژی و شاداب از خواب بیدار خواهید شد.

آرام و آسوده خاطر هستند

افراد مختلف، راه های متفاوتی برای آرامش خاطر یک زندگی دارند. افراد شاداب، می‌دانند که قطعا پراسترس مانع از خوشبختی و خوشحالی است. برخی از افراد با یک حمام آب گرم خود را آرام می‌کنند، برخی از خوردن یک فنجان چای لذت می‌برند و آرامش پیدا می‌کنند. برخی دیگر با انجام سرگرمی‌های مورد علاقه‌شان از قبیل بافتنی و… آرام و قرار می‌یابند. درباره چیزهایی که باعث آرامش شما می‌شود، فکر کنید و سعی کنید قبل از خواب این کارها را انجام دهید.

غذای سالم می‌خورند

البته این‌که قبل از خواب هیچ چیزی نخورید، کار بهتری است ولی با این وجود اگر تمایل دارید قبل از خواب چیزی میل کنید، برخی محصولات برای خواب مفید هستند. برای مثال، خوردن موز قبل از خواب، به خاطر داشتن ماده غذایی سروتونین، به آرامش قبل از خواب کمک می‌کند. نوشیدن یک لیوان شیر و عسل گرم نیز برای این کار مفید است و باعث آرامش و خواب آلودگی شما می‌شود. برخی مواد هستند که شما به هیچ وجه نباید قبل از خواب میل کنید مثل قهوه. افراد شاداب ازلحاظ جسمی و روحی احساس بسیار خوبی دارند.

ورزش می‌کنند

این افراد تناسب اندام دارند. دویدن و وزنه زدن قبل از خواب ورزش‌های مناسبی نیستند، زیرا به انرژی زیادی نیاز دارند. انجام ورزش‌های کششی، یوگا و از این قبیل ورزش‌ها برای قبل از خواب گزینه‌های مناسبی هستند.

قبل از خواب از فناوری فاصله می‌گیرند

وسایل غیرضروری بســیاری وجود دارد که قبل از خواب باید از محل خواب دور شوند، زیرا باعث سرگرم شدن افراد می‌شوند. بسیاری از ما پیش از خواب ایمیل‌های خود را چک می‌کنیم، آخرین اخبار را بررسی می‌کنیم، پست دوستان‌مان در شبکه‌های اجتماعی را چک می‌کنیم و در همین حال خواب مان می‌برد. این چیزها فایده خاصی ندارند و فقط وقت تلف کردن هستند و به جای این کارها می‌توانیم کارهای بســیار مهم‌تری را که برای یک استراحت خوب لازم است، انجام دهیم.

فضای مناسبی فراهم می‌کنند

خوابیدن یکی از کارهایی است که می‌تواند باعث شاداب و سرحال شدن شما شود. موسیقی‌های آرامش بخش، تنظیم حرارت اتاق خواب و خوشبو کردن هوای آن به داشتن یک خواب خوب کمک می‌کند. افراد شاداب، اتاق خواب راحت و مناسبی دارند. مطمئن شوید که تشک و بالش‌تان راحت باشد و هیچ چیزی که اثر منفی روی خواب شما بگذارد در اتاقتان وجود ندارد.

منبع: lifehack.org


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code