نکات مهم در خرید خانه قولنامه‌‎ای

۱۰ آذر ۱۳۹۹ زمان مطالعه:۳ دقیقه

تهیه مسکن همیشه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ایرانیان بوده است زیرا بخش عمده‌ای از درآمد هر خانواده ایرانی صرف تهیه مسکن می‌شود. بسیاری از افراد هستند که علی رغم سال‌ها کار و پس انداز، باز هم نمی‌توانند صاحب خانه شوند. از همین رو لازم است تا نهایت دقت را در خرید خانه به عمل آورید چون با یک اشتباه ممکن است تمام سرمایه زندگی و ماحصل یک عمر زحمت شما به سادگی از دستتان برود. یکی از نکاتی که در خرید خانه لازم است به آن حتما توجه کنید وضعیت سند ملک مورد نظر است. در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری به نکات مهم که در خصوص قولنامه ملک باید بدانید را به آن اشاره خواهیم کرد.
*رسمی نبود ملک به دلیل خلافی ساختمان
به طور کلی ملک‌هایی که قابل انتقال سند به صورت رسمی نیستند قولنامه‌ای معامله می‌شوند. مواردی مثل خلافی ساختمان در بخش های مختلف مانند عدم جانمایی اصولی پارکینگ برای واحدها، ساخت واحد در همکف، پیشروی بیش از حد یا ساخت طبقه غیر مجاز  و … باعث می‌شوند تا ملک مورد نظر نتواند پایان کار و در نتیجه سند رسمی اخذ کند.
*استعلام از وضعیت ملک
مطمئن ترین روش برای اطلاع از وضعیت ملک قولنامه ای، استعلام از شهرداری است. از طریق این استعلام شما از میزان بدهی های ساختمان، وضعیت تخریب و سایر اطلاعات ضروری در خصوص ملک بدست می آورید که با داشتن این اطلاعات مهم احتمال ضرر و زیان تا حد زیادی کاهش می‌یابد. یک اقدام دیگر که در مورد ملک‌هایی با قولنامه عادی انجام می شود این است که تفکیک‌هایی با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در این حالت نیز امکان اخذ پروانه وجود ندارد و با مراجعه به شهرداری می‌توانید از صحت ملک باخبر شوید.
*عدم ارائه خدمات شهرداری به حاشیه شهرهای بزرگ
طبق کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهرسازی ملک های خارج از مرز محدوه را حاشیه شهر می نامند. گاهی اوقات افراد از این حد تخطی می کنند و اقدام به ساخت و ساز غیر قانونی می کنند. از آنجایی که برای این مناطق در شهرداری‌ها هیچ گونه بودجه ای تعریف نشده است؛ هیچ خدماتی نیز از شهرداری دریافت نمی کنند بنابراین این املاک به صورت قولنامه ای معامله می‌شوند.
*آشنایی با نکات حقوقی پیش از خرید ملک قولنامه ای
آنچه مسلم است خرید ملک سند دار در هر شرایطی بهترین انتخاب است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی می توان در مناطق بالاتر و بهتری خانه‌ای با قیمت بسیار پایین‌تر اما قولنامه‌ای خرید یا برخی مناطق که اصلا ملک سند داری وجود ندارد نیز شما مجبور به خرید قولنامه ای هستید. اگر در شرایط بالا قرار گرفتید، سعی کنید نکات حقوقی و قانونی مربوط به قولنامه را به خوبی بشناسید و استعلام های مربوطه را از شهرداری منطقه اخذ کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code