بیمه مسئولیت، تعهدات ناشی ازخسارت‌های مالی و جانی به دیگران را برعهده دارد.

در کسب و کار و زندگی افراد جامعه ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی رخ دهد که در بین حوادث‌های احتمالی ممکن است خسارت‌های مالی و جانی متوجه خود اشخاص و یا افراد ثالث شود. بنابراین شخص باید نسبت به وقوع حادثه مسئول باشد و خسارت‌های احتمالی را پرداخت و جبران کند. حال با توجه به اینکه خسارات ممکن است برای تعداد بسیاری از افراد غیرقابل پرداخت باشد، شرکت‌های بیمه‌ای به منظور تحت پوشش قرار دادن اشخاص مسئول انواع فعالیت‌ها، بیمه مسئولیت را معرفی کرده است. جهت آشنایی بیشتر با بیمه مسئولیت و انواع آنها، این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری را تا پایان مطالعه کنید.

بیمه مسئولیت چیست؟

بیمه مسئولیت به عنوان یکی از انواع بیمه‌های عمومی، به منظور جبران زیان‌ها و خطرات احتمالی برای اشخاص ثالث کاربرد دارد و شرکت‌های بیمه ای با استفاده از چنین بیمه‌ای، اطمینان خاطر را برای بیمه شونده به وجود می‌آورد که بتوانند با آرامش بیشتری فعالیت کرده و به زندگی خود ادامه دهند. به عنوان مثال در صورتی که کارفرمای یک شرکت تمامی کارکنان خود را تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار دهد، شرکت بیمه متعهد می‌شود در صورت بروز حادثه، خسارت‌های ناشی از بروز حادثه را جبران کند تا خلل مالی در زندگی افراد حادثه ایجاد نشود.

با توجه تنوع مسئولیت‌ها در جامعه، بیمه مسئولیت به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. اما با توجه به اینکه مردم فقط با تعدادی از بیمه‌های مسئولیت آشنا هستند، از بسیاری از شاخه‌ها غافل هستند. حتی بسیاری از شرکت‌های بیمه ای نیز هیچگونه اطلاعات کاملی در خصوص تمام شاخه‌های این دسته از بیمه در اختیار مردم قرار نداده‌اند. به همین خاطر است بیمه مسئولیت از دید بسیاری از مخاطبان بسیار ناشناخته مانده است.

بیمه مسئولیت

انواع بیمه مسئولیت

به طور کلی بیمه مسئولیت به ۵ دسته از تقسیم می‌شود که به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

بیمه مسئولیت عمومی

ممکن است به دلیل فعالیت‌های روزمره فرد یا افراد، به اشخاص ثالث خسارت‌های جانی و مالی وارد شود. در این بین مطابق با قانون، تمامی خسارت‌ها متوجه افراد شخص نخست خواهد بود. در صورتی که فرد و یا افراد مسئول تحت پوشش بیمه مسئولیت عمومی قرار گرفته باشند، تمامی خسارت‌ها را شرکت بیمه پرداخت خواهد کرد. به عنوان مثال در صورتی که بیلبوردها و یا تابلوهای تبلیغاتی به درستی در خیابان نصب نشود و در اثر سقوط به عابر پیاده آسیب وارد شود، شرکت بیمه خسارت‌های ناشی از حادثه را پرداخت خواهد کرد.

انواع بیمه مسئولیت عمومی

بر اساس مراکز و مکان‌های مختلف بیمه مسئولیت عمومی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

۱- بیمه مسئولیت عملیات ساختمانی

۲- بیمه مسئولیت خطر پیمانکاران

۳- بیمه مسئولیت آتش سوزی

۴- بیمه مسئولیت مجموعه‌های ورزشی

۵- بیمه مسئولیت مراکز آموزشی

۶- بیمه مسئولیت صاحب خانه و مستاجر

۷- بیمه مسئولیت حیوانات خانگی

۸- بیمه مسئولیت تلفن همراه

۹- بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی

۱۰- بیمه مسئولیت شهرداری

۱۱- بیمه مسئولیت مدیران اردوهای تفریحی، ورزشی، آموزشی و مربیان

۱۲- بیمه مسئولیت مدیران شهربازی

۱۳- بیمه مسئولیت پارکینگ‌های خصوصی و عمومی

۱۴- بیمه مسئولیت ناشی از نگهداری آسانسور، پله ‌برقی و بالابر

۱۵- بیمه مسئولیت ماشین آلات راه سازی

۱۶- بیمه مسئولیت مدیران ساختمان

بیمه مسئولیت حرفه‌ای

هر فردی ممکن است در حرفه و شغل خود بروز خسارت‌های مالی و یا جانی برای سایر افراد در آن حرفه شود. بیمه مسئولیت حرفه‌ای متعد می‌شود خسارت‌های ناشی از آن را پرداخت کند. به عنوان مثال یک پزشک و یا پرستار ممکن است به دلیل کوتاهی موجب ایجاد آسیب‌های مالی و جانی بیمار شود که در این بیمه مسئولیت حرفه ای خسارت‌های ناشی از آن را پرداخت خواهد کرد.

انواع بیمه مسئولیت حرفه‌ای

بیمه مسئولیت های حرفه ای به انواع مختلفی از جمله بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران و مسئولان فنی بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها، بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان، بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر، بیمه مسئولیت حرفه‌ای سردفتران اسناد رسمی، بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری در قبال موکلین، بیمه مسئولیت حرفه‌‌ای دلالان دارای مجوز و رسمی تقسیم می‌شود.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

یکی دیگر از انواع بیمه مسئولیت که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بیمه مسئولیت کارفرما در قبال تمامی کارکنان شاغل در کارگاه اعم از کارگران ایرانی و حتی خارج است. در صورتی که کارکنان در محل کار حوادثی رخ داده که منجر به آسیب‌های مالی و جانی این دسته از افراد شود، کارفرما مسئول است در قبال پرداخت خسارت مسئول است. بنابراین در این بیمه شرایطی ایجاد می‌کند تا کارفرما برای پرداخت خسارت‌ها ناشی از آسیب‌های مالی و جانی به شرکت‌های بیمه متوسل شود.

انواع بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

به طور این بیمه به ۳ نوع تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

۱- بیمه مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان ساختمانی

۲- بیمه مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان پروژه‌های عمرانی

۳- بیمه مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان، واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت قراردادی

در صورتی که قراردادی بین طرفین منعقد شد ممکن است یکی از طرفین قراداد عمدا و یا سهوا خسارت مالی و جانی وارد کند که شرکت بیمه موظف است خسارت‌های ناشی از آن پرداخت کند. معمولا این دسته از بیمه‌ها برای قرارداد شرکت‌های حمل و نقل منعقد می‌شود.

انواع بیمه مسئولیت قراردادی

۱- بیمه مسئولیت قراردادی شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای

۲- بیمه مسئولیت قراردادی شرکت‌های حمل و نقل بین المللی

۳- بیمه مسئولیت قراردادی شرکت‌های حمل و نقل بر اساس شرایط بارنامه

۴- بیمه مسئولیت قراردادی شرکت‌های حمل و نقل بین المللی هوایی (داخلی و خارجی)

بیمه مسئولیت تولید کنندگان کالا

این نوع از بیمه مسئولیت، جهت پوشش مسئولیت شرکت‌های تولیدی، در قبال خسارت‌های مالی و جانی به مصرف کنندگان کالای تولیدی است.

انواع بیمه مسئولیت تولید کنندگان کالا

۱- بیمه مسئولیت تولیدکنندگان عایق‌های رطوبتی

۲- بیمه مسئولیت تولیدکنندگان جرثقیل‌های سقفی

۳- بیمه مسئولیت تولیدکنندگان شبکه آبیاری و لوله‌های آبرسانی

۴- بیمه مسئولیت تولید کنندگان قطعات خودرو از جمله صفحه کلاچ و سیلندر

۵- بیمه مسئولیت تولیدکنندگان ابزار و کپسول‌های آتش نشانی

سخن پایانی

حوادث مختلف و غیر قابل پیش بینی ممکن است کسب و کارهای مختلفی را تحت تاثیر قرار دهد و خسارت‌های جانی و مالی زیادی متوجه کارفرمایان کند. حال با توجه به اینکه خسارت احتمالی ممکن است برای بسیاری از صاحبان کسب و کارها جبران ناپذیر باشد، بیمه مسئولیت می‌تواند تمامی آنها را جبران کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code