مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت به عنوان یک معلم، از ویژگی‌ها و توانایی‌های کلیدی گرفته تا مهارت‌های حرفه‌ای و عملی چیست؟

معلمان این توانایی را دارند که زندگی را تغییر دهند و دانش آموزانی با تحصیلات خوب و محترم پرورش دهند. آنها می‌توانند نه تنها به رشد دانش بلکه در بهبود شخصی نیز کمک کنند. معلمان حرفه ای فوق العاده ارزشمند دارند و تعطیلات طولانی نیز یک مزیت بزرگ است! تقاضا برای مربیان خوب زیاد است، اما برای اینکه معلمی مؤثر باشید، باید مجموعه متنوعی از  مهارت‌های حرفه ای را  برای تکمیل بسته داشته باشید. بدون هیچ مقدمه‌ای، در این مقاله از مجله اینترنتی نیازمندی‌های همشهری لیستی از ۲۵ مهارت برتر مورد نیاز برای یک معلم موفق دبستان یا دبیرستان آورده شده است.

رهبری

یک معلم عالی توانایی رهبری و هدایت کلاس خود را دارد. آنها می‌توانند تعدادی شخصیت مختلف از جمله کودکان بد رفتار را مدیریت کنند و آنها را در مسیر درست هدایت کنند. آنها با مهارت‌های رهبری خود الگوی خوبی هستند و الگوی مهمی در زندگی دانش آموزان خود هستند.

سازمان

معلمان باید تعدادی از وظایف، از برنامه ریزی درس گرفته تا فعالیت‌ها و علامت گذاری را انجام دهند. برای موفقیت در نقش خود، باید مهارت‌های سازمانی استثنایی داشته باشند. آنها باید بتوانند این وظایف را پشت سر بگذارند و وظایف خود را به موقع انجام دهند.

چند وظیفه‌ای

تدریس فقط پیروی از برنامه درسی و نمره دادن به اوراق امتحانی نیست. این نیز در مورد  چند وظیفه‌ای است. یک معلم خوب باید چشمانی در پشت سر داشته باشد و بتواند رفتار دانش آموزان خود را زیر نظر داشته باشد و در حین اتمام کلاس توجه آنها را حفظ کند. بعد از کلاس، آنها باید هفته آینده خود را برنامه ریزی کنند، همچنین تست‌ها و تکالیف را ایجاد و علامت گذاری کنند.

کار تیمی

بخشی از معلم بودن توانایی کار به عنوان بخشی از یک تیم و همچنین به تنهایی است. آنها باید به دانش آموزان خود احساس کنند که بخشی از یک تیم هستند تا تجربه یادگیری را افزایش دهند. علاوه بر این، آنها باید با معلمان همکار خود برای حل مشکلات و ایجاد طرح‌هایی در رابطه با طرح کلی تدریس شبکه کنند.

توانایی تدریس

این یک امر مسلم است، اما معلم بودن فقط به اعتباری که برای آموزش دیگران دارید نیست. این نیاز به مهارت‌های متعددی دارد، از جمله توانایی آموزشی، سبک تدریس شما و توانایی توضیح و نشان دادن واضح، به طوری که مفاهیمی که درک آن آسان نیست با استفاده از مثال‌ها یا وسایل به یاد ماندنی ساده‌سازی می‌شوند.

ارتباطات

معلمان باید توانایی‌های ارتباطی قابل توجهی داشته باشند. آنها باید بتوانند با افراد در هر سنی از جمله همکاران، دانش آموزان، والدین و مدیران ارتباط برقرار کنند. مربیان باید به طور مؤثر اطلاعات را ارائه دهند، دیدگاه‌های مختلف افراد دیگر را درک کنند و دلیل انتخاب‌هایی که در رابطه با تدریس خود انجام می دهند را توضیح دهند.

سازگاری

سازگاری با موقعیت‌های پیش بینی نشده یکی از مهارت‌های نرم کلیدی معلمان است. شما هرگز نمی‌دانید که هر روز در کلاس شما چه اتفاقی می‌افتد، و باید هر شرایط را به درستی مدیریت کنید و راه حل‌های سریع ارائه دهید. برای مثال، اگر یکی از دانش‌آموزان شما واقعاً بیمار است یا به خودش آسیب می‌زند، باید آرامش خود را حفظ کنید و به کمک بیایید.

مهارت‌های بین فردی

مهارت‌های افراد قوی می‌تواند یک معلم متوسط ​​را به یک معلم عالی تبدیل کند. مربی‌ای که تمایل به کمک به دیگران دارد، روابط گرمی ایجاد می‌کند که به نوبه خود باعث تقویت یادگیری می‌شود. یک معلم دلپذیر که شخصیتی جذاب دارد، دانش آموزانی توجه و مشتاق ایجاد می‌کند. همچنین در رسیدگی به دانش‌آموزانی که ممکن است مشکلات یادگیری یا سایر ناتوانی‌هایی داشته باشند که نیاز به توجه ویژه دارند، ماهر خواهید بود.

خود ارزیابی

برای  توسعه حرفه‌ای و ارائه آموزش با کیفیت، به طور مداوم نیاز به ارزیابی خود و اختراع مجدد خود دارید. شما باید غرور خود را کنار بگذارید و تحلیل کنید که کجا اشتباه کرده‌اید و چه چیزی را می‌توان در کلاس‌های خود بهبود بخشید.

هوش هیجانی

هر چقدر هم که عصبانی یا ناراحت باشید، باید توانایی کنترل احساسات و حفظ زبان بدن مثبت را داشته باشید – در غیر این صورت، شما نیز به یک نابودی کامل تبدیل خواهید شد.

تفکر انتقادی

معلمان نیاز به حل تعدادی از مشکلات مختلف، اغلب در یک ضرب الاجل محدود دارند. این اغلب شامل پاسخ دادن به سؤالات دشوار در محل، حل تعارضات، ایجاد طرح‌های درسی جدید، آموزش بازی‌ها و برخورد با سایر مسائل شخصی بین دانش‌آموزان یا همکاران است.

تعهد

شما نمی‌توانید وقتی دوست دارید وارد کلاس خود شوید و یک روز شخصی بگذرانید زیرا فقط نمی‌توانید اذیت شوید. اگر می‌خواهید یک معلم خوب باشید، باید به شغل و کلاس خود متعهد باشید. شما باید اشتیاق به آموزش داشته باشید و زندگی دانش آموزان خود را برای بهتر شدن تغییر دهید.

مهارت‌های کامپیوتری

در عصر دیجیتال، سواد رایانه یکی از مهارت‌های برتر مورد نیاز برای معلمی است. از تهیه ارائه‌ها و صفحات گسترده الکترونیکی گرفته تا دست و پنجه نرم کردن با نرم افزار چاپ و سیستم‌های حضور و غیاب، معلمان باید با استفاده از رایانه راحت باشند.

تفکر خلاق

در حالی که خلاقیت را نمی‌توان آموزش داد، می‌توان تفکر خلاق را توسعه داد. تلاش برای نگاه کردن به چیزهای روزمره با چشمانی جدید می‌تواند تجربه تدریس شما را بالا ببرد. به عنوان مثال، یک جعبه مداد رنگ‌آمیزی می‌تواند برای توضیح تصویری ضرب برای دانش‌آموزان کلاس دوم شما با قرار دادن ردیف‌هایی از مدادها و شمارش آنها استفاده شود.

دانش اولیه کمک‌های اولیه

از آنجایی که زندگی روزمره می‌تواند غیرقابل پیش بینی شود، ما معلمان (و نه تنها معلمان!) را تشویق می‌کنیم که حداقل درک درستی از کارهایی که باید یا نباید در مواقع اضطراری انجام دهند داشته باشند. دانستن اینکه اگر فردی به مفصل آسیب بزند یا حمله آسم داشته باشد چگونه باید عمل کرد، می تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند.

مدیریت زمان

برای دانش‌آموزان، دوره‌های ۶۰ دقیقه‌ای مدرسه می‌تواند یک روز طولانی به نظر برسد. اما برای معلمان، جا دادن همه چیز در یک ساعت می‌تواند مشکل باشد. برنامه ریزی موثر درس به شما کمک می کند تا با اطمینان وارد کلاس شوید و در مسیر خود بمانید. اهداف اصلی یادگیری خود را مشخص کنید و مراقب ساعت باشید و زمان از پیش تعیین شده را به هر هدف اختصاص دهید.

حل تعارض

کنترل احساسات خود امری حیاتی است، و همچنین اذعان به ناراحتی دانش آموز نیز ضروری است. برای خنثی کردن، گفتگو را از عقاید دور کنید و به سمت عقل هدایت کنید.

صلاحیت فرهنگی

به عنوان یک معلم، با دانش‌آموزانی با پیشینه‌های مختلف ملاقات خواهید کرد و حتی اگر با برخی فرهنگ‌ها آشنا نباشید، ایجاد احساس دیده شدن در آنها ضروری است. یک محیط امن همچنین می تواند پذیرش و همدلی را به کودکان بیاموزد.

مهارت‌های نوشتاری قوی

در حالی که هیچ کس انتظار ندارد معلمان استعداد نوشتن داشته باشند، توانایی بیان مفاهیم در کلمات مهم است. هنگام علامت گذاری مقالات، ایجاد ارائه یا تهیه مطالب آموزشی، استفاده از املای خوب و عبارت دقیق مطلوب است.

اولویت بندی

چگونه می‌توانید در روزهایی که همه چیز فوری به نظر می رسد اولویت بندی کنید؟ با تقسیم اهداف خود به دو دسته شروع کنید: فوری و مهم. به دقت در مورد این فکر کنید و درس را با موضوع اصلی “فوری” خود شروع کنید. اگر وقفه‌هایی رخ می‌دهد (و خواهند شد!) قبل از پرداختن به هر چیز دیگری، رشته افکار خود را یادداشت کنید، تا بتوانید درست از جایی که کار را متوقف کردید ادامه دهید.

مدیریت کلاس درس

نگه داشتن مسئول در اتاقی با بیش از ۲۰ کودک می‌تواند دشوار باشد. برخی ناراحت می‌شوند، برخی می‌خندند و برخی خیال پردازی می‌کنند. یک معلم کارآمد در روش خود ثابت است، از نحوه صحبت آنها تا نحوه اجرای قوانین. ثبات کلید حفظ اقتدار است! راه اندازی یک سیستم پاداش نمونه دیگری از مهارت های مدیریت کلاس درس است.

آموزش مجازی

برخی معتقدند آموزش آنلاین آینده آموزش است. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، آشنایی با برنامه های ویدئو کنفرانس ممکن است یک حرکت هوشمندانه باشد. کار بر روی افزایش مهارت‌های خود، از جمله مدیریت زمان و ارتباطات، در یک محیط مجازی نیز مفید خواهد بود.

نرم افزار مدیریت کلاس درس

دانش نرم افزار مدیریت کلاس درس مفید خواهد بود. نرم افزار مدیریت کلاس به معلمان اجازه می‌دهد تا تکالیف دیجیتالی ارسالی را دریافت کنند، پیشرفت و فعالیت دانش آموزان را پیگیری کنند و با والدین ارتباط برقرار کنند.

مذاکره

مذاکره یکی از مهم‌ترین مهارت‌های تدریس است، زیرا به ایجاد انتظارات و به حداقل رساندن اختلافات در کلاس کمک می‌کند. دانستن نحوه مذاکره نه تنها یک محیط انگیزشی برای دانش آموزان ایجاد می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا روابط سالمی با والدین و همکاران نیز داشته باشید.

یادگیری مستمر

با پذیرش یادگیری مادام‌العمر، شما نه تنها آموزش با کیفیت بالا را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهید، بلکه الگوی آن‌ها هستید تا با کنجکاوی به زندگی نزدیک شوند. به هر حال، به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های معنادار در مورد زندگی با نسل‌های جوان‌تر چیزی است که باعث می‌شود آموزش چنین مسیر شغلی پرباری باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code