مطالعه کتاب‌های فوتبالی فرصتی مناسب برای شناخت بازیکنان سرشناس و تاثیرات رفتاری آنها بر جامعه می‌باشد.

همه مردم دنیا با تاثیرات بسیار مثبت ورزش در زندگی شخصی و افزایش روحیه و با مبارزه با افسرگی آشنا هستند و این امر به هیچ عنوان غیر قابل انکار است. ورزش های گروهی به خصوص فوتبال در جامعه همواره موجب تقویت روح اتحاد شده و می توان به وسیله آن قدرت، هماهنگی، همکاری و را به دنیای اطرافمان نشان داد. ورزش فوتبال به دلیل جذابیتی که نزد علاقمندان وجود دارد همواره مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد و همواره بازیکنان بزرگ دنیا نه تنها مورد توجه کانون مردم قرار می گیرد بلکه برای بسیاری از نوجوانان و جوانان به عنوان الگو شناخت می شوند. در این بین نویسندگان بزرگ دنیا برای معرفی این دسته از فوتبالیست ها و همچنین تاثیر این ورزش بر زندگی افراد، کتاب های متعددی نوشته و منتشر کرده اند. ما در این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری، 4 کتاب مطرح با موضوع فوتبال را به شما معرفی کردیم که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

1- نام کتاب: پیراهن‌های همیشه

نویسنده: حمیدرضا صدر

ناشر: نشر چشمه

تعداد صفحات: 339 صفحه

درباره کتاب:

این کتاب تک‌نگاری‌هایی درباره‌ی تعداد زیادی از ستاره‌های قدیم و جدید دنیای فوتبال است و حمیدرضا صدر درست مانند تفسیرهایش با لحنی مهیج و پرفرازونشیب تمام آنچه برای آن‌ها رخ‌داده را روایت کرده است. نویسنده این کتاب را به بردارش شاهین که درگذشته بازیکن تیم فوتبال هما بوده تقدیم کرده است. در فهرست پرشماری که او درباره‌ی آن‌ها نوشته است دو ستاره‌ی ایرانی هم قرار دارند: ناصر حجازی و همایون بهزادی

در مقدمه‌ این کتاب نوشته شده است: «بازی زمانی تمام‌شده که توپ نخواسته در برابر سرنوشتش کرنش کند، ولی سوت را کشیده‌اند و توپ آرام‌گرفته. همین‌طور بازیکن و عاشق سینه‌چاک. آفتاب رفته و پرده را پایین کشیده‌اند. بازیکن کفش‌ها را درآورده، بوسه‌ای بر توپ زده و در تاریکی مسیر رختکن گم‌شده. هم عاشق سینه‌چاک اشک ریخته و هم توپ. عاشق سینه‌چاک مانده و هزار خاطره. این دفتر بازگوکننده‌ چند تا از آن هزار هزارتاست.»

فوتبال یک قصه‌ی متفاوت است. نقش کوچکی از زندگی، فراز و نشیبی هیجان‌انگیز، اتفاقی فوق‌العاده. آدم‌های عاشق فوتبال سال‌ها با آدم‌های این کتاب زندگی کرده‌اند، برای دیدن بازی‌هایشان از امتحان جامانده‌اند، از سرکار مرخصی گرفته‌اند، سفرهای طولانی رفته‌اند و شلوغی‌های عجیب و غریب وصف‌های طولانی را تحمل کرده‌اند. با این کتاب می‌توان تاریخ فوتبال را مرور کرد.

2- نام کتاب: فوتبال علیه دشمن

نویسنده: سايمون کوپر

مترجم: عادل فردوسی‌پور

ناشر: نشر چشمه

تعداد صفحات: 424 صفحه

درباره کتاب:

عادل فردوسی پور در کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن که به قلم سایمون کوپر نوشته شده، از تأثیرگذاری پیچیده‌ی فوتبال در دگرگونی ساختارهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی صحبت می‌کند، از آنچه باعث پیوستگی و از هم گسستگی ملیت‌ها و قومیت‌ها شده. این ورزش عجیب مرزهایی ناشناخته به وسعت جهان دارد!

چه فوتبال را دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، خواندن این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم! مشخص نیست فوتبال چقدر محبوبیت دارد اما هر چه هست، چیزی فراتر از محبوب‌ترین بازی جهان است. به تعبیر بسیاری از افراد فوتبال یک زبان بین‌المللی است که حکم مرگ و زندگی را دارد. پله معتقد است فوتبال بازی زیبایی است که جنگ‌ها را آغاز می‌کند و به پایان می‌رساند و بسیاری از دیکتاتورها را در قدرت نگه داشته است.

این کتاب در سال 1993 در نوزده فصل به چاپ رسید. ده سال بعد با افزودن دو فصل دیگر و ضمیمه تجدید چاپ شد. اثر حاضر در سال 1389 با ترجمه‌ی «عادل فردوسی پور»، مجری و گزارشگر محبوب فوتبال، در ایران منتشر شد و به سرعت در لیست پرفروش‌های بازار کتاب قرار گرفت. نویسنده این کتاب برای بررسی تأثیر فوتبال بر سیاست و فرهنگ به 22 کشور سفر کرده در تلاش بوده تا بفهمد چه چیزی باعث می‌شود که هر ملتی به‌طور متفاوت این بازی را انجام دهد.

3- نام کتاب: دیوانه های فوتبال

نویسندگان: دومینیک آتون، دنی دایر

مترجم: وحید نمازی

ناشر: نشر چشمه

تعداد صفحات: 308 صفحه

درباره کتاب:

این کتاب شامل نُه داستان تکان دهنده ی حقیقی از سخت ترین هوادران فوتبال دنیا است. کتاب دیوانه‌های فوتبال به قلم دومینیک آتون و دنی دایر، داستان‌هایی تکان دهنده‌ از سرسخت‌ترین هواداران فوتبال دنیا را روایت می‌کند. وقت آن است که نگاهتان را به سمت سرسخت‌ترین تشکیلات فوتبالی ببرید.

در مقدمه این کتاب آمده است: آن چه در این کتاب می خوانید، داستان هایی است درباره بی رحم ترین، وحشتناک ترین و پرشورترین تشکیلات هوادارن فوتبال جهان. فکر می کردید که انگلیس سرسخت ترین و سازمان یافته ترین تشکیلات طرف داران و تماشاگران فوتبال جهان را دارد؟ دوباره فکر کنید! ما در این داستان کاری کرده ایم که دید شما را تغییر می دهد، به دیدار دسته هایی از بچه های شرور رفته ایم، در قلمرو آن ها و تحت شرایط سخت حکم فرمایی شان، با رهبران تشکیلات آن ها دیدار کرده ایم که این دیدارها همیشه هم خوب و به یادماندنی از آب در نیامدند.

ما گروه کوچکی بودیم - متشکل از من، یک مدیر تولید، یک کارگردان و یک محقق که برای به تصویر کشیدن فعالیت این گروه ها و ساخت یک سریال تلویزیونی سفر می کردیم - ولی در واقع به سختی و چهارچشمی هوای یکدیگر را داشتیم. چرا که زمان هایی می رسید که به شدت نیاز به حمایت و مراقبت احساس می شد. اتفاق افتاد که به ما شلیک کردند، ما را با سنگ زدند، تعقیب مان کردند و یا به طرف مان گاز اشک آور شلیک کردند.

تهدیدمان کردند. کل کل کردیم و با آن ها مشاجره کردیم و همیشه هم می دانستیم که ممکن است سالم به خانه برنگردیم.

ما درست یک بازی پیش از آن که هولیگان های آرژانتینی تا پایان فصل از سفر به شهرهای دیگر به همراه تیم های مورد علاقه شان منع شوند آن جا بودیم و روزهایی را در ایتالیا گذراندیم که در همان ایام، کل لیگ به هم ریخت و هولیگان هان چند پلیس را کشتند.

4- نام کتاب: پادشاه مصری

نویسندگان: مت اولدفیلد و مایکل پارت

مترجم: ماشااله صفری

ناشر: نشر گلگشت

تعداد صفحات: ۱۰۴ صفحه

درباره کتاب:

زندگی‌نامه‌های کارهای کوتاه و عموما ۱۰۰ صفحه‌ای هستند که بیشتر تمرکز روی کودکی قهرمانان ورزشی، به خصوص فوتبالیست‌های روز دارند. این کتاب‌ها که توسط دو نویسنده‌ خوب، یعنی مایکل پارت و مت اولدفیلد نوشته شده‌اند، نثری ساده و ادبیاتی خوانا دارند که می‌تواند هر کسی را مجذوب قصه کند. این قصه‌ها با نگرشی متفاوت نسبت به زندگی‌نامه‌های عادی شکل می‌گیرند؛ آنها کودکی افسانه‌های دنیای ورزش امروز را تا زمانی که به قهرمانی می‌رسند، تحلیل می‌کنند.

قصه‌ گرت بیل شاید زیادی ساده باشد، یا داستانِ هری کین به نظر خیلی پیچیده نرسد، اما درکِ عمق تلاش و خواستن این کودکان است که آنها را به قهرمانانی جهانی تبدیل می‌کند. مایکل پارت دقیقا سراغ همین موضوع رفته و در هر قهرمان، عنصرِ پیروزی را می‌جوید. در رونالدو به اراده می‌رسد، در مِسی به خانواده و باور آنها، در نیمار به اعتقادات الهی دست پیدا می‌کند. لزوما این کتاب‌ها فقط برای نوجوانان نیستند، چون علاوه بر ساده‌خوان و جذاب بودن، در نهایت روایتگر قصه‌های واقعی این قهرمانانند. طی سال‌ها کار ما، کودکان زیادی بوده‌اند که توسط همین کتاب‌ها رو به ادبیات و کتابخوانی آورده و مسیری تازه جلوی پایشان گذاشته شده است.