داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در سال 1400 مطابق با شرایط و ضوابط می توانند اقدام به ثبت نام کنند.

 وزارت آموزش و پروش به عنوان یکی از بزرگترین وزارتخانه‌های ایران به لحاظ بودجه و جمعیت، تربیت دبیر و مسئولیت آموزش کودکان و نوجوانان 6 الی 18 سن را برعهده دارد. سازماندهی، برنامه ریزی، رهبری، هماهنگى و نظارت بر امور آموزشى و پرورشى دوره هاى پیش دبستانی، دبستانی، راهنمائى تحصیلی، متوسطه و همچنین مراکز وابسته را در سراسر کشور از جمله وظایف اصلی این وزارتخانه به شمار می‌آید. وزارت آموزش و پرورش در جهت دستیابی به اهداف و گسترش روز افزون آموزش در تمامی کشور، در ساختار خود از تعدادی سازمان مانند سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور، سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سازمان دانش آموزی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی و خانواده و سازمان نهضت سوادآموزی تشکیل شده است.

شرایط استخدامی آموزش و پرورش

افزایش و گسترش دانش آموزان و مدارس، بازنشستگی بسیاری از معلمان و همچنین تغییر در شیوه‌های آموزشی در کشور باعث شده است تا وزارت آموزش و پرورش در طول سال با برنامه ریزی‌های مدون اقدام به جذب نیرو در تمامی مراکز آموزشی تحت نظر کند. این وزارتخانه معمولا علاوه بر بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و پردیس‌های تربیت دبیر و فرهنگیان، همه ساله با برگزاری آزمون استخدام، اقدام به جذب نیروی انسانی می‌کند. بر اساس اطلاعیه معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال 1400 نیز قرار است به زودی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org اطلاع رسانی شود. بر همین اساس خبری که در خبرگزاری فارس منتشر شده است، مجوز جذب 25 هزار دانشجو معلم در دوره 4 ساله و 25 هزار نفر از طریق ماده 28 صادر شد است.متقضاضیان ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش، باید بر اساس شرایط اعلام شده مطابق با رعایت ضوابط و قوانین تعیین شده اقدام به ثبت نام در آزمون سال 1400 کنند. یکی از شرایط اصلی و مهمی که آموزش و پرورش برای استخدام داوطلبان اعلام کرده است، مدرک تحصیلی در رشته متجانس با رشته شغلی انتخابی است. با توجه به اینکه آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال 1400 بر اساس مقاطع و رشته های مختلف برگزار می شود، رشته های مورد نیاز و ظرفیت های ارائه شده هر یک از شهرستان‌ها متفاوت است.
به طور کلی رشته های مورد پذیرش آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1400 شامل رشته های علوم انسانی، علوم پایه و فنی مهندسی و هنر است که هر یک از استان ها متناسب با نیروی مورد نیاز ممکن است در تمامی رشته ها استخدام داشته باشد.
علاوه بر موارد ذکر شده جهت ثبت نام و گزینش استخدام آموزش و پرورش در سال 1400 نیازمند شرایط عمومی و اختصاصی است که در ادامه به طور کامل به آنها می‌پردازیم.

همه نکاتی که باید درباره استخدام آموزش و پرورش بدانید

شرایط عمومی استخدام آموزش و پرورش

به طور کلی اولین شرایط استخدام هر سازمان و ارگان دولتی، داشتن تابعیت ایرانی است. اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و التزام به قانون اساسی کشور از دیگر شرایط عمومی استخدام آموزش و پروروش و سایر ارگان‌های دولتی است.
با توجه به اینکه بخش عمده ای نیروهای استخدامی آموزش و پرورش از بین آقایان است، انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان از شروط مهم برای این دسته از افراد برای شرکت در این آزمون به شمار می آید.
پنجمین شرایط عمومی داوطلبان برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش، داشتن سلامت جسمانی و روانی است. همچنین افرادی که پس از آزمون استخدام می شوند، باید اثبات کنند که توانایی انجام کاری محول شده را دارا هستند.
نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر و عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، ششمین شرط لازم برای استخدام در این ارگان به شمار می آید. در صورتی که شما آزمون استخدامی را با موفقیت پشت سر بگذرانید در مراحل استخدام شما باید گواهی سوء پیشنینه را به واحد اداری و منابع انسانی سازمان مربوطه تحویل دهید. برای گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس 10+ مراجعه کنید و با ارائه مدارکی از جمله اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، معرفی نامه از محل کار و همراه داشتن کدپستی 10 رقمی و آدرس کامل پستی و پرداخت هزینه های مربوطه، درخواست خود را ارائه دهید. جهت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی باید مبالغ 15 هزار تومان و 20 هزار تومان را به ترتیب به حساب های نیروی انتظامی و ذیحسابى دادگسترى استان تهران واریز کنید.
هفتمین مورد از شرایط عمومی استخدام در آموزش و پروروش عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام در دستگاههای اجرایی توسط آراء مراجع قضایی و ذیصلاح است. در صورتی که متقاضیان به دلایل مختلف از طریق مراجع مختلف، حکم فعالیت در دستگاه های اجرایی را داشته باشد، حتی در صورت قبولی در آزمون، امکان استخدام در آموزش و پرورش را نخواهند داشت.
یکی از شرایط استخدام در آموزش و پرورش این است که داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت دستگاههای اجرایی و همچنین بازنشسته باشند.
بر اساس ماده ۹۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و پست سازمانی، افرادی که به صورت رسمی یا پیمانی تصدی یکی از پست های سازمانی در یکی از دستگاههای اجرایی را دارا می‌باشند، پس از پذیرفته شدن در آزمون مشترک فراگیر، در زمان استخدام، نباید جزء مستخدمین پیمانی یا رسمی سایر دستگاههای اجرایی باشند.
لازم به ذکر است بر اساس این شرایط، مسئولیت قبول یا عدم قبول استعفای پذیرفته شده نهایی بر اساس قوانین و مقررات مربوطه توسط دستگاه اجرایی، در زمان صدور شماره مستخدم و انعقاد قرارداد پیمانی یا صدور حکم کارگزینی، به عهده داوطلب پذیرفته شده آزمون می باشد.

شرایط سنی متقاضیان برای شرکت در آزمون استخدامی

داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی باید حداقل 20 سال تمام داشته باشند. همچنین حداکثر سن افراد برای دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم 25 سال در نظر گرفته شده است. متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم می باشند، باید حداکثر 30 سال داشته باشند. حداکثر سن در نظر گرفته شده برای متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش با مدرک تحصیلی لیسانس 30 سال و برای دارندگان مدارک تحصیلی فوق لیسانس، 40 سال است. همچنین دارندگان مدرک دکتری نیز باید شرکت در این آزمون حداکثر باید 45 سال سن داشته باشند.
بر اساس تبصره یک در خصوص شرایط سنی داوطلبان جهت شرکت در این آزمون، جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف می‌باشند. همچنین مشمولین سهمیه ۲۵ و ۵ درصد در صورت ثبت نام در آزمون، ضمن رعایت تبصره ۲ همین ماده، مکلف به رعایت حداکثر سن های اعلام شده می باشند.
همچنین بر اساس تبصره 2 این ماده، در صورت شهادت پدر و مادر و همسر و برادر و یا خواهر، به میزان پنج سال با ارائه مدارک و مستندات لازم از مراجع ذیربط، به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد.