از دید بسیاری از متخصصان پزشکی، قد کودکان به عنوان نشانه وضعیت کلی سلامت آنها در نظر گرفته می‌شود که ورزش اثرگذارترین روش برای افزایش قد شناخته شده است.

با وجود اینکه قد کودکان به عوامل بسیار مهم‌تری از جمله وراثت و تغذیه بستگی دارد، اما راه‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند در افزایش قد کودکان اثرگذار باشد. تقریبا اغلب ما این را می‌دانیم که ورزش‌های مفید و مناسب برای افزایش قد در کودکان ورزش‌های کششی هستند. یک رژیم غذایی سالم و مناسب و انجام برخی تمرین‌ها و حرکات ورزشی با هم می‌توانند عاملی مثل وراثت را تا حدودی کم اثر کنند. در این مقاله از مجله اینترنتی نیازمند‌های همشهری با ۱۰ ورزش مناسب برای افزایش قد کودکان آشنا خواهید شد.

ورزش‌های کششی در ظاهر بسیار ساده هستند، ولی در حقیقت، بیشترین تاثیر را دارند. ورزش‌های کششی را در سنین پایین به کودکان خود معرفی کنید. این ورزش‌ها به شکل‌گیری درست ستون فقرات و حتی بهتر شدن استایل و حالت بدن کمک می‌کنند. بسیار ساده هستند و در هر مکان و محیطی قابلیت اجرا دارند.

حرکات آویزان شدن

اگر کودک شما عاشق آویزان شدن است، حتما از این علاقه او استفاده و یک میله بارفیکس تهیه کنید. این تمرینات در کشیدگی و صاف کردن ستون فقرات موثر هستند. وقت آویزان شدن نباید از زمین حمایت شود، مثلا صندلی یا چهارپایه زیر پایش باشد. هر روز می‌تواند تا حدود ۱۰ دقیقه آویزان شدن را تمرین کند.

یوگا

ورزش یوگا، برای کمک به افزایش قد کودکان ایده‌آل هستند. به کودک خود بگویید که قبل از تمرین یوگا چند بار نفس‌گیری ساده انجام دهد. چاکراسانا، از تمرینات عالی یوگا است که به کودک کمک می‌کند تمام بدنش را بکشد. این حرکات شامل دراز کشیدن به پشت با پاهای باز است. کودک به زانو خم می‌شود. باسن را لمس می‌کند و آرنج را خم می‌کند تا انگشتان شانه‌هایش را لمس کند. بعد چند نفس عمیق می‌کشد و بدن خود را به شکل U به طرف بالا می‌آورد و تا جایی که می‌تواند در این حالت می‌ماند.

حرکت کبرا

شبیه حرکت کبرا (مار افعی) است. از کودک بخواهید روی شکم دراز بکشد. به آرامی نیم تنه بالایی بدن خود را بالا ببرد. این کار را باید نرم انجام دهد. سر، گردن و سینه از زمین جدا می‌شوند و شبیه مار کبرا بالاتر می‌روند. این حرکت به رشد سلول‌های قدی بسیار کمک می‌کند.

طناب‌بازی

طناب‌بازی هم جنبه سرگرمی دارد و هم یک ورزش مناسب برای قد بلندی کودک است. پریدن‌های مکرر باعث می‌شود سلول‌های بدن همگی به حرکت دربیایند و ماهیچه‌ها فعال شوند. در ضمن طناب زدن از چاقی هم جلوگیری می‌کند.

ورزش پای راست بالا

بسیار بسیار ساده است و انجام آن هیچ پیچیدگی ندارد. از کودک بخواهید پشت به زمین دراز بکشد. پاهایش را با هم بلند کند (به طور مستقیم) و بعد آنها را آرام‌آرام پایین بیاورد، ولی کمی مانده به زمین متوقف شود. بعد دوباره تقریبا قائم به زمین (۹۰ درجه) بالا بیاورد.

شنا کردن

شنا کردن از بهترین ورزش‌ها و تفریحات است. تمام اندام‌های بدن شروع به فعالیت می‌کنند. این کار برای آنها که آب را دوست دارند، بسیار خوب است، اما آنهایی که نمی‌خواهند خیس شوند، می‌توانند شنای خشک را تمرین کنند، به این شکل که دست راست با پای چپ و دست چپ با پای راست بالا می‌آید. هر کدام از پاها را به نوبت بلند کنید. از کودک بخواهید هر کدام از عضوها (دست و پاها) را تا جایی که می‌تواند بکشد.

ورزش مچ پا

این روش نیز برای افزایش قد کودکان بسیار مفید است. هدف از آن کشش قسمت پایینی بدن می‌باشد. غضروف بین زانوهای فرزند شما کشیده می‌شود و همین کار باعث افزایش قد او می‌شود. وزنه‌های مربوط به مچ پا را می‌توانید در اندازه‌های مختلف از فروشگاه‌ها تهیه کنید. از ۱۰ کیلویی تا به بالا. از وزنه سبک‌تر شروع کنید و مقدار آن را کم‌کم بیشتر کنید.

حرکت گربه

از کودک خود بخواهید روی زمین بنشیند. زانوها، کف دست و نوک انگشتان پاهایش در تماس با زمین باشد. سر و گردن را بالا بگیرد و سعی کند در همان حالت قسمت شکم را بالا پایین بکشد. بعد شکم و کمر را بالا بکشد و سر و گردن را وقت بالا کشیدن شکم و کمر پایین بیاورد. این حرکت را یک در میان تکرار کند.

تمرینات گردن

یک گردن قوی و بلند می‌تواند کمک زیادی به سلامت قسمت‌های دیگر بدن مانند تحریک تیروئید نماید و به افزایش رشد قدی کودک کمک می‌کند. از کودک بخواهید گردن را بالا و بعد پایین ببرد و در مرحله بعدی سر و گردن را به چپ و راست بچرخاند.

دویدن

دویدن باعث تقویت و استحکام استخوان‌ها می‌شود. هورمون‌های رشد را تحریک می‌کند. کودک خود را تشویق کنید که حتما بدود و اگر می‌توانید خودتان او را همراهی کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code