ویروس کرونای دلتا چیست؟

نویسنده: گروه نویسندگان

۵ مرداد ۱۴۰۰ زمان مطالعه:۱۲ دقیقه

 
از زمان شیوع ویروس کرونا گونه‌های جدیدی مورد شناسایی قرار گرفته است و هر کدام از این گونه‌ها، خطرات بزرگی برای تمامی افراد جوامع مختلف ایجاد کرده است. از دو سه ماه گذشته بحث کرونای دلتا مردم تمامی کشورهای جهان به خصوص ایران را با نگرانی‌های زیادی درگیر کرده است و اطلاعات مختلفی در خصوص این ویروس در اختیار مردم گذاشته می شود تا با مراقبت‌های بهداشتی شدیدتر بتوانند خود را از این بیماری مصون نگه دارند.
کرونا واریان دلتا که به اسم B.1.617.2 هم در مجامع علمی نام گذاری شده است، اولین بار در کشور هندوستان در ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال جاری مورد شناسایی قرار گرفت. پس از شناسایی این ویروس بسیار خطرناک علیرغم اینکه بسیاری از کشورها ممنوعیت‌های شدیدی علیه ورود هندی‌ها را صادر کردند اما به سرعت این ویروس جهش یافته در جهان گسترش یافت و موجی از نگرانی را در مردم ایجاد کرد. این ویروس در شرایطی به دنیا معرفی شد که به تازگی جوامع مختلف واکسن مورد تایید بهداشت جهانی را دریافت کرده بودند. پیش بینی می‌شود این نوع از ویروس کرونا به نوع اصلی کرونا طی ماه های آینده در تمامی کشورهای جهان تبدیل شود.
ویروس کرونای دلتا چه ویژگی‌هایی دارد؟
براساس گفته متخصصان علم پزشکی، واریانت دلتا حاصل یک جهش در پروتئین اسپایک ویروس است که باعث تغییر خصوصیات رفتاری ویروس نسبت به سویه معمول می‌شود. از جمله ویژگی‌های اصلی این نوع از ویروس جهش یافته می‌توان به سرایت آسان آن به سلول های انسانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و ابتلای ۲.۵ برابری کودکان و نوجوانان نسبت به سویه معمول آن است. یکی دیگر از خصوصیات اصلی و نگران کننده مقاومت این نوع ویروس در مقابل واکسن‌های تولید شده است. بر اساس بررسی‌های انجام شده و منابع مختلف خبری، مصونیت افرادی که واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند در مقابل سویه معمولی ۹۴ درصد است در حالی این مصونیت در مقابل ویروس جهش یافته دلتا به ۷۶ درصد کاهش یافته است.
با توجه به اینکه دخایر واکسن زیادی در جهان موجود نیست خطرات بزرگی کشورهایی مثل آفریقا که دسترسی لازم به واکسن را ندارند، تهدید می‌کند. مسئولان جوامع پیشرفته از جمله کشور آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی درصدد آن هستند که دوز سوم واکسن کرونا را برای مردم خود تزریق کنند تا بتوانند میزان تلفات مرگ و میر ناشی از این ویروس جهش یافته را تا حدودی کاهش دهند.
ویروس کرونای دلتا چه علائمی دارد؟
طبق بررسی‌های انجام شده، از زمان شیوع ویروس جهش یافته کرونای دلتا، علائم و نشانه‌های این ویروس بسیار شبیه سویه معمولی و حتی سرماخوردگی است اما در برخی از موارد شدت این علائم ممکن است بیشتر باشد. بارزترین نشانه‌های کرونای دلتا سردرد و آبریزش بینی است که در سویه معمولی کمتر این علامت‌ها گزارش است. بر اساس یافته‌های مختصصان بیماری‌های عفونی سالمندان، افراد چاق، افراد با سابقه فشارخونی بالا، بیماران قلبی، دیابتی‌ها و همچنین بیماران مزمن کلیوی بیشتر در معرض خطر قرار دارند و باید بیشتر از گذشته تحت مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرند. از دیگر علائمی که ممکن است نشانه‌های سرایت این ویروس باشد بروز بیماری‌های گوارشی مثل اسهال و درد شکم می‌باشد و افرادی که با چنین علائمی دست و پنجه نرم می کنند توصیه می‌شود ضمن درمان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حتما مدتی خود را قرنطینه کرده تا خطری دیگران را تهدید نکند.
چطور در مقابل کرونای دلتا در امان بمانیم؟
با توجه به قدرت سرایت ویروس جهش یافته کرونای دلتا توصیه می‌شود برای جلوگیری از ابتلای به این نوع ویروس همچنان مراقبت‌های لازم را اولویت اصلی خود قرار دهید. استفاده از ماسک مناسب، شستشوی مداوم دست ها، فاصله‌ گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات و مسافرت نرفتن مواری هستند که اگر رعایت شوند، ابتلای افراد به این ویروس تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. در اطلاعیه‌های جهانی از خانواده‌ها خواسته شده است تا نسبت به استفاده کودکان بالای ۲ سال از ماسک حتما اقدام شود. چرا که بر اساس یافته‌ها، کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض ابتلای به این نوع ویروس خطرناک هستند.
نیازمندی‌های همشهری برای تمام هموطنان آرزوی سلامتی دارد. به امید قطع شدن زنجیره انتشار کرونا در جهان
 
 
مناطق مختلف تهران را با ویژگی‌های مختلف و متمایزی می‌شناسند و خانواده‌ها بر اساس آنها برای خرید املاک مسکونی اقدام می‌کنند. منطقه ۱۲هم به دلیل وجود خانه‌های قدیمی، مراکز تجاری و قیمت مناسب خانه‌ها در برخی از محله‌ها، ویژگی‌های متمایزی به وجود آورده است تا به عنوان یکی از گزینه های اصلی خرید ملک محسوب شود. در صورتی که قصد دارید این منطقه را برای خرید و یا حتی اجاره ملک انتخاب کنید، توصیه می شود این مقاله از مجله اینترنتی راهنمای همشهری را تا پایان مطالعه کنید. با ما همراه باشید.
معرفی منطقه ۱۲
منطقه ۱۲ تهران از شمال به خیابان انقلاب، از جنوب به خیابان شوش، از سمت شرق به خیابان هفده شهریور و از سمت غرب به خیابان حافظ منتهی می شود. این منطقه با مساحت ۹۲ کیلومتر مربع توسط ۶ ناحیه شهرداری مدیریت می‌شود. همچنین بر اساس سرشماری های ۱۰ سال گذشته این منطقه دارای جمعیت حدودا ۲۴۰.۰۰۰ نفر بوده که این آمار اکنون با تغیرات زیادی همراه بوده است. وجود بازار بزرگ تهران، دسترسی بسیار آسان به سایر مناطق و قیمت مناسب املاک مسکونی از ویژگی های مهم منطقه محسوب می شود.
محله‌های منطقه ۱۲
منطقه۱۲ تهران از ۶ ناحیه تشکیل شده است که ۱۳ محله را در خود جای داده است. فردوسی، بهارستان، دروازه شمیران، ایران، ارگ پامنار، امام زاده یحیی، آبشار، سنگلج، بازار، قیام، تختی، هرندی، کوثر به عنوان محله های منطقه ۱۲ تهران شناخته می شود. محله های معروف منطقه ۱۲ را به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم:
محله ایران: این محله از منطقه ۱۲ را با ساختمان های مجلس می شناسند. معمولا برای خانواده های مذهبی تهران محله ایران به عنوان یکی از گزینه های اصلی خرید ملک محسوب می شود.
محله بهارستان: بسیاری از مراکز مهم خرید و کسب و کارهای کوچک و بزرگ در محله بهارستان فعالیت می کنند. این منطقه که همسایه محله ایران است علیرغم وجود مراکز تجاری از واحدهای مسکونی نیز برخوردار است.
محله آبشار: همجواری با بازار بزرگ تهران باعث شده است تا محله آبشار یکی از محبوب ترین محله های منطقه ۱۲ برای خرید ملک محسوب شود.
محله پامنار: محله پامنار را به عنوان اولین ها می شناسند چرا که اولین امکاناتی که شهروندان تهرانی در گذشته مانند تلفن از آن بهره بردند، محله پامنار افتتاح کننده بیشتر خدمات بود. این محله به عنوان یکی از قدیمی ترین محلات تهران محسوب می شود که همچنان مورد استقبال بسیاری از خریداران واحد مسکونی قرار دارد.
محله سنگلج: این محله را با تماشاخانه قدیمی و خاطره انگیز سنگلج می شناسند. نزدیکی با ساختمان مرکزی شهرداری تهران و پارک شهر از ویژگی های اصلی محله سنگلج به شمار می آید.
محله دوازه شمیران: دروازه شمیران به عنوان یکی از دروازه های شمالی تهران قدیم، جز با اصالت ترین مناطق مسکونی مرکز شهر تهران شناخته می شود. 
محله فردوسی: محله فردوسی از مراکز تجاری و سفارتخانه و ساختمان‌های دولتی و از تعداد کمی از مناطق مسکونی تشکیل شده است.
شرایط آب و هوایی منطقه ۱۲
منطقه ۱۲ کانون اصلی تولید تقاضاهای سفر در شهر تهران است و به همین خاطر جزو یکی از آلوده ترین مناطق این شهر محسوب می شود. این منطقه به دلیل وجود پارک های زیاد در روزهای خلوت و تعطیل از آب و هوای خنکی برخوردار است.
مسیرهای دسترسی به منطقه ۱۲
به دلیل تجاری بودن منطقه ۱۲، دسترسی به این منطقه با وسایل حمل و نقل عمومی بسیار راحت است و مردم تهران می توانند از طریق اتوبوس و مترو در زمان کوتاهی خود را به این منطقه برسانند.  در حال حاضر این منطقه با برخورداری از ۹ ایستگاه مترو برای جابه جایی شهروندان خدمات رسانی می شود. ایستگاه های متروی منطقه ۱۲ به شرح زیر است:
۱- ایستگاه متروی امام خمینی
۲- ایستگاه متروی بهارستان
۳- ایستگاه متروی پانزده خرداد
۴- ایستگاه متروی خیام
۵- ایستگاه متروی دروازه دولت
۶- ایستگاه متروی دروازه شمیران
۷- ایستگاه متروی سعدی
۸- ایستگاه متروی میدان محمدیه
۹-  ایستگاه متروی ملت
همچنین وجود خطوط اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی مختلف در این منطقه، شرایط دسترسی محلی را برای ساکنین سهل کرده است.
امکانات درمانی منطقه ۱۲
این منطقه با برخورداری از چندین بیمارستان دولتی، امکانات درمانی را برای ساکنین بسیار مهیا کرده است. بیمارستان اکبر آبادی در مولوی، بیمارستان طرفه در خیابان این سینا، بیمارستان سوم شعبان در میدان قیام بیمارستان معیری در میدان بهارستان از جمله بیمارستان دولتی و مجهز منطقه ۱۲ می باشد.
امکانات فرهنگی منطقه ۱۲
در گذشته منطقه ۱۲ به عنوان یکی از مناطق فرهنگی تهران نیز شناخته می شد. این منطقه با بهره مندی از سینماهای مختلف، فیلم های ایرانی و خارجی مورد علاقه بسیاری از مردم اکران می شد و همواره مورد استقبال بسیاری از علاقمندان به فیلم از سوی مردم تهران قرار می گرفت. در حال حاضر این منطقه با برخورداری از سینماهای ممتاز و درجه یک، امکانات فرهنگی مناسبی در اختیار مردم منطقه قرار داده است. در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مراکز سینمایی تهران با نام پردیس سینمایی چارسو در منطقه ۱۲ قرار دارد. این پردیس با ۶ سالن مجهز در تقاطع خیابان حافظ و جمهوری قرار دارد.
مراکز تاریخی منطقه ۱۲
وجود کلیساها، کنیسه‌ها و آتشکده‌های مختلف باستانی در منطقه ۱۲، وزن این منطقه را به لحاظ وجود مراکز تاریخی در تهران سنگین تر کرده است. کاروانسرای خانات، عمارت مسعودیه، سبزه‌میدان، سردر باغ ملی، خانه مستوفی‌الممالک، مدرسیِ فیروز بهرام از دیگر مکان های تاریخی منطقه ۱۲ محسوب می شود.
میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۲
قیمت آپارتمان مسکونی در برخی از محله های منطقه ۱۲ تا حدودی بسیار مناسب است و می توان با بودجه کمتر این منطقه از تهران را برای خرید ملک انتخاب کرد. اما به طول کلی قیمت خرید خانه در منطقه ۱۲ با توجه به سال ساخت، نوع سازه، موقعیت جغرافیایی و قرارگیری ملک تعیین می شود. به منظور بررسی قیمت آپارتمان نوساز در منطقه ۱۲، میانگین قیمت املاک را در بازه متراژهای زیر ۸۵ متر، ۸۵ تا ۱۵۰ متر و بالای ۱۵۰ متر را مورد بررسی قرار دادیم:
میانگین قیمت ملک نوساز در منطقه ۱۲ برای متراژ پایین‌تر از ۸۵ متر، حدود ۲ میلیارد تومان
میانگین قیمت ملک نوساز در منطقه ۱۲ برای متراژ ۸۵ تا ۱۵۰ متر، حدود ۳.۵ میلیارد تومان
میانگین قیمت ملک نوساز در منطقه ۱۲ برای متراژ بالاتر از ۱۵۰ متر، حدود ۷ میلیارد تومان
جهت دسترسی به آگهی های فروش ملک در منطقه ۱۲، وارد سایت نیازمندی‌های همشهری شوید.
 
از زمان شیوع ویروس کرونا گونه‌های جدیدی مورد شناسایی قرار گرفته است و هر کدام از این گونه‌ها، خطرات بزرگی برای تمامی افراد جوامع مختلف ایجاد کرده است. از دو سه ماه گذشته بحث کرونای دلتا مردم تمامی کشورهای جهان به خصوص ایران را با نگرانی‌های زیادی درگیر کرده است و اطلاعات مختلفی در خصوص این ویروس در اختیار مردم گذاشته می شود تا با مراقبت‌های بهداشتی شدیدتر بتوانند خود را از این بیماری مصون نگه دارند.
کرونا واریان دلتا که به اسم B.1.617.2 هم در مجامع علمی نام گذاری شده است، اولین بار در کشور هندوستان در ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال جاری مورد شناسایی قرار گرفت. پس از شناسایی این ویروس بسیار خطرناک علیرغم اینکه بسیاری از کشورها ممنوعیت‌های شدیدی علیه ورود هندی‌ها را صادر کردند اما به سرعت این ویروس جهش یافته در جهان گسترش یافت و موجی از نگرانی را در مردم ایجاد کرد. این ویروس در شرایطی به دنیا معرفی شد که به تازگی جوامع مختلف واکسن مورد تایید بهداشت جهانی را دریافت کرده بودند. پیش بینی می‌شود این نوع از ویروس کرونا به نوع اصلی کرونا طی ماه های آینده در تمامی کشورهای جهان تبدیل شود.
ویروس کرونای دلتا چه ویژگی‌هایی دارد؟
براساس گفته متخصصان علم پزشکی، واریانت دلتا حاصل یک جهش در پروتئین اسپایک ویروس است که باعث تغییر خصوصیات رفتاری ویروس نسبت به سویه معمول می‌شود. از جمله ویژگی‌های اصلی این نوع از ویروس جهش یافته می‌توان به سرایت آسان آن به سلول های انسانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و ابتلای ۲.۵ برابری کودکان و نوجوانان نسبت به سویه معمول آن است. یکی دیگر از خصوصیات اصلی و نگران کننده مقاومت این نوع ویروس در مقابل واکسن‌های تولید شده است. بر اساس بررسی‌های انجام شده و منابع مختلف خبری، مصونیت افرادی که واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند در مقابل سویه معمولی ۹۴ درصد است در حالی این مصونیت در مقابل ویروس جهش یافته دلتا به ۷۶ درصد کاهش یافته است.
با توجه به اینکه دخایر واکسن زیادی در جهان موجود نیست خطرات بزرگی کشورهایی مثل آفریقا که دسترسی لازم به واکسن را ندارند، تهدید می‌کند. مسئولان جوامع پیشرفته از جمله کشور آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی درصدد آن هستند که دوز سوم واکسن کرونا را برای مردم خود تزریق کنند تا بتوانند میزان تلفات مرگ و میر ناشی از این ویروس جهش یافته را تا حدودی کاهش دهند.
ویروس کرونای دلتا چه علائمی دارد؟
طبق بررسی‌های انجام شده، از زمان شیوع ویروس جهش یافته کرونای دلتا، علائم و نشانه‌های این ویروس بسیار شبیه سویه معمولی و حتی سرماخوردگی است اما در برخی از موارد شدت این علائم ممکن است بیشتر باشد. بارزترین نشانه‌های کرونای دلتا سردرد و آبریزش بینی است که در سویه معمولی کمتر این علامت‌ها گزارش است. بر اساس یافته‌های مختصصان بیماری‌های عفونی سالمندان، افراد چاق، افراد با سابقه فشارخونی بالا، بیماران قلبی، دیابتی‌ها و همچنین بیماران مزمن کلیوی بیشتر در معرض خطر قرار دارند و باید بیشتر از گذشته تحت مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرند. از دیگر علائمی که ممکن است نشانه‌های سرایت این ویروس باشد بروز بیماری‌های گوارشی مثل اسهال و درد شکم می‌باشد و افرادی که با چنین علائمی دست و پنجه نرم می کنند توصیه می‌شود ضمن درمان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حتما مدتی خود را قرنطینه کرده تا خطری دیگران را تهدید نکند.
چطور در مقابل کرونای دلتا در امان بمانیم؟
با توجه به قدرت سرایت ویروس جهش یافته کرونای دلتا توصیه می‌شود برای جلوگیری از ابتلای به این نوع ویروس همچنان مراقبت‌های لازم را اولویت اصلی خود قرار دهید. استفاده از ماسک مناسب، شستشوی مداوم دست ها، فاصله‌ گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات و مسافرت نرفتن مواری هستند که اگر رعایت شوند، ابتلای افراد به این ویروس تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. در اطلاعیه‌های جهانی از خانواده‌ها خواسته شده است تا نسبت به استفاده کودکان بالای ۲ سال از ماسک حتما اقدام شود. چرا که بر اساس یافته‌ها، کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض ابتلای به این نوع ویروس خطرناک هستند.
نیازمندی‌های همشهری برای تمام هموطنان آرزوی سلامتی دارد. به امید قطع شدن زنجیره انتشار کرونا در جهان
 
 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code