یک کارآفرین موفق به طور طبیعی به وجود نمی‌آید. ایده‌های درخشان انجام می‌دهد، اما یادگیری نحوه اداره یک کسب و کار موفق زمان زیادی می‌برد.

تاجران و زنان موثر می‌دانند که چگونه از یک موقعیت بد بهترین استفاده را ببرند و از اشتباهات خود درس بگیرند. آنها این مهارت را نه از طریق آموزش، بلکه از طریق تجربه در طول مسیر به دست آوردند. برای کمک به جلوگیری از تعدادی موانع و مشکلات، در اینجا مهمترین درس های کسب و کار وجود دارد که می‌توانید از کارآفرینان موفق بیاموزید.

درس ۱: وقت خود را با تمرکز بر ایده‌های خود تلف نکنید

بیل گیتس با گفتن یک دروغ سفید کوچک به موفقیت دست یافت. او به شرکت کامپیوتری Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) گفت که یک مترجم BASIC برای میکروکامپیوتر آنها به نام Altair 8800  توسعه داده است. معلوم شد که او توانسته بود برای خودش یک کنسرت بسازد، اما در واقع هیچ نرم افزاری تولید نکرده بود! در مدت زمان کوتاهی، گیتس مجبور شد نرم‌افزاری را به نمایش بگذارد که در نهایت نتیجه داد و کار او را آغاز کرد. همانطور که Roy Ash یکی از بنیانگذاران Litton Industries ، می‌گوید: یک کارآفرین تمایل دارد کمی بیشتر از چیزی که بتواند بجود، به امید اینکه به سرعت جویدن آن را بیاموزد، گاز بگیرد.

درس ۲: همه چیز به پول نیست

بدیهی است که پول درآوردن بخش عمده‌ای از موفقیت کسب و کار شما است اما آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است چشم انداز و اشتیاق شما به شرکتتان است. به عنوان مثال، مارک زاکربرگ، غول رسانه‌های اجتماعی و مولتی میلیاردر را در نظر بگیرید که تقریباً در سال اول کسب و کارش شکست خورد. او همچنین پیشنهاد میلیارد دلاری تری سمل، مدیر عامل یاهو برای فروش فیس بوک را رد کرد. (او قطعاً از اینکه اکنون تصمیم درستی گرفته است خوشحال است.) فداکاری و تمایل مارک برای اینکه احساس کند در هر دقیقه از روز بهترین کار را انجام می‌دهد، چیزی است که باعث شده وب سایت شبکه اجتماعی او بر صنعت مسلط شود.

درس ۳: چیزی با ارزش خلق کنید و رویای بزرگ داشته باشید

اگر یک طرح کسب و کار یکسان با طرح کسب و کار یک رقیب موفق ایجاد کنید به معنای واقعی کلمه خود را برای شکست آماده کرده‌اید. کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که چیزی را ایجاد کنید که برای مصرف کنندگان شما ارزش داشته باشد. ریچارد برانسون را در نظر بگیرید که می‌گوید تنها در صورتی کسب و کاری را راه اندازی می‌کند که زندگی مردم را بهبود بخشد. ایده او برای Virgin Atlantic پس از نارضایتی او از خدمات British Airways به وجود آمد. او فقط چیزی را می‌سازد که به آن علاقه مند است. تعهدی که او داشت تا خط هوایی خود را شماره یک کند، چیزی بود که آن را پیروز کرد و اکنون بزرگترین شرکت هواپیمایی پیشرو در صنعت سفر است.

درس ۴: از اشتباهات خود درس بگیرید

بسیاری از سلبریتی‌ها و کارآفرینان گواه زنده‌ای هستند که شکست لزوما چیز بدی نیست. تا زمانی که از اشتباهات خود درس بگیرید. ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس، سابقه ۱۰ ساله انفجار موشک‌ها را یکی پس از دیگری دارد. با این حال، او اجازه نداد این شکست او را به عقب براند و پس از پرتاب یک هواپیمای فضایی نیروی هوایی ایالات متحده از کیپ کاناورال، یکی دیگر از تقویت کننده های مرحله اول فالکون ۹ را با موفقیت فرود آورد. همچنین فضانوردانی را در سال ۲۰۲۰ به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. او دائماً از خود سؤال می‌کند و به دنبال راه‌هایی برای انجام بهتر کارها و جابجایی مرزها است.

درس ۵: به خودت ایمان داشته باش

آیا کارآفرینی را می‌شناسید که خود را باور نداشته باشد؟ احتمالاً نه، زیرا همه سرمایه گذاران موفق تجاری از همان ابتدا به محصول یا خدمات خود اعتقاد داشتند. اگر این کار را نمی‌کردند، چه کسی دیگری این کار را انجام می‌داد؟ شک به خود می‌تواند شما را از ریسکی که در غیر این صورت نتیجه می‌داد و از ادامه ایده جدید و نوآورانه خود باز دارد زیرا از بازخورد منفی می‌ترسید. همانطور که Shane Barker  از شرکت Inc  بسیار شیوا بیان کرد: اگر Larry Page به سخنان مخالفان گوش می‌داد، احتمالا امروز گوگل را نداشتیم.

درس ۶: مشتری کسی است که واقعاً مهم است

هر نقش خدمات مشتری به شما می‌آموزد که حق با مشتری است. جف بزوس از آمازون به این موضوع اعتقاد زیادی دارد و تلاش می‌کند تا مشتریانش را راضی نگه دارد. او یک تیم ۲۴ ساعته در اختیار دارد که در یکی از خدماتش مشکلی پیش بیاید. Barker می‌گوید: با برآورده کردن نیازهای مشتریان، می‌توانید وفاداری آن‌ها را به دست آورید و در نهایت خود را به عنوان یک کارآفرین موفق تثبیت کنید و رقبای خود را در این فرآیند شکست دهید.

درس ۷: روندهای خود را تنظیم کنید

در کارآفرینی، مهم است که به جای پیروی از بسته، روندهای خود را تعیین کنید. شما می‌خواهید که مردم از دیدگاه شما پیروی کنند و الهام بخش باشند که مانند شما باشند. طراح مد  Vivienne Westwood نمونه بارز تنظیم روندهای خود است. او با جامعه سازگار نیست و هنوز خود را به عنوان یکی از طراحان پیشرو در صنعت ثابت کرده است. او به رسانه‌های اجتماعی نیز اعتقادی ندارد. در واقع، حتی صاحب یک گوشی هم نیست. بنابراین می‌تواند چیزی را که فکر می‌کند مد روز و پوشیدنی است، بدون پیروی از روندهای کت‌واک خلق کند. اگر به چیزی اعتقاد دارید، دیگران را نیز در سفر خود تشویق خواهید کرد.

درس ۸: متنفران را فراموش کنید

چه یک سلبریتی، هنرمند، ستاره واقعیت، مدل، چهره عمومی و یا کارآفرین باشید، همیشه با واکنش‌هایی مواجه خواهید شد. همیشه افراد متنفری وجود خواهند داشت که سعی می‌کنند شما را پایین بیاورند و شما را از بازی‌تان دور کنند. Arianna Huffington کارآفرین موفق و نماد رسانه‌ای، این را کمی بیش از حد خوب می‌داند: زمانی که او برای اولین بار Huffington Post را  در سال ۲۰۰۵ راه اندازی کرد، انتقادات زیادی به او وارد شد و این نشریه آنلاین به عنوان یک “شکست غیرقابل زنده ماندن” توصیف شد.

درس ۹: به طور مداوم بهبود و اختراع مجدد

اگر می‌خواهید در کسب و کار پیشرفت کنید، باید از قبل فکر کنید. ایجاد یک شگفتی یک ضربه و نشستن برای استراحت خوب نیست. شما باید به حرکت بعدی خود فکر کنید و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا آنچه را که قبلا انجام داده‌اید بهبود بخشید و پیشی بگیرید. این یک درس تجاری حیاتی است که ما از Walt Disney آموختیم. او اولین فیلم‌های انیمیشنی را خلق کرد که همه ما آن را می‌شناسیم و دوست داریم. اما او به همین جا بسنده نکرد: او به طراحی کالا و ساخت یک شهربازی نیز ادامه داد. او همچنین شخصاً تمام سواری‌های پارک را آزمایش می‌کرد و اگر احساس می‌کرد که چیزی می‌تواند بهبود یابد، فوراً تغییراتی ایجاد می‌کرد.

درس ۱۰: همیشه روی داشتن حقوق بالا حساب نکنید

وقتی برخی از افراد برای اولین بار در صنعت خود پیشرفت می‌کنند، با پول خود کمی احمق می‌شوند، ماشین های گران قیمت و تعطیلات عجیب و غریب را می‌ریزند و نمی‌دانند که شهرت برای همیشه ماندگار نیست. Mike Tyson یک نمونه بارز است که ۱۴۰،۰۰۰ دلار برای یک ببر بنگال خرج کرده است. بلافاصله پس از این، او اعلام ورشکستگی کرد. از سوی دیگر، قهرمان تنیس سرنا Serena Williams چک یک میلیون دلاری خود را در بانک سپرده و دارایی‌های خود را ذخیره کرد و اکنون بیش از ۸۰ میلیون دلار ارزش دارد.

درس ۱۱: برای تیم خود ارزش قائل باشید

بسیاری از مدیران فکر می‌کنند که آنها کل کشتی را اداره می‌کنند، عروسک گردانی که تارها را در دست دارد، اما در واقع این تیم آنها تمام تلاش خود را برای رسیدن به نتایج مطلوب انجام می دهد. Danny Morel نویسنده کتاب The Resilience Roadmap و بنیانگذار دانشگاه M.PIRE گفت: «مردم یعنی هر فردی که برای شما کار می‌کند برابر است. من اجازه نمی‌دهم کسی مرا “رئیس” صدا بزند. مهم نیست چقدر بزرگ می‌شوید، به یاد داشته باشید: بدون تیمتان هیچ نیستید.» به عبارت دیگر، نشان دادن قدردانی و ارزش گذاری برای اعضای تیم حیاتی است، زیرا بدون آنها، شما در واقع یک کشتی در حال غرق خواهید بود.

درس ۱۲: فرآیند مهم‌تر از مقصد است

به گفته Steven Bartlett ، جوانترین کارآفرین Dragon’s Den’s ، فرآیند چگونگی دستیابی به موفقیت تجاری مهمتر از مقصد است. فکر کردن به خط پایان عملکرد را به خطر می‌اندازد. بنابراین، مهم است که هر قدم را به محض اینکه می‌آید بردارید و قبل از اینکه بتوانید موفقیت کلی خود را جشن بگیرید، بر موانع کوچک غلبه کنید.

درس ۱۳: یک مشکل سوزان را حل کنید

در اینجا یکی از قوی‌ترین درس‌ها آمده است. اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان موفق باشد، باید راه‌حل خوبی برای مشکل موجودی که بسیاری از مردم با آن مواجه هستند، بیابید. بیایید به Irene Agbontaen نگاه کنیم، برای مثال، که یک زن ۵’۱۱ است و برای پیدا کردن لباس متناسب با هیکل بلند خود تلاش می کرد. برای حل مشکل خود – و بسیاری از مشکلات دیگر – او نام تجاری بلندتر از میانگین شما (TTYA) را ساخت که در طراحی لباس برای زنان ۵’۹ اینچی و بلندتر تخصص دارد. از آنجایی که برند او در جایگاه ویژه ای قرار داشت، موفقیت بزرگی به دست آورد و او حتی در مجله Vogue به نمایش درآمد.

درس ۱۴: تسلیم نشوید 

بسیاری از کسب‌وکارها شکست می‌خورند، زیرا صاحبان آن‌ها خیلی زود دست به کار می‌شوند، اما هر مانع یا شکست، منحنی یادگیری برای کمک به رشد و توسعه شما و کسب‌وکارتان است. J.P. Pesare مدیر عامل Kinetic Bridge می‌گوید: هیچ موفقیتی یک شبه وجود ندارد – این یک افسانه است. معمولاً سال‌ها طول می کشد تا در کسب و کار خود واقعاً موفق شوید، اما تا زمانی که آن را رها نکنید، در نهایت این اتفاق خواهد افتاد. آنجا بمان!

درس ۱۵: دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

برای اینکه یک مدیر عامل موفق باشید، باید با جامعه خود باز باشید. به آنها برگردید و خرد خود را به اشتراک بگذارید و در مورد چگونگی موفقیت آنها نیز مشاوره ارائه دهید. Natalie Ellis یکی از بنیانگذاران Boss Babe یکی از مدافعان بزرگ حمایت از زنان در تجارت است . در واقع، کل مدل شرکت او بر این است که ابزارهایی برای ساختن و پرورش برندهای خود به زنان دیگر بدهد. در حالی که ممکن است فکر کنید، “چرا او تمام دانش خود را می دهد؟”، اگر به آن فکر کنید، در واقع یک استراتژی عالی است. او با به اشتراک گذاشتن دانش و استراتژی خود از داستان موفقیت شخصی خود بهره می برد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code