استفاده از لاستیک مناسب و استاندارد عمر خودرو را افزایش داده و همچنین میزان آسیب دیدگی دیگر قطعات خودرو را کاهش می دهد.

لاستیک به عنوان یکی از مهم ترین اجزای اصلی یک خودرو به شمار می آید و اهمیت آن بر صاحبان اتومبیل پوشیده نیست. استفاده از برترین و گران ترین لاستیک این امکان را به صاحبان خودرو فراهم نمی کند که میزان آسیب دیدگی قطعات درگیر با لاستیک را به حداقل برسانند. چرا که هر لاستیکی که مورد استفاده قرار می گیرد پس از طی مسافت های مختلف در جاده ها و معابر به مرور فرسوده شده و با کاهش ایمنی خودرو، امکان افزایش خطر برای سرنشینان فراهم می شود. به طور کلی رابطه اصلی خودرو با جاده توسط لاستیک برقرار می شود و بیشترین فشارهای ناشی از قدرت ترمز، شتاب خودرو و گشتاور فرمان به لاستیک وارد می شود. بنابراین فرسوده بودن چرخ ها، می تواند مشکلات بزرگی به خودرو ایجاد خواهد کرد.

چرا لاستیک‌ را باید تعویض کرد؟

لاستیک خودرو همانند دیکر قطعات خودرو دچار فرسودگی می شود که اگر مورد توجه قرار نگیرد ممکن است راننده و سایر سرنشینان را به خطر بی اندازد.

مهم‌ترین دلایل فرسایش لاستیک‌ خودرو

عدم رعایت اصول رانندگی

عدم رانندگی اصولی به هر نوع لاستیکی آسیب می رساند و مدت زمان فرسودگی را کاهش می دهد. رانندگی با سرعت بسیار بالا با توجه به جاده های غیر استاندارد برخی از معابر و همچنین ترمزهای ناگهانی و شدید به دلیل سرعت غیرمجاز، دمای لاستیک را بالا برده و باعث فرسودگی آن خواهد شد. همچنین نگه داشتن ترمز به شکی که لاستیک ها قفل شوند نیز یکی دیگر از عوامل فرسودگی لاستیک خودرو در نتیجه عدم رعایت اصول رانندگی است.

وضعیت نامناسب معابر و جاده‌ها

یکی دیگر از عوامل اصلی در فرسودگی لاستیک خودرو که راننده نقشی در آن ندارد، جاده و معابر غیر استاندارد و نامناسب است. شیب های تند، ناهمواری ها و پیچ های موجود در برخی از جاده ها به لاستیک آسیب رسانده و سرعت فرسایش آن را افزایش می دهد.

چرخ‌های ناتراز

از دیگر عوامل اصلی در فرسایش لاستیک خودرو، می توان به تراز نبودن چرخ های خودرو اشاره کرد. در صورتی که چرخ ها تراز نباشند، هنگام رانندگی فشاری نامتناسب به لاستیک وارد می شود و سرعت فرسودگی لاستیک افزایش پیدا می کند.

لاستیک‌های جلویی

در تمامی خودروهای محور جلو، میزان فرسایش لاستیک های جلویی اتومبیل معمولا نسبت به لاستیک های عقبی، بیشتر است.

تحمل وزن اضافه

معمولا توسط سازندگان خودرو، میزان وزن تحمل مجاز و استاندارد اتومبیل مربوطه از طریق دفترچه های راهنما و در سایت های مختلف اعلام می شود. بنابراین در صورتی که خودرو به دلیل سرنشینان و بار اضافه میزان وزن بیشتری تحمل کند، ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و روی برخی از قطعات آسیب وارد شود. یکی از آسیب های وارده در نتیجه وزن اضافه به خودرو، فرسایش لاستیک ها خواهد بود.

تنظیم نبودن باد لاستیک

باد لاستیک ها نقش مهمی در فرسایش آنها ایفا می کند. در صورتی که فشار باد موجود در لاستیک ها کمتر و یا بیشتر از حد استاندارد لازم نباشد، باعث افزایش میزان فرسایش آنها خواهد شد.

عدم تعویض به موقع لاستیک ممکن است فاجعه ای بسیار وحشتناکی در زمان حضور در جاده ها به وجود آورد و شما را از مسیر جاده خارج کند و یا از ادامه رانندگی در مسیرهای مختلف شما را محروم کند. به همین خاطر قبل از شروع سفر و اقدام به رانندگی حتی در مسیرهای کوتاه توصیه می شود تایرهای خودرو خود را کنترل کرده و در صورت نیاز پیش از شروع سفر آنها را تعویض کنید. توصیه می شود قبل از تعویض تایرها، به نشانه های زمان تعویض که در زیر آنها را مورد بررسی قرار داده ایم توجه کنید تا هزینه ای بابت تعویض تایر نو صرف نکنید.

نشانه‌های تعویض لاستیک

آج لاستیک‌ها

یکی از موارد بسیار مهم که نشان از تعویض لاستیک است، عمق آج لاستیک ها است. آج لاستیک خودرو نباید کمتر از یک و ۶ دهم میلی متر باشد. در صورتی که شما در مناطقی زندگی می کنید که از جاده های صاف برخوردار است و در اکثر مواقع بارانی و برفی است توصیه می شود این میزان از آج لاستیک دو برابر مقدار اعلامی باشد. برای اندازه گیری میزان آج لاستیک می توان از ابزارهای مخصوص به این کار استفاده کرد. اما برای اینکه هزینه ای بابت خرید چنین ابزارهایی پرداخت کنید یک روش کاملا کاربردی و قدیمی را به شما معرفی می کنیم که نیازی به صرف هزینه نیست. شما با استفاده از یک سکه می توانید میزان آج لاستیک خودروی خود را اندازه گیری کنید. روش کار بدین صورت است که سکه را به داخل آج یا شیار لاستیک فرو کرده و بر اساس میزان فرو رفتگی سکه، آج لاستیک را تخمین بزنید.

نوار شاخص لاستیک‌ها

یکی از قابلیت های مهم در لاستیک های جدید می توان به وجود نوارهای شاخص اشاره کرد. در صورتی که لاستیک نو باشد، این نوارهای شاخص کاملا نامرئی بوده و نمی توان به راحتی آن را ملاحظه کرد. اما این نوارها به مرور پس از فرسودگی لاستیک قابل رویت است. این روش یکی از کاربردی ترین روش های رایج در جهت تشخیص لاستیک فرسوده است. در صورت دیده شدن یک الی دو نوار شاخص موجود در روی لاستیک، باید لاستیک مورد نظر در اسرع وقت تعویض شود. این علائم زمانی که لاستیک خود خیس و تمیز باشد بهتر قابل مشاهده است.

بریدگی‌ در کنار لاستیک‌ها

وجود بریدگی و یا شکاف در کنار لاستیک یکی از دیگر از علائم تعویض لاستیک است. کافی است با معاینه و با چشم غیر مسلح کناره های لاستیک را نگاهی بی اندازید و از بریدگی آن مطلع شوید. در صورت مشاهده چنین علائمی حتما در اولین فرصت نسبت به تعویض لاستیک خود اقدام کنید.

برآمدگی در سطح لاستیک‌ها

برخی از مواقع ممکن است سطح بیرونی لاستیک به دلیل ضعف و فرسودگی دچار برآمدگی شود. به گونه ای که کاملا متمایز از سطح صاف لاستیک باشد. در صورتی که با چنین علائمی روبه رو شدید و بدون توجه به این عامل به رانندگی خود ادامه دهید ممکن است لاستیک بصورت ناگهانی منفجر شود و حوادث جبران ناپذیری رخ دهد.

لرزش لاستیک‌ها

لرزش خودرو در هنگام رانندگی بخصوص در جاده هایی ناهمراه و نامناسب کاملا امری طبیعی است و هیچ گونه نگرانی برای راننده و سرنشینان ایجاد نخواهد کرد. اما در این بین ممکن است در هنگام رانندگی حتی در جاده های صاف و هموار، لرزش هایی را شاهده باشید که از حد معمول بسیار زیاد است. یکی از عوامل اصلی در این مورد می توان به بالانس نبودن لاستیک های خودرو اشاره کرد. بنابراین توصیه می شود اگر خودرو شما دچار لرزش های شدیدی شد، حتما نسبت به مراجعه به تعمیرگاه های مجاز برای نشان دادن وضعیت لاستیک ها اقدام کنید تا در صورت لزوم تعویض لاستیک صورت گیرد.

راهنمای خرید لاستیک دولتی

به دلیل افزایش قیمت لاستیک در بازار، دولت شرایطی برای صاحبان خودرو فراهم شده است تا افراد بتوانند با قیمت مناسب تر، لاستیک مورد نظر خود را خریداری کنند. بدین منظور برای خرید لاستیک دولتی می توان با مراجعه به سایت جامع تجارت ثبت نام کرده و با ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کرد. در حال حاضر طبق اطلاعیه منتشر شده در سایت خرید لاستیک دولتی آمده است: با توجه به توافقات صورت گرفته و همکاری شرکت های تولیدکننده تایر، مقرر شده است به زودی تایر سواری نیز از همین درگاه توزیع گردد که زمان آن متعاقبا اعلام خواهد شد. برای خرید لاستیک دولتی ارائه مدارکی از جمله کارت ملی و کارت ماشین الزامی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code